Prawidłowe nawadnianie w trakcie treningu lub zawodów jest niezbędne dla organizmu sportowca. Wysiłek fizyczny, zwłaszcza przy wysokiej temperaturze, wiąże się z ryzykiem odwodnienia, co nie tylko utrudnia dalsze ćwiczenia, ale stanowi również realne zagrożenie dla zdrowia. Oprócz wody i napojów izotonicznych ciekawym rozwiązaniem może okazać się suplementacja glicerolu. Czy rzeczywiście pozwala on zmniejszyć ryzyko przedwczesnego odwodnienia organizmu?

 

SPIS TREŚCI:
1. Co to jest glicerol i jakie są jego właściwości
2. Zastosowanie glicerolu w sporcie
3. Glicerol w sporcie a badania naukowe
4. Czy glicerol powoduje skutki uboczne
5. Glicerol a lista WADA

 

 

1. Co to jest glicerol i jakie są jego właściwości
Glicerol, czy też gliceryna, jest tłustą, bezbarwną i mającą syropowatą konsystencję cieczą zaliczaną do grupy alkoholi cukrowych (tzw. cukrole). Wykazuje dobrą rozpuszczalność zarówno w wodzie, jak i alkoholu. Może być pozyskiwany z naturalnych źródeł (tłuszcze zwierzęce lub roślinne) bądź na drodze syntetycznej syntezy z propylenu.


Główną cechą glicerolu jest jego higroskopijność, czyli zdolność do pochłaniania wody, z tego też powodu stanowi częsty dodatek do produktów. Jego rolą jest utrzymanie ich prawidłowej konsystencji (zapobiega wysychaniu). Higroskopijność umożliwia też redukcję aktywności wody i dzięki temu ogranicza rozwój drobnoustrojów.


Glicerol znajduje zastosowanie przede wszystkim w trzech gałęziach przemysłu:
– przemyśle farmaceutycznym – stanowi nie tylko składnik różnych produktów leczniczych (np. kropli do oczu redukujących uczucie suchości i pieczenia), ale jest również monopreparatem. Gliceryna w postaci czopków doodbytniczych jest wykorzystywana w przypadku zaparć, jej działanie stymulujące perystaltykę jelit umożliwia szybkie i skuteczne wypróżnianie;


– przemyśle kosmetycznym – dodatek gliceryny można znaleźć w wielu kosmetykach, np. kremach do twarzy, balsamach do ciała, kremach chroniących przed wysychaniem wskutek niesprzyjających warunków atmosferycznych, preparatach do rzęs czy produktach do pielęgnacji włosów, jak szampony i odżywki. Wynika to z jej właściwości nawilżających i natłuszczających;


– przemyśle spożywczym – gliceryna w żywności ma zapobiegać rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogą pojawić się wskutek nagromadzenia wody. Glicerol jest konserwantem figurującym jako E422. Oprócz tego może zostać wykorzystany jako substancja zagęszczająca i słodząca.

 

2. Zastosowanie glicerolu w sporcie
Higroskopijne właściwości gliceryny sprzyjają zjawisku hiperhydratacji (tzw. hipernawodnienie). To z kolei zaczęło rodzić przypuszczenia, że stosowanie glicerolu może okazać się pomocne dla sportowców w kontekście zapobiegania odwodnieniu. Co więcej, nagromadzenie wody w organizmie i zapobieganie jej nadmiernej utracie w trakcie aktywności fizycznej jest istotnym elementem procesu termoregulacji i funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Nie można zapominać, że utrata wody wiąże się także ze stratami cennych elektrolitów.


Zdolność gliceryny do gromadzenia wody została też zauważona przez sportowców sylwetkowych. Osoby uprawiające kulturystykę i wykonujące ćwiczenia siłowe dostrzegły w stosowaniu glicerolu szansę na wywołanie efektu retencji (zatrzymania) wody w obrębie mięśni. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że tym sposobem mięśnie zwiększą swoją objętość, a muskulatura zostanie lepiej podkreślona. Ponadto można też przypuszczać, że większa ilość wody zagwarantuje mięśniom lepszą wydajność podczas pracy.


Biorąc pod uwagę właściwości gliceryny, można także założyć, że wzrost zawartości wody spowoduje zwiększenie objętości krwi. Z kolei poprawa dokrwienia m.in. mięśni i narządów wewnętrznych oznacza sprawniejszy transport wielu niezbędnych składników odżywczych i tlenu.


