Trenuj mózg!
Jak już wiecie, street workout to niezwykły sport – jest to wybór młodzieży, która chce rozwijać się fizycznie, intelektualnie i duchowo. Zwolennicy tej dyscypliny sportowej aktywnie propagują owe idee. Trening pamięci jest tak samo ważny jak trening ciała. Trening mózgu – dzisiaj poruszę ten temat.
SPIS TREŚCI:
1. Mięśnie są tak samo ważne jak mózg!
6. Fitness umysłowy, czyli neurobik
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Mięśnie są tak samo ważne jak mózg!
Jeżeli trenujecie, to trenujcie nie tylko mięśnie, ale i mózg – w innym przypadku będzie to żałosny widok. Jak być wesołym, elokwentnym i mieć poczucie humoru? Wszyscy dążą do idealnej sylwetki, ale co z pamięcią? Człowiek powinien trenować nie tylko mięśnie, ale i mózg. Każdy może znaleźć kompleksowe ćwiczenia, które pomogą utrzymać sprawność umysłową. Pamięć odgrywa dużą rolę przy każdym rodzaju aktywności.
Istnieją różne rodzaje pamięci i wszystkie musimy trenować. Słuchanie muzyki – to nie jest zwykła przyjemność. Zapamiętywanie słów piosenek zwiększa poziom acetylocholiny, która odgrywa dużą rolę w utrzymaniu prawidłowej pracy mózgu.
Nawet małe, nieskomplikowane, zwyczajne czynności, takie jak ubieranie się w ciemności, trenują nasz mózg. Jeżeli jesteście praworęczni, to czesanie włosów lewą ręką stymuluje różne fragmenty mózgu i pobudza nowe powiązania nerwowe.
Uwaga daje możliwość koncentrowania się na pracy bez względu na hałas. Jak zwiększyć uwagę? To proste, wystarczy lekko zmienić zwyczajne dla nas rzeczy. Zmienić pozycję przedmiotów na biurku. Spadkowi sprawności umysłowej możemy zapobiec dzięki wykonywaniu obliczeń w głowie czy słuchaniu radia w trakcie biegania.
Trening mowy zwiększa zdolności poznawcze, pamięciowe i językowe. Płynność wypowiedzi, prawidłowe stosowanie słownictwa i znajomość gramatyki to wskaźniki harmonijnego rozwoju umysłu.
Dlatego aby zwiększyć zasób słów, potrzebna jest ciągła praktyka, która polega na zapamiętywaniu nowych i powtarzaniu już znanych słów (nauka języka obcego). W tym celu możecie spróbować zacząć czytać artykuły o biznesie, jeżeli wcześniej interesowała was rubryka o sporcie.
Aby prawidłowo przemieszczać się w przestrzeni, człowiek powinien umieć analizować wzrokową informację. W celu poprawy orientacji przestrzennej możecie również wykonywać trening.
Wybierzcie 5 przedmiotów w pokoju i postarajcie się dokładnie zapamiętać miejsce ich rozmieszczenia. Po dwóch godzinach postarajcie się przypomnieć sobie, co to za przedmioty i gdzie się znajdują. Taki trening nie tylko poprawia pamięć, ale i uczy mózg koncentrowania się na otoczeniu.
Logiczne myślenie człowiek stosuje codziennie. Zwykła gra komputerowa wymaga opracowania pewnej strategii. Żeby osiągnąć pozytywny wynik, musicie wykonać określone kroki, które były zaplanowane przez twórców gry.
6. Fitness umysłowy, czyli neurobik
Neurobik, czyli fitness dla mózgu, to specjalne ćwiczenia wykonywane i powtarzane w celu rozwinięcia i poprawy niektórych umiejętności człowieka. Neurobik zakłada, że mózg można ćwiczyć i rozwijać, co skutkuje poprawą niektórych umiejętności, zwłaszcza pamięci. Podobnie jak trening fizyczny wpływa na rozwój mięśni i ogólną kondycję organizmu.
Taki trening znany jest również pod nazwą „trening mózgu”. Można go wspomagać programami komputerowymi zawierającymi gry i ćwiczenia zwiększające pojemność pamięci krótkotrwałej lub poprawiające umiejętność wykonywania obliczeń w pamięci.
Oto inne propozycje:
– po przebudzeniu się i ubraniu umyjcie się z zamkniętymi oczami;
– zmieńcie zwyczajną dla was kolejność. Zmiana drogi do pracy, trzymanie sztućców inną ręką niż zawsze, robienie zakupów w innym sklepie, wąchanie kwiatów, zbieranie kropli deszczu dłońmi, obserwowanie chmur czy formowanie z gliny. Wszystkie te czynności zwiększą aktywność mózgową;
– podróże również pobudzają pracę mózgu;
– rozwiązujcie zagadki logiczne, wykonujcie ćwiczenia poprawiające pamięć. Gra w karty, na komputerze, gra w szachy lub rozwiązywanie krzyżówek. Ćwiczenia neurobiku bardziej przypominają zabawne gry. Wszystkie podobne ćwiczenia rozwijają w mózgu nowe skojarzenia, dają możliwość popatrzenia na świat z innej perspektywy;
– porównajcie siebie z dzieckiem. Dzieci są zawsze aktywne. Dziecko cały czas jest gotowe do poznawania czegoś nowego.
Gimnastyka mózgu stymuluje namnażanie dendrytów i wydzielanie neurotrofin, które odnawiają neurony.
Jakie czynności wykonywać:
– wykonujcie proste czynności z zamkniętymi oczami;
– komunikujcie się z nieznajomymi. Jeżeli podróżujecie, starajcie się dowiedzieć jak najwięcej o innych. Musicie być jak gąbka. Nauczcie się kilku słów w obcym języku;
– zmieniajcie drogę dojazdu do szkoły lub pracy;
– interesujcie się tym, co wcześniej was nie interesowało. Przeczytajcie książkę np. o kotach;
– wymyślajcie dowcipy i opowieści. To zmusi wasz mózg do wysiłku;
– zróżnicujcie wasz odpoczynek. Wystarczy zamienić odpoczynek na kanapie na leżenie na podłodze.
Mam nadzieję, że tym artykułem namówiłem was do trenowania mózgu.