Trening siłowy – zasady
Budowanie sylwetki to ściśle określony schemat, którego łamanie nie przyniesie z pewnością żadnych wymiernych korzyści. Osoba chcąca zbudować solidne umięśnione ciało musi pamiętać o wielu ważnych rzeczach. Najważniejsze z nich, przynajmniej na początku treningu, zaprezentowano poniżej.
SPIS TREŚCI:
1. Technika jest najważniejsza
2. Zdrowo się odżywiaj
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Technika jest najważniejsza
Na samym początku treningów należy schować do kieszeni męskie ego i założyć nieco mniej obciążenia na gryf. Podnoszone kilogramy są wprawdzie ważne i mają bezpośredni wpływ na trening – ale dla osób początkujących o wiele istotniejsze jest perfekcyjne opanowanie techniki ćwiczeń, na których potem będą bazować praktycznie przez cały okres swojego sportowego życia na siłowni!
Bardzo ważne jest więc to, by na samym początku pod czujnym okiem trenera personalnego bądź bardziej doświadczonej lecz wiarygodnej osoby, wypracować podstawy. Jedną z nich jest właśnie odpowiednia technika ćwiczeń.
Ciężar można dobrać tak, aby bez większych problemów wykonać na większe grupy mięśniowe od 12 do 15 powtórzeń, na mniejsze zaś odpowiedni będzie zakres od 15 do 20 powtórzeń w jednej serii. Każde ćwiczenie powinno liczyć od 3 do 4 serii. Z kolei liczba i rodzaj ćwiczeń to kwestia indywidualna, którą należałoby skonsultować z trenerem personalnym.
Wiele początkujących osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne są zasady zdrowego odżywiania bądź, co gorsza, świadomie je lekceważy. Niestety bez ich przestrzegania próżno szukać sukcesu w sportach wszelkiego rodzaju, zwłaszcza w sportach sylwetkowych, jak kulturystyka czy fitness.
Brak zbilansowanej diety to często problem wielu ćwiczących, a tylko w taki sposób dostarczą oni wszelkich niezbędnych składników do rozwoju mięśni.
W przeciwnym wypadku efekty wizualne mogą być mizerne. W skrajnych przypadkach może ich nawet nie być w ogóle!
Najważniejszym składnikiem zdrowej diety jest białko. Jest to składnik budulcowy, bez którego wystarczającej ilości niemożliwe będzie budowanie masy mięśniowej. Składnikami dostarczającymi energii są z kolei tłuszcze oraz węglowodany. Węglowodany to główny składnik dostarczający energii, zaś tłuszcze poza pełnieniem funkcji zapasowego składnika odżywczego regulują wytwarzanie hormonów w organizmie, które odgrywają ważną rolę w procesie rozwoju mięśni.
Dokończenie artykułu w części II.