Hula-hoop to swoisty powrót do przeszłości. Stanowił niegdyś nieodłączony atrybut dziewcząt, a także chłopców. Był jednak traktowany bardziej jak zabawka aniżeli narzędzie do ćwiczeń. Dziś opinie na jego temat są podzielone, aczkolwiek wciąż wiedzie prym w odchudzaniu, poprawianiu wyglądu talii oraz bioder. Mówi się, że bywa szkodliwy dla nerek, lecz ten zarzut nigdy nie został poparty dogłębnymi badaniami – trudno więc jednoznacznie określić, jaka jest prawda. Hula-hoop przeżywa dziś swój renesans.


SPIS TREŚCI:
1. Dlaczego ćwiczyć z hula-hoopem?
2. Efekty ćwiczeń z hula-hoopem
3. Hula-hoop – od czego zacząć?
4. Przygotowanie do ćwiczeń
5. Technika ćwiczenia z hula-hoopem
6. Przykłady ćwiczeń



1. Dlaczego ćwiczyć z hula-hoopem?
Ćwiczenie z hula-hoopem na pewno nie jest nudne. Pozwala uporać się

z monotonią treningów, które po jakimś czasie przestają nas bawić. Frajda płynąca z uprawiania sportów jest jedną z głównych cech efektywności, dlatego czasem zrób sobie pewną odmianę. Hula-hoop doskonale się do tego nadaje. Podczas kręcenia hula-hoopem czas upływa zdecydowanie szybciej, a ty skupiasz się na utrzymaniu koła w ruchu. Jest to jedna

z ulubionych form treningu wielkich gwiazd show-biznesu, na przykład Beyonce, Pink i Marisa Miller. Te ćwiczenia mają coś z tańca, dlatego tak chętnie po hula-hoop sięgają kobiety – tym bardziej że trening możesz przeprowadzić wszędzie, w domu, na świeżym powietrzu, w dzień powszedni, a także podczas urlopu.


2. Efekty ćwiczeń z hula-hoopem
Trening z hula-hoopem będzie zbawienny dla twojej talii. Podczas kręcenia plastikową obręczą pracują wszystkie mięśnie brzucha. Wciąż pozostają napięte, co skutkuje szybkim spalaniem tłuszczu. Dodatkowo przestajesz odczuwać ból z tym związany, ponieważ koncentrujesz się wyłącznie na utrzymaniu koła w ruchu. Tak możesz ćwiczyć naprawdę długo, o czym przekonasz się, porównując rankingi najlepszych wyników w tej dyscyplinie. Hula-hoop nie jest przeznaczony wyłącznie do ćwiczeń na brzuch. Można nim kręcić także w obrębie ramion, a nawet nadgarstków, choć dla osób początkujących może to być nieco trudnym zadaniem. Podczas godziny treningu spalisz nawet 420 kcal, co jest na pewno imponującym wynikiem.


3. Hula-hoop – od czego zacząć?
Na początku dobierz sobie odpowiednie koło, które powinno być dość szerokie – takim łatwiej jest kręcić. Ćwiczenia rozpoczynaj od brzucha – powoli, z biegiem czasu możesz także próbować wprawiać koło w ruch na ramionach oraz biodrach. To doskonałe ćwiczenie koordynacji

i kontrolowania własnego ciała, dlatego wystarczy zaledwie miesiąc, aby dobrze opanować tę aktywność przynoszącą dużo przyjemności. Ćwiczenia może wykonywać prawie każdy – nie są jednak polecane osobom, które cierpią na dolegliwości bioder. Urazy stawu kolanowego nie będą przeszkadzać w treningach. Fabryka Siły Sklep


Hula-hoop może być doskonałym sposobem na rozgrzewkę, a także formą właściwego treningu, jeśli sprawia nam wiele satysfakcji.


4. Przygotowanie do ćwiczeń
Każdy trening rozpocznij od rozgrzewki stawów, dłoni oraz kolan. Nie możesz zbytnio przemęczać organizmu, warto raczej stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. Ponadto trenuj raczej na miękkim podłożu

z odpowiednią ilością miejsca wokół siebie, aby nie ograniczać swoich ruchów. Konieczny jest także dobry strój sportowy, a więc ubrania ściśle przylegające do ciała. Technika kręcenia hula-hoopem wymaga pewnej wprawy, lecz dość szybko opanowujesz tę umiejętność. Przyjmij wyprostowaną postawę ciała, wciągnij brzuch, a ręce podnieść do góry.


5. Technika ćwiczenia z hula-hoopem
Stań w małym rozkroku i ugnij nogi w kolanach. Rozpocznij kręcenie brzuchem przy napiętych mięśniach. Delikatny ruch wprawi hula-hoop

w obroty, które będą kontynuowane dzięki wprawnym ruchom bioder. Bardzo szybko opanujesz długie kręcenie hula-hoopem, co umożliwi ci ćwiczenia bez przerwy nawet przez kilkadziesiąt minut. Ćwiczenia te doskonale ujędrniają pośladki i uda.


6. Przykłady ćwiczeń

Poniżej kilka ćwiczeń z użyciem hula-hoop, dzięki którym możemy wymodelować ciało i poprawić wygląd sylwetki.


Szczupła talia
Wykonaj klasyczne ćwiczenia z hula-hoopem. Stań w lekkim rozkroku

i wpraw hula-hoop w ruch kołowy, rytmicznie poruszając brzuchem. Dla zachowania lepszej równowagi możesz unieść ręce do góry.


Jędrne pośladki
Stań w lekkim rozkroku, postaw hula-hoop pionowo na ziemi przed sobą

i połóż na nim ręce. Przenoś teraz ciężar ciała na jedną nogę lekko uginając ją w kolanie. Drugą nogę unieś do góry wyprostowaną, z palcami stopy skierowanymi w kierunku podłoża. Napnij brzuch. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórz na drugiej nodze.


Płaski brzuch
Połóż się na plecach z nogami podkurczonymi w kolanach. Obie nogi trzymaj złączone. Hula-hoop przełóż przez ciało, zatrzymując je pod łopatkami. Chwyć teraz oburącz koło na wysokości ramion, napnij brzuch

i unieś górną część ciała jak do brzuszków. Ćwiczenie powtarzaj 12–15 razy.


Zgrabne ramiona
Stań prosto, w lekkim rozkroku. Wyciągnij rękę i wpraw koło w ruch wokół nadgarstka. Obręcz powinna przesuwać się w stronę ramienia i wracać do nadgarstka. Staraj się wykonywać rytmiczny ruch, koncentrując się na utrzymaniu koła, jak najdłużej zdołasz.