Chęć rozwoju swojego ciała jest bardzo pożądana w dzisiejszym świecie. Świetnym sposobem są na to sztuki oraz sporty walki, ponieważ rozwijają bardzo wszechstronnie. Oczywiście sporty walki trenuje się także, aby umieć się obronić w sytuacji realnego zagrożenia. Tutaj właśnie pojawia się krav maga - świetny system samoobrony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Krav maga to nie sztuka ani sport walk, to system samoobrony, najbardziej przybliżony do realnej sytuacji zagrożenia w życiu codziennym.


SPIS TREŚCI:

1. Krav maga – system samoobrony
2. Czym jest krav maga?
3. Obrona, nie walka
4. Zasady
5. Korzyści z trenowania
6. Podsumowanie1. Krav maga – system samoobrony
Po pierwsze, należy powiedzieć, że krav maga nie jest sztuką walki. To przede wszystkim sztuka, system samoobrony. Bazuje na technikach praktycznych. Pierwszeństwo tutaj mają instynktowne reakcje. Ogromną zaletą krav magi jest to, że opanować ją może każdy, niezależnie od płci, wieku, wzrostu czy wagi. Podstawową zasada tego systemu brzmi: ochrona przez wykorzystanie słabości przeciwnika.


2. Czym jest krav maga?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wiedzieć, czym nie jest. Krav maga to nie sztuka walki, nigdy nią nie była i nigdy nie będzie. Nie kładzie się tu nacisku na doskonałość i piękność ruchu. System ten nie ma nic wspólnego z duchowością sportów walk ani ich wierzeniami. Treningi prowadzone są

w zupełnie inny sposób niż w tradycyjnych sportach walki.


Zajęcia przeprowadzane są w warunkach bardzo stresujących, dzięki czemu odzwierciedlają prawdziwe oraz stresujące sytuacje życia codziennego. Fabryka Siły Sklep

W sztukach i sportach walki treningi są prowadzone w formie ducha sportu

i rywalizacji. Krav maga tego nie ma. Nie ma tu żadnych zasad. Liczy się jak najbardziej skuteczna samoobrona. Krav maga to walka uliczna, w której nie ma żadnego regulaminu, a naszym celem jest zapewnienie sobie pełnego bezpieczeństwa.


3. Obrona, nie walka
Cała idea tego systemu nie polega na prowadzeniu walki. Polega na obronie. To logiczna i przemyślana taktyka, która pozwala nam ocenić naszą obecną sytuację i wybrać jak najlepsze metody do obrony własnego zdrowia oraz życia. Głównym celem jest nasze bezpieczeństwo i jeżeli jest możliwość zapewnienia sobie tego elementu, choćby ucieczką, to wykonujemy ucieczkę.


Krav maga w wolnym tłumaczeniu znaczy "walka w kontakcie". Nie ma nic wspólnego z uprawianiem sztuki dla sztuki. System ten został stworzony

w Izraelu. Jego twórca, Imi Lichtenfeld, obserwował reakcję izraelskich żołnierzy w sytuacjach stresowych. Po dokonaniu obserwacji i analizy, stworzył system skutecznej samoobrony. Jest to system agresywny, oparty na walce bez zasad. Jest także nieskomplikowany, szybki do nauczenia

i praktycznego wykorzystania.


4. Zasady
W systemie istnieją oczywiście techniki obronne, ale to nie one są najważniejsze. Najważniejsze są zasady, które determinują wszystkie decyzje dotyczące zastosowania technik. Techniki bazują na równoległej obronie i ataku, tworząc spójną strategię. Mają być proste do nauczenia się przez osoby o przeciętnych możliwościach fizycznych. Mają działać

w sytuacjach niespodziewanych oraz w sytuacjach z zaskoczenia. Odpowiadają na bezpośrednie zagrożenie oraz opierają się na naturalnych odruchach.


Treningi powinny być prowadzone w warunkach, które jak najbardziej przypominają realną sytuację zagrożenia zdrowia oraz życia. Celem ataków zawsze są delikatnie i wrażliwe miejsca takie jak: oczy, uszy, krtań, krocze. Należy działać szybko i zdecydowanie i za wszelką cenę starać się uniknąć zagrożenia. Ruchy muszą być płynne, zdecydowane, szybkie i nieprzerwane. Takie założenie nie pozwoli przeciwnikowi na wykonanie żadnej reakcji.


Sama nauka techniki opiera się na dokładnym opanowaniu jej. A także  wybrania najprostszej i stopniowego wprowadzania kolejnych, w miarę rosnącego zaawansowania. Broniąc się, zawsze staramy się dążyć do zdobycia przewagi nad przeciwnikiem i obezwładnienia go.


5. Korzyści z trenowania
Korzyści jakie osiągamy, trenując ten system, jest wiele. System ten pozwala stawić czoła każdemu przeciwnikowi, co przekłada się na większą pewność siebie. Krav maga jest łatwa to opanowania, dzięki realistycznym treningom.


Po zajęciach następuje poprawa kondycji fizycznej, rozwój mięśni oraz  refleksu. Zyskujemy umiejętności obronne. Taki trening znacznie skraca nasz czas reakcji. Trenowanie tego systemu wpływa dobrze na ogólną sprawność całego ciała, jednocześnie dając nam poczucie bezpieczeństwa.


6. Podsumowanie
Jak widać, trenowanie samoobrony jest bardzo korzystne, nie tylko ze względów ochronnych, ale także ze względu na rozwój naszego ciała. Rozwijają się nie tylko mięśnie, ale i nasza psychika. Stajemy się dużo bardziej odporniejsi na stres, co w dzisiejszych czasach jest niesamowicie ważne. Każdy, kto ma problemy z pewnością siebie i poczuciem własnej wartości, powinien się zapisać i spróbować. Być może to jest to, co pozwoli w końcu nabrać większego zaufania do własnej osoby.