Serie łączone są metodą wykorzystywaną w treningu siłowym, która podbiła moje serce. Drzemie w niej duży potencjał. Dla osób, które szukają nowej metody lub sposobu na stagnację mięśniową, będą ciekawym rozwiązaniem.

 

SPIS TREŚCI:

1. Po co łączyć serie?
2. Kto może wykonywać serie łączone?
3. Jak łączyć serie?
4. Serie – uwagi

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Po co łączyć serie?
Na samym początku powiedzmy sobie, czym są serie łączone. To nic innego jak metoda treningowa polegająca na wykonywaniu dwóch ćwiczeń na tę samą grupę mięśniową bez przerw między seriami (np. wyciskanie leżąc z pompkami na poręczach). Czyli inaczej niż to ma miejsce w podobnej technice opartej na superseriach, w której wykonujemy ćwiczenia na przeciwstawne grupy mięśniowe. Zadajmy sobie teraz pytanie. Po co dokonywać takiego zabiegu w swojej rutynie treningowej. Przede wszystkim jest to świetny sposób na szybki trening w momencie, gdy możliwości czasowe są mocno ograniczone. Kolejny aspekt to zupełnie nowy bodziec dla ćwiczonych grup mięśniowych. Ponadto z uwagi na brak przerwy między ćwiczeniami w poszczególnych seriach jest to świetne narzędzie do spalania kalorii.

 

2. Kto może wykonywać serie łączone?
Serie łączone są przeznaczone raczej dla osób zaawansowanych, które spędziły już dłuższy okres na siłowni. Ponadto z uwagi na wysoki stopień obciążenia organizmu po treningu z wykorzystaniem serii łączonych wymagana jest odpowiednia regeneracja. Druga sprawa to fakt, że sama intensywność treningu wzrasta i wykonanie go dla osoby początkującej może być po prostu zbyt trudne. Warto zaznaczyć, że jest to technika przeznaczona jedynie dla osób, które kładą nacisk na kształtowanie sylwetki. Nie sprawdzi się przy treningach nastawionych na budowę siły, a nawet może mieć negatywny wpływ na uzyskane rezultaty.

 

3. Jak łączyć serie?
Jeśli chodzi o sposób łączenia, to jak wspomniałem na początku artykułu, technika ta polega na łączeniu dwóch ćwiczeń na tę samą grupę mięśniową. Warto jednak zastosować ćwiczenia angażujące inne funkcje danej partii, np. w treningu klatki piersiowej połączyć pompki na poręczach z rozpiętkami. Kolejnym dobrym rozwiązaniem będzie wybór ćwiczeń, które oddziałują na różne obszary trenowanej partii mięśniowej, np. głowa krótka i głowa długa bicepsa (uginanie ze sztangą oraz uginanie sztangielek w leżeniu na ławce skośnej). Najbardziej popularnymi obszarami, w treningu których warto stosować serie łączone, są małe partie mięśniowe takie jak biceps, triceps, mięśnie naramienne, jednak wykorzystywanie ich w treningach klatki piersiowej również nie będzie błędne.

  Fabryka Siły Sklep

4. Serie – uwagi
Ze względu na olbrzymi wysiłek, jakiemu poddawany jest nasz organizm, tego typu techniki powinny pojawiać się w planie treningowym jedyne raz na jakiś czas. Ponadto, aby zachować odpowiednią technikę wykonywanych ćwiczeń, powinno się zredukować obciążenie w stosunku do ciężaru, jakim się operuje podczas wykonywania ich osobno. Podsumowując, serie łączone nie są żadnym magicznym zaklęciem, dzięki któremu odnotujemy kilkukrotnie lepsze rezultaty w porównaniu z klasycznymi technikami, mogą jednak wnieść wiele korzyści do naszego treningu oraz pozwolą przełamać rutynę.