W obecnych czasach możemy zauważyć coraz większe zainteresowanie zdrowym stylem życia, w tym treningami personalnymi. Wzrasta świadomość społeczeństwa na temat korzyści, jakie niosą za sobą ćwiczenia, dlatego też wiele osób zwraca się o pomoc do wykwalifikowanych w tej dziedzinie osób. Jakie są zalety treningów personalnych? Dlaczego warto korzystać z usług trenera?

 

SPIS TREŚCI:
1. Na czym polega trening personalny?
2. Kto może korzystać z usług trenera personalnego?
3. Dlaczego warto korzystać z usług trenera personalnego?
4. Jak przygotować się do treningu personalnego?
5. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Na czym polega trening personalny?
Trening personalny trwa z reguły 60–90 minut. Podczas niego trener wskazuje klientowi ćwiczenia, które ten ma wykonać, oraz nadzoruje jego technikę. Z reguły taki trening przeprowadzany jest według schematu: rozgrzewka, ćwiczenia główne, rozciąganie. Bardzo często trener służy również radą na temat żywienia, aktywności fizycznej, suplementacji oraz regeneracji.

 

2. Kto może korzystać z usług trenera personalnego?
Usługi świadczone przez trenerów personalnych przeznaczone są niemal dla każdego. Zarówno osoby młode, jak i te w starszym wieku mogą podjąć współpracę z trenerem, o ile nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne. Przed zgłoszeniem się do danego profesjonalisty warto w pierwszej kolejności sprawdzić zakres świadczonych przez niego usług. Przykładowo: nie każdy trener podejmie współpracę z kobietą w ciąży.

 

3. Dlaczego warto korzystać z usług trenera personalnego?
Można wymienić liczne korzyści płynące z treningów personalnych. Początkujący, którzy nigdy wcześniej nie ćwiczyli na siłowni, powinni rozważyć współpracę z ekspertem. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą doprowadzić do poważnej kontuzji bądź urazu. Trener personalny skupia się na nauce prawidłowych wzorców ruchowych oraz tego, jak powinno się oddychać podczas wykonywania ćwiczeń. Kierując się wiedzą oraz doświadczeniem, dobiera odpowiedni trening zgodnie z poziomem zaawansowania klienta oraz jego celem. Ponadto trener udzieli wskazówek odnośnie pozatreningowej aktywności fizycznej oraz odpowie na wszelkie zadane przez klienta pytania.

  Fabryka Siły Sklep

Trening personalny nie jest jednak przeznaczony wyłącznie dla początkujących. Osoby zaawansowanie również mogą korzystać z usług trenera, w momencie gdy chcą np. popracować nad swoją techniką bądź osiągane przez nich wyniki nie są satysfakcjonujące. Trener przeanalizuje wówczas plan treningowy, oceni, z czego może wynikać brak progresu, oraz znajdzie rozwiązanie umożliwiające zmaksymalizowanie uzyskiwanych efektów.

 

Trenerzy zajmują się również układaniem planów treningowych dopasowanych do celu oraz aktualnych umiejętności klienta. Jeżeli więc osoba zgłaszająca się do profesjonalisty dobrze zna technikę ćwiczeń, może z powodzeniem skorzystać z jego usług, by otrzymać odpowiedni plan treningowy.

 

Dobry trener personalny – posiadający odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki oraz specyfiki konkretnego sportu – przygotowuje także zawodników danej dyscypliny sportowej. Za pomocą treningu siłowego wzmacniane są najsłabsze ogniwa, dzięki czemu sportowcy mogą osiągać jeszcze lepsze wyniki.

 

Podczas korzystania z usług trenera personalnego liczyć można na obiektywną analizę postępów na podstawie zdjęć oraz pomiarów, a także na ewentualne modyfikacje planu, których celem jest zmaksymalizowanie uzyskiwanych efektów.

 

Współpraca z trenerem to również doskonała zachęta do podjęcia aktywności fizycznej. Bardzo często zdarza się, że rezygnujemy z samodzielnego treningu, tłumacząc się brakiem czasu, chęci czy motywacji. Po umówieniu się z trenerem na daną godzinę mamy świadomość tego, że ktoś będzie na nas czekał – to dodatkowo mobilizuje do przyjścia na trening.

 

4. Jak przygotować się do treningu personalnego?
– Należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni strój sportowy, który zapewni komfort podczas treningu. Mogą być to legginsy, spodenki czy też spodnie dresowe oraz dowolna koszulka. Kobiety powinny również zakupić stanik sportowy – utrzyma on biust we właściwym miejscu (dobrze dobrana bielizna sportowa amortyzuje wstrząsy). Kolejnym niezbędnym elementem jest wygodne obuwie, najlepiej z płaską podeszwą.

 

– Na siłownię warto zabrać ręcznik. Będzie on wykorzystywany podczas ćwiczeń na macie oraz maszynach, dzięki czemu pozwoli zadbać o komfort zarówno własny, jak i innych ćwiczących.

 

– Bardzo ważne jest prawidłowe nawadnianie organizmu, dlatego też butelkę ulubionej wody należy zabierać ze sobą na każdy trening.

 

– Osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami, kontuzjami bądź urazami, powinny zabrać ze sobą dokumentację medyczną. Oczywiście przed podjęciem współpracy z trenerem należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem prowadzącym oraz dopytać o ewentualne zalecenia odnośnie realizacji treningu siłowego.

 

– Dobrym pomysłem jest również wykonywanie pomiarów oraz zdjęć sylwetki. Po kilku tygodniach współpracy można porównać wyniki i sprawdzić, czy treningi przynoszą oczekiwane efekty.

 

5. Podsumowanie
Usługi świadczone przez trenerów personalnych są aktualnie ogólnodostępne. Niezależnie od wieku, poziomu zaawansowania czy przebytych kontuzji niemal każdy może podjąć współpracę z trenerem (o ile nie istnieją ku temu przeciwwskazania medyczne). Trening personalny umożliwi poprawę techniki ćwiczeń. Ponadto trener doradzi w kwestiach związanych z dietą i aktywnością fizyczną. Zajmie się również przygotowywaniem spersonalizowanego planu treningowego oraz analizą postępów. Współpraca z ekspertem może przynieść zatem wiele korzyści, o ile utrzymywane są zaangażowanie oraz regularność ćwiczeń.