Trening układu nerwowego
Układ nerwowy kieruje wszystkimi czynnościami, zachowaniami oraz procesami w ludzkim organizmie. Aby zadbać o jego prawidłową aktywację, funkcjonowanie oraz regenerację warto wprowadzić treningi układu nerwowego. Czym są i jakie korzyści przynosi ich regularna realizacja?
SPIS TREŚCI:
1. Układ nerwowy – podział i funkcje
2. Korzyści wynikające z treningu układu nerwowego
3. Trening układu nerwowego – kiedy wykonywać
4. Trening układu nerwowego – ćwiczenia
5. Trening układu nerwowego – praktyczne wskazówki
6. Podsumowanie
1. Układ nerwowy – podział i funkcje
Układ nerwowy składa się z centralnego układu nerwowego (nazywanego również układem ośrodkowym), obwodowego układu nerwowego oraz układu nerwowego autonomicznego.
Centralny układ nerwowy – pełni nadrzędną funkcję, kontroluje pracę organów wewnętrznych człowieka. Jest zbudowany z mózgowia i rdzenia kręgowego, które są otoczone przez błony łącznotkankowe, zwane również oponami.
Obwodowy układ nerwowy – za pomocą nerwów czuciowych zapewnia łączność i odbiera informacje ze środowiska zewnętrznego. Za pomocą nerwów ruchowych kieruje czynnościami aparatu ruchowego. Składa się z 12 par nerwów czaszkowych i 31 par nerwów rdzeniowych.
Autonomiczny układ nerwowy (wegetatywny) – nadzoruje pracę narządów trzewnych, homeostazę, a także przemianę materii. Składa się z części współczulnej i przywspółczulnej.
Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy tworzą układ ojkotropowy. Ich zadaniem jest adaptacja organizmu do środowiska zewnętrznego. Z kolei autonomiczny układ nerwowy nazywany jest układem idiotropowym – dostosowuje ustrój do własnych potrzeb.
Układ nerwowy człowieka kieruje wszystkimi czynnościami, zachowaniami oraz procesami zachodzącymi w organizmie. Posiada zdolność do zasięgania informacji ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. Analizuje i przetwarza zdobyte informacje, co pozwala na kierowanie określonych poleceń do danych obszarów w ciele człowieka (J. Błyszczuk 1996).
2. Korzyści wynikające z treningu układu nerwowego
Regularny trening układu nerwowego może przynieść wiele korzyści. Do najważniejszych z nich można zaliczyć pobudzenie układu nerwowego do intensywnej pracy przed treningiem, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie maksymalnej koncentracji, a co za tym idzie – lepszych wyników w postaci poprawy wytrzymałości i wydajności.
Kolejną z zalet jest lepsza regeneracja zarówno układu nerwowego, jak i całego organizmu, a także lepsze wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Dzięki wdrożeniu treningu układu nerwowego kolejne jednostki treningowe będą wykonywane w efektywniejszy sposób. Dodatkowym atutem jest fakt, że tego rodzaju treningi mają również wpływ na poprawę sylwetki oraz wzmocnienie i rozbudowę mięśni.
3. Trening układu nerwowego – kiedy wykonywać
Trening układu nerwowego to wymagająca metoda, która z pewnością nie jest przeznaczona dla osób początkujących. Najlepiej sprawdzi się u sportowców m.in. przed zawodami czy treningami w celu pobudzenia układu nerwowego do intensywniejszej pracy. Znajdzie również zastosowanie po zawodach, dzięki temu układ nerwowy zregeneruje się szybciej i efektywniej.
Treningi układu nerwowego mogą być wykorzystywane również u sportowców, u których występują symptomy przemęczenia, jak przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, a także ogólna niechęć do wykonywania zaplanowanych jednostek treningowych. Najważniejsze, aby w przypadku przemęczenia czy przetrenowania w porę podjąć odpowiednie działania mające na celu regenerację organizmu, w tym układu nerwowego.
4. Trening układu nerwowego – ćwiczenia
W treningu układu nerwowego można uwzględnić takie ćwiczenia jak:
– skoki na skrzynię plyometryczną,
– skoki w dal,
– skoki przez płotki,
– rzuty piłką lekarską,
– wszelkiego rodzaju ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem sztangi, hantli, kettli itp. Ćwiczenia powinny być wykonywane w sposób dynamiczny z wykorzystaniem 40–60% 1 RM (powtórzenie maksymalne),
pompki plyometryczne.
5. Trening układu nerwowego – praktyczne wskazówki
– Przed przystąpieniem do treningu wykonaj prawidłową rozgrzewkę.
– Ćwiczenia wykonuj w formie obwodu/superserii, wykorzystaj 4 wybrane ćwiczenia (2 na górne partie, 2 na dolne), zachowaj jak najkrótszy czas przerwy pomiędzy seriami.
– Wykonuj wyłącznie dynamiczne ćwiczenia, które będą maksymalnie stymulowały układ nerwowy. Ćwiczenia powinny być dobrane tak, aby można było ocenić jeden z parametrów takich jak wysokość/długość skoku, odległość rzutu (np. piłką lekarską), szybkość wykonywanego ruchu itp.
– Pamiętaj o zachowaniu prawidłowej techniki podczas wykonywania ćwiczeń.
– Liczba powtórzeń w serii powinna wynosić 3–5. Pamiętaj, że podczas tego rodzaju treningu chodzi o wygenerowanie jak największej mocy, a nie jak największego zmęczenia. Dla przykładu – jeśli w danym ćwiczeniu będziesz w stanie wykonać wyłącznie 4 powtórzenia z 5, w kolejnym obwodzie/superserii również wykonaj 4 powtórzenia.
– Przed ważnymi zawodami sportowymi lub treningami wykonaj maksymalnie 5 obwodów/superserii, aby wyłącznie pobudzić układ nerwowy do intensywniejszej pracy.
– W ramach regeneracji wykonaj tyle obwodów/superserii, ile aktualnie potrzebujesz.
6. Podsumowanie
Układ nerwowy kieruje wszystkimi czynnościami, zachowaniami oraz procesami zachodzącymi w organizmie człowieka. Posiada zdolność odbierania, analizowania oraz przetwarzania informacji ze środowiska wewnętrznego i zewnętrznego. Na podstawie zdobytych informacji przekazuje stosowne zadania do określonych obszarów w ciele człowieka.
Trening układu nerwowego może przynieść wiele korzyści. Warto wykonywać go przed zawodami sportowymi, rozgrywkami, meczami, treningami lub po ich zakończeniu. Sprawdzi się także w przypadku przemęczenia.
W treningu układu nerwowego należy wykonywać wyłącznie dynamiczne ćwiczenia, stosowane obciążenie powinno mieścić się w przedziale 40–60% 1 RM. Trening należy wykonywać w obwodach/superseriach z uwzględnieniem jak najkrótszych przerw między seriami.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Błyszczuk J., Zarys anatomii człowieka, Kraków 1996.