3. Glicerol w sporcie a badania naukowe
Istnieje kilka prac naukowych, których wyniki przemawiają za korzystnym zastosowaniem glicerolu w kontekście aktywności fizycznej. W jednej z nich oceniono wpływ suplementacji glicerolu na beztlenową i tlenową wydolność 40 osób, które podzielono na grupy ćwiczące oraz niećwiczące (S. Patlar, H. Yalçin, E. Boyali 2012). Fabryka Siły Sklep


W każdej z nich wyodrębniono dwie podgrupy – przyjmującą wodę (26 mg/kg masy ciała) oraz stosującą glicerynę (1,2 g/kg masy ciała) i wodę. Połowa uczestników została poddana codziennemu testowi, wykonywali bieg wahadłowy na 20 metrów. U osób przyjmujących glicerol zaobserwowano wzrost analizowanych parametrów – zwłaszcza wydolności beztlenowej. Ponadto autorzy badania zwrócili uwagę, że glicerol miał wpływ na zwiększenie pokonanego dystansu.


Wartościowy wpływ strategii hiperhydratacji potwierdzono też w innym badaniu, w którym 11 uczestników sprawdziło połączenie glicerolu (1,2 g/kg masy ciała) z wodą (26 mg/kg masy ciała) przed planowaną aktywnością fizyczną (P. Montner i wsp. 1996). Zastosowanie hiperhydratacji glicerynowej umożliwiło obniżenie częstości akcji serca oraz wydłużyło czas wysiłku.


Nieco inne rezultaty zostały przedstawione w jednym z przeglądów prac naukowych (S.P. van Rosendal i wsp. 2009). Jego autorzy zwrócili uwagę, że tylko 6 z 13 analizowanych badań potwierdzało istotną poprawę wydajności wskutek zastosowania hiperhydratacji glicerolem przed aktywnością fizyczną. W identycznej liczbie badań wykazano, że suplementacja gliceryny jest korzystna w kontekście wzrostu potliwości (14–50%), obniżenia temperatury oraz nasilenia przepływu krwi w przedramieniu (40%). Co więcej, istnieją przesłanki, że zastosowanie strategii hipernawodnienia glicerolem u siatkarzy niespecjalnie różniło się od nawadniania zwykłą wodą (M. Pensa 2012).


Istnieją również badania skupiające się na połączeniu kreatyny z glicerolem. W jednym z nich grupa 15 biegaczy wytrzymałościowych przyjmowała napój hipertoniczny zawierający glicerol (1 g/kg masy ciała), kreatynę (10 g) oraz glukozę (L.Y. Beis i wsp. 2022). Testy wysiłkowe uczestników wykonywano przed suplementacją i po niej oraz w różnej temperaturze (10°C i 35°C). Zastosowana suplementacja, co prawda, miała wpływ na obniżenie temperatury i częstość akcji serca, ale w żadnym stopniu nie wykazała oddziaływania na wartość VO2max i ekonomię biegu. Ponadto u uczestników nie stwierdzono różnicy w ocenie odczuwanego wysiłku i komfortu termicznego.


Podobne rezultaty uzyskano w pracy, w której hiperhydratacja kreatyną i glicerolem przed wysiłkiem fizycznym nie spowodowała zmian w zakresie wydajności, ale może okazać się istotna w kontekście termoregulacji i kondycji sercowo-naczyniowej (Ch. Easton i wsp. 2007).


W kwestii hiperhydratacji warto wspomnieć o soli, która jest często wykorzystywana przez sportowców w celu zapobiegania utracie wody. W jednym z badań dokonano porównania hipernawodnienia za pomocą soli, glicerolu oraz połączenia tych dwóch składników równocześnie (E.D.B. Gouleta i wsp. 2018). Zaproponowana mieszanka soli (7,5 g/l) i glicerolu (1,4 g/kg masy ciała) okazała się najskuteczniejsza w ograniczeniu produkcji moczu i wzroście retencji wody wśród uczestników.


Wydaje się, że glicerol jest wyjątkowo korzystnym wsparciem podczas wysiłku fizycznego w wysokiej temperaturze. Strategia hiperhydratacji gliceryną (także w połączeniu z kreatyną) okazuje się wartościowa szczególnie w przypadku upałów (L.Y. Beis i wsp. 2022, X. Huang, H. Wu, W. Yao 2015, Ch. Easton i wsp. 2007, M.J. Anderson i wsp. 2001).

 

Jednak pojawiają się również wyniki innych prac (A. Jolicoeur Desroches i wsp. 2023, M.LR. Ross i wsp. 2012, T. Nishijima i wsp. 2007), które dość jednoznacznie wskazują, że hipernawodnienie w żadnym stopniu nie koreluje z poprawą zdolności wysiłkowych czy łagodzeniem odczuwanego zmęczenia przy wysokiej temperaturze.


Rozbieżności w wynikach zaprezentowanych prac naukowych nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy stosowanie glicerolu rzeczywiście stanowi efektywny sposