Każda aktywność fizyczna jest niezwykle istotna, jeśli chcemy zadbać o zdrowie i sprawność. Świadomość na temat pozytywnego wpływu odpowiedniego trybu życia na organizm człowieka z roku na rok się zwiększa. Nie zawsze jednak realizowane treningi przynoszą oczekiwane rezultaty. Co może być tego przyczyną?

 

SPIS TREŚCI:

1. Nieodpowiedni plan treningowy

2. Niemonitorowanie postępów

3. Brak regularności treningowej

4. Brak regeneracji

5. Stosowanie niezbilansowanej diety

6. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Nieodpowiedni plan treningowy
Objętość treningowa przeznaczana na poszczególne partie jest kluczowym elementem, który warunkuje postępy podczas kształtowania sylwetki. Zbyt niska objętość powoduje, że ciało otrzymuje niewystarczającą ilość bodźców stymulujących, co uniemożliwia prawidłowy rozwój mięśni. Z kolei zbyt wysoka objętość może doprowadzić do przemęczenia, a w niektórych przypadkach nawet do przetrenowania.

 

Warto również zaznaczyć, że w każdym planie treningowym ćwiczenia powinny zostać dobrane indywidualnie, z uwzględnieniem celu i poziomu zaawansowania. Bazę powinny stanowić te z wolnym obciążeniem, a te z użyciem maszyn – dodatek. Brak planu działania spowolni proces kształtowania sylwetki.

 

2. Niemonitorowanie postępów
Śledzenie postępów zarówno siłowych, jak i sylwetkowych jest kluczowe podczas kształtowania sylwetki. Prowadzenie dziennika treningowego pozwala na efektywne dobranie właściwego obciążenia w poszczególnych ćwiczeniach i jego progresję z każdą kolejną jednostką. Niestety pamięć bywa zawodna, dlatego warto zapisywać ciężar, aby podczas kolejnego treningu odpowiednio go dobrać – zwiększyć lub zmniejszyć. Częstym błędem jest również wykorzystywanie przypadkowego obciążenia. Uniemożliwia to progresję, a ta jest kluczowa, aby proces kształtowania sylwetki przebiegał prawidłowo.

 

Wiele osób popada w obsesję monitorowania efektów sylwetkowych. Potrafią dokonywać pomiarów nawet kilka razy dziennie. Niestety zarówno redukcja tkanki tłuszczowej, jak i budowa masy mięśniowej to długotrwałe procesy, które wymagają dużych pokładów cierpliwości. Z pewnością po jednym treningu nie można zauważyć realnych efektów. Ważne, aby pomiarów dokonywać raz w tygodniu, a nawet raz na dwa tygodnie. Po takim czasie można dostrzec rezultaty regularnych ćwiczeń i stosowania diety.

  Fabryka Siły Sklep

3. Brak regularności treningowej
Kolejnym powodem, który uniemożliwia osiągnięcie efektów, jest brak regularności treningowej. Jeśli ktoś będzie trenował sumiennie przez dwa tygodnie, ale po tym czasie jego motywacja spadnie i zrezygnuje z treningów, nie przyniesie to żadnych spektakularnych zmian zarówno w sylwetce, jak i sile. Warto trzymać się wyznaczonych celów, np. 3 treningów w tygodniu, i nie szukać wymówek.

 

4. Brak regeneracji
Wiele osób trenujących na siłowni, zwłaszcza początkujących, nie zdaje sobie sprawy z tego, że regeneracja jest równie ważna jak dieta i trening. Częstym błędem jest realizacja treningów codziennie lub nawet kilka razy dziennie, co nie pozwala organizmowi na odpoczynek i nabranie sił. Osoby początkujące często z ogromną motywacją i zaangażowaniem podchodzą do regularnych ćwiczeń, jednak warto zaznaczyć, że w tym przypadku więcej nie zawsze znaczy lepiej. Oczywiście wygląda to nieco inaczej u sportowców zawodowych, jednak nad ich zdrowiem czuwa sztab specjalistów, którzy dbają o to, aby nie doszło do przetrenowania.

 

Obecnie bardzo wiele osób zaniedbuje kluczowy aspekt regeneracji – odpowiednią długość i jakość snu. Przyjmuje się, że osoba dorosła powinna dziennie przesypiać 7–9 godzin. W miarę możliwości należy trzymać się tego zakresu, aby uniknąć przemęczenia.

 

5. Stosowanie niezbilansowanej diety
Prawidłowo zbilansowana dieta o odpowiedniej kaloryczności jest niezwykle istotna podczas pracy nad sylwetką. Jeśli celem jest budowanie masy mięśniowej, bilans energetyczny musi być dodatni, z kolei podczas redukcji tkanki tłuszczowej – ujemny. Błędem jest stosowanie niezbilansowanej diety, o nieodpowiedniej kaloryczności, w wyniku której efekty nie są zauważalne. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ustalić wartości energetycznej, warto zasięgnąć porady dietetyka lub trenera personalnego. Należy również zwrócić uwagę na to, że poza makroskładnikami w diecie równie istotne są mikroskładniki. Produkty znajdujące się w jadłospisie należy dobierać rozsądnie.

 

6. Podsumowanie
Na początku procesu kształtowania sylwetki warto postawić sobie realny do osiągnięcia cel i na tej podstawie ułożyć odpowiedni plan działania. Ważne, aby zadbać zarówno o plan dietetyczny, jak i treningowy – takie połączenie przyniesie zauważalne efekty. Ponadto niezwykle istotna jest regularność treningowa – 3–4 treningi w miesiącu z pewnością nie będą wystarczające. Należy również zwrócić uwagę na regenerację i sen (7–9 godzin), zwłaszcza w okresie intensywnych treningów. Kluczowym aspektem jest także monitorowanie postępów zarówno sylwetkowych, jak i treningowych – warto więc prowadzić dziennik.