Muay thai to bardzo wymagająca i bezwzględna sztuka walki. Najlepszych zawodników w tej dziedzinie należy szukać w rodzimej Tajlandii oraz… Polsce. Mistrzostwem świata pochwalić się może Rafał Simonides. Czy słowiańskie geny idą parze z talentem do muay thai? Wypróbuj to stwierdzenie na sobie!


SPIS TREŚCI:

1. Historia i początki muay thai
2. Muay thai – zasady walki
3. Boks tajski a mięśnie
4. Trening muay thai
5. Dla kogo muay thai?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Historia i początki muay thai
Muay thai wywodzi się z Tajlandii i jest tam uważany za sport narodowy. Pierwsze wspomnienia omawianej sztuki walki pochodzą z XIII wieku. Inne, wymienne nazwy stosowane w użyciu to boks tajski lub boks syjamski. Tradycja do dziś nakazuje przeciwnikom przed walką wykonywać taniec ludowy – wai khru. Niegdyś jego rodzaj wskazywał, z jakiego regionu kraju pochodzi dany zawodnik, aktualnie ma znaczenie symboliczne.


Dawniej walczono bez żadnych ochraniaczy, wyłącznie z pomocą szmacianych owijek na rękach. Dozwolone były kopniaki w krocze czy wybicia z główki. Właściwie zawodnika ograniczała na ringu w technice tylko jego własna wyobraźnia. Z powodu stosowania tak inwazyjnych chwytów

i ciosów, muay thai to najlepsza sztuka walki na ulicę.


Obowiązek używania rękawic na ręce wprowadzono dopiero w dwudziestym wieku. Za główną przyczynę tej decyzji podaje się śmierć zawodnika na ringu w Bangkoku, do której doszło na oczach publiczności. Wtedy też zmieniły się reguły gry i na czarną listę wprowadzono między innymi wspomniane kopniaki w przyrodzenie.


2. Muay thai – zasady walki
Muay thai jest zaliczany do stylu walki w stójce. Mimo nałożenia ograniczeń na oryginalną odmianę boksu tajskiego, sport ten nadal pozostaje jednym z najbardziej bezwzględnych w konfrontacji. Pozwala na używanie łokci, kolan, stosuje wszelkie rodzaje kopnięć łączonych z wyskokami i podcięć.


Umożliwia na przykład schwytanie rękawicami głowy przeciwnika, przyciągnięcie jej do własnego kolana i wykonanie serii uderzeń. Inny, wy-jątkowo bolesny chwyt to kopnięcie rywala w głowę z pełnego obrotu w po-wietrzu. Konsekwencji takiego ciosu każdy może się domyślić. Duże znaczenie w muay thai ma również klincz.


Podczas walki zawodowej, startujący ma na sobie spodenki, rękawice, ochraniacz na zęby i opaski elastyczne na stopach. Inne zabezpieczenia dostępne są tylko w czasie treningów i sparingów. Fabryka Siły Sklep


3. Boks tajski a mięśnie
Tajska szkoła walki w równomiernym stopniu angażuje wszystkie mięśnie ciała, również te, które są trudne do wytrenowania na siłowni. Bardzo szybko daje efekty w zrzuceniu tkanki tłuszczowej z brzucha, a przez to – odsłonięciu mięśni tej partii. Dzieje się tak, ponieważ korpus cały czas jest w ruchu, sam boks tajski natomiast należy zaliczyć do treningu cardio.


Prędko pojawia się także rzeźba grzbietu, szczególnie jego górnej części. Zawodników uprawiających ten sport charakteryzują plecy układające się w literę „V”. Są oni zazwyczaj niesamowicie wyrzeźbieni – ciała przypominają żywy atlas mięśni dla studentów.


W walce każda partia odgrywa dużą rolę. Jednak waga bokserów tajskich utrzymuje się na niskim poziomie. Napompowane bicepsy czy uda tylko spowalniają ruchy w walce. Podstawą w muay thai jest zwinność i refleks. Jeśli dynamika twoich ruchów nie imponuje, nie zrażaj się. Treningi szybko podnoszą zdolność reakcji.


4. Trening muay thai
Treningi muay thai są wyczerpujące. Zwykle trwają od 1 do 1,5 godziny. Na szkoleniu poznasz techniki, a każdy ruch z osobna będziesz miał okazję przećwiczyć na koledze/koleżance z grupy.


Dobry instruktor w czasie lekcji zadba o twoją ogólną formę fizyczną. Powinieneś spodziewać się ćwiczeń z wykorzystaniem piłki lekarskiej, skakanki, hantli oraz taśmy gimnastycznej. Do zajęć będziesz potrzebował ochraniacza na piszczele (średni koszt ok. 40 zł), na szczękę (żelowy – 20 zł), rękawic do boksu tajskiego (150 zł) oraz taśm do nich (15 zł).


Nasza rada: wybierz koszulkę, która nie wchłania potu. Trening muay thai wyciska ostatnią kroplę z większości uczestników kursu. Bawełniana koszulka chłonie płyny i pod koniec lekcji staje się ciężka, co może sprawiać dyskomfort.


5. Dla kogo muay thai?
Boks syjamski często podsuwany jest tym, którzy pytają o sztuki walki na odchudzanie. Spala niesamowitą ilość kalorii, podkręca metabolizm na diabelne obroty i pobudza każdy mięsień do pracy.


Warto też pamiętać, że zawodnicy muay thai często zbierają puchary na ringach boksu klasycznego. Na treningach można więc spotkać sportowców uprawiających inne dyscypliny. Nic dziwnego – w końcu ten styl walki rozwija maksymalnie wytrzymałość i zwinność, które bywają niezbędne

w innych sportach.