Kolejna część artykułu na temat treningu na rzeźbę, w której przedstawione zostaną zasady zmian w intensywności treningowej, potrzeba zaskakiwania mięśni, a także metody zwiększania intensywności i objętości treningowej. Plan treningowy musi być kompletny. Trening na rzeźbę pod tym względem jest taki sam jak trening na masę, trening interwałowy, trening aerobowy czy trening obwodowy! Bez odpowiednich metod będzie on po prostu nieskuteczny jak każdy inny trening siłowy.

 

SPIS TREŚCI:
1. Skróć czas przerw i odpoczynku
2. Zaskakuj mięśnie
3. Stosuj serie łączone, trisety, gigant serie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. Skróć czas przerw i odpoczynku

Jak już wiadomo z poprzedniego punktu, bardzo ważne jest, aby nie zmniejszać obciążenia. Warto pozostać przy dużych ciężarach, które ograniczą spadek masy mięśniowej. Jak udowodniły badania naukowe, zmiana ciężaru na mniejszy przyczynia się jedynie do spadku siły i masy mięśni, więc efekty takiego działania nie są korzystne.

 

O wiele efektywniejszym rozwiązaniem jest skrócenie czasu przerw pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami i seriami. Pomoże zwiększyć to intensywność treningową, co przyczyni się do uzyskania o wiele lepszej sylwetki, praktycznie bez potrzeby korygowania dotychczasowej objętości treningowej.

 

Po treningu z pewnością odczujesz skutki takiego działania! Ból mięśni jednak minie, a efekty przyjdą z czasem!

 

2. Zaskakuj mięśnie

Objętość treningowa (ciężar, ilość ćwiczeń, ilość serii czy ilość powtórzeń) nie powinna więc ulec drastycznej zmianie. Jest to niewskazane, aczkolwiek niekiedy zmiana ciężaru czy nawet ćwiczeń może być konieczna. Elementem zaskakującym pozytywnie mięśnie w czasie treningu na rzeźbę jest zmiana intensywności treningowej poprzez świadome i zaplanowane manipulowanie nie tylko czasem przerw, ale także kolejnością wykonywania ćwiczeń, wzbogaceniem planu treningowego o nowe ćwiczenia czy korzystaniem z metod zwiększających intensywność oraz objętość treningową, o czym więcej w kolejnym punkcie.

 

Podsumowując, bardzo ważne jest zaskakiwanie mięśni, gdyż takie postępowanie prowadzi do ich ciągłego rozwoju, jest gwarancją świetnych wyników i pomaga uniknąć stagnacji mięśniowej. Fabryka Siły Sklep

 

3. Stosuj serie łączone, trisety, gigant serie

Idealną okazją w czasie rzeźbienia mięśni jest szansa stosowania serii łączonych, tri setów oraz gigant serii. Metody te idealnie komponują się

z treningiem na rzeźbę, zwiększając jego objętość oraz intensywność.

 

Niemniej jednak warto pamiętać o tym, iż z powodzeniem mogą z nich korzystać osoby ćwiczące na siłowni od co najmniej roku, a więc posiadające już za sobą dłuższy staż treningowy. W przypadku osób niewytrenowanych mogą one wyrządzić więcej szkody niż pożytku, prowadząc do braku efektów czy przetrenowania.

 

Z kolei osoba przetrenowana nie tylko nie będzie z powodzeniem kształtować swojej sylwetki, ale również spadną jej osiągi psychofizyczne, co może objawiać się spadkiem motywacji do treningów, spadkiem wytrzymałości, spadkiem siły mięśniowej czy nawet zwiększeniem się ryzyka kontuzji.