Stereotyp prawdziwego mężczyzny podsuwa obraz osobnika w startych dżinsach i butach z ostrogami, dosiadającego jurnego rumaka. Ów jeździec wzbudza zazdrość sześciopakiem na brzuchu, potężnymi plecami i herkulesową sylwetką. Wyobrażenie o kowbojach niewiele mija się z prawdą. Jazda na koniu napina mięśnie pośladków, ud i łydek, angażuje górne mięśnie grzbietu oraz spina brzuch. W dodatku wymusza trzymanie prawidłowej postawy i ujędrnia ciało. Czy to wystarczająca zachęta?

 

SPIS TREŚCI:

1. Zdrowie dzięki jeździe konnej

2. Jazda konna dla początkujących

3. Ile kosztuje nauka jazdy konnej?

 

 

1. Zdrowie dzięki jeździe konnej

O tym, że jeździectwo jest lekarstwem, niech świadczy istnienie hipoterapii. Jest to forma rehabilitacji, która działa jednocześnie na ciało, psychikę oraz na zachowania społeczne. Hipoterapia nie jest wymysłem współczesnym – stosowano ją już w starożytności.

 

Jedną z fundamentalnych zalet jazdy konnej jest zażywanie ruchu na świeżym powietrzu. Niby każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest przebywanie blisko natury, a jednak wielu wciąż ogranicza treningi do zamkniętej sali gimnastycznej, a na zewnątrz przebywa tyle, ile zajmuje droga z samochodu do domu.

 

Inna, pozytywna strona jazdy konnej to pobudzenie zmysłów. Nie ma nic dziwnego w plotkach mówiących, że prawdziwy kowboj jest świetnym kochankiem. Przy spędzaniu godzin na ujeżdżaniu rumaka, jego węch, słuch, dotyk i wzrok są doskonale wyćwiczone i uwrażliwione na bodźce.

Jazda konna eliminuje nawet poważne wady postawy oraz zmniejsza napięcie mięśniowe.

 

Jest nieoceniona przy regulowaniu metabolizmu, zwiększaniu odporności i wydolności organizmu. Dodatkowo pozwala odstresować się i dlatego jest częstym wyborem osób z depresją. Jeździectwo pozwala wyćwiczyć mięśnie nóg, grzbietu – a szczególnie jego górnych partii oraz brzucha.

 

2. Jazda konna dla początkujących

Na początek musisz wybrać stajnię, do której będziesz dojeżdżać na naukę. Większość jest oddalona od miast, dlatego zdecyduj się na taką, do której droga jest najkrótsza i mało uciążliwa, wtedy chętniej zbierzesz się na trening.

 

Umów się telefonicznie z instruktorem na lekcję próbną. Zwykle trwa ona godzinę i polega na tym, że instruktor prowadzi na lonży konia, którego dosiadasz. Zwierzę jest kontrolowane przez trenera, a ty otrzymujesz czas, żeby spokojnie poćwiczyć nad posturą, dosiadem i utrzymaniem równowagi. Fabryka Siły Sklep

 

Jeśli zastanawiasz się, jak ubrać się na zajęcia, już spieszymy z odpowiedzią. Najlepiej załóż adidasy i dresy. Mogą kusić cię dżinsy, jednak nie wybieraj ich, bo doprowadzą do obtarć i ograniczą ruchy. Złym pomysłem są ciężkie buty, a także klapki czy sandały.

 

Przed debiutem warto sięgnąć po garść podstawowych informacji. Początkujących nieraz przeraża sama myśl o tym, że nie wiedzą, jak wejść na konia. Nie jest to skomplikowane: stajesz bokiem do konia, jednak tyłem do jego głowy. W lewą rękę chwytasz wodze i tą samą dłonią przytrzymujesz się siodła. Prawą ręką łapiesz stopkę strzemienia i wkładasz w nią lewą stopę. Wybijasz się prawą nogą, przerzucając ją nad koniem, i siadasz w siodle. Możesz przy tym ruchu dodatkowo przytrzymywać się prawą ręką tylnego łęku.

 

Schodzenie z konia jest o wiele prostsze. Po prostu wysuwasz stopy ze strzemion i powoli ześlizgujesz się z wierzchowca. Nie zraź się, jeśli po pierwszej godzinie nauki następnego dnia obudzisz się z obolałymi pośladkami i zakwasami na plecach. Objawy przestaną się pojawiać po jakichś siedmiu lekcjach.

 

Podczas pierwszych zajęć niezbędny sprzęt wypożycza się ze szkółki jeździeckiej. Możesz na tym poprzestać, jednak z czasem warto zaopatrzyć się w podstawowy ekwipunek, o którym mowa poniżej.

 

3. Ile kosztuje nauka jazdy konnej?

Za godzinę zegarową nauki jazdy konnej zapłacisz ok. 40 złotych. Karnet ośmiu lekcji to koszt od 250 do 320 złotych. Na początek wystarczą ci jedne zajęcia tygodniowo.

 

Sprzęt jeździecki jest dość drogi, dlatego nie musisz go kupować od razu.

W każdej szkółce istnieje możliwość wypożyczenia rynsztunku. Spodnie do jazdy konnej (bryczesy) to wydatek od 100 do 150 złotych. Cena butów do jazdy (sztybletów) wynosi ok. 100 zł, sztylpów (doczepianych cholew pełniących funkcję ochraniaczy) – 80 zł, skórzanych rękawiczek – 150 zł, toczka (kasku) – 100 zł.

 

Kwoty zostały podane w przybliżeniu – wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonano produkty. Dla przykładu zwykłe rękawiczki z tworzywa sztucznego są dostępne w sklepach już od 10–15 zł.