Kulturystyka to wspaniały sport, którego jednym z głównych założeń jest symetryczny rozwój sylwetki. Oznacza to, że nie można zapomnieć o żadnym mięśniu! Dziś w artykule zostaną przedstawione ćwiczenia na mięśnie pośladkowe, z których z powodzeniem mogą skorzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni!

 

SPIS TREŚCI:
1. Wymachy nogi w tył
2. Przysiady
3. Wypychanie sztangi w podporze plecami o ławkę

 

 

1. Wymachy nogi w tył

Do tego ćwiczenia przyda się specjalna mata. Przyjmij pozycję klęku podpartego przodem. Należy przyjąć odpowiednią pozycję, po czym jedną z nóg kierować do góry w trakcie ruchu, nie zmieniać przy tym pozycji kolana. Ważne jest, aby wykonać od 10 do 20 powtórzeń. Następnie należy zmienić nogę i powtórzyć ćwiczenie.

 

Ćwiczenie to idealnie angażuje do pracy mięśnie nóg i mięśnie pośladkowe. Warto dbać, aby te ostatnie były możliwie najmocniej napięte. Napięcie izometryczne pozwala wzmocnić te mięśnie.

 

W celu zwiększenia intensywności ćwiczenia można użyć specjalnych obciążników, które przymocowuje się do łydek.

 

2. Przysiady

Jedno z kultowych ćwiczeń na mięśnie nóg, które dodatkowo zaangażuje do pracy mięśnie pośladkowe.

 

Sztangę z ciężarem należy oprzeć na mięśniach czworobocznych, wziąć głęboki wdech i zacząć wykonywać przysiad. Następnie wrócić do pozycji wyjściowej i wypuścić powietrze. Tak wygląda jedno powtórzenie. Fabryka Siły Sklep

 

Bardzo ważna jest odpowiednia technika – kolana nie mogą wyjść poza linię pionową, którą wyznaczają końce palców u stóp. W ten sposób ćwiczenie wykonujemy poprawnie technicznie i nie przeciążamy stawów kolanowych.

 

3. Wypychanie sztangi w podporze plecami o ławkę

Jest to bardzo niebezpieczne ćwiczenie, ponieważ jeśli wykonujemy je niepoprawnie, możemy uszkodzić kręgosłup. Tak samo ostrożnie powinno się dobierać ciężar. Ćwiczenie można wykonać bez ciężaru (osoby dopiero zaczynające), z hantelkami i sztangą w wolnym obciążeniu bądź na maszynie Smitha, gdy jesteśmy nieco bardziej zaawansowani.

 

Ciężar wypychany jest tylko za pomocą siły mięśni pośladkowych. To właśnie mięśnie pośladkowe w tym ćwiczeniu odgrywają główną rolę.

 

A jakie są wasze ulubione ćwiczenia? Podzielcie się nimi w komentarzach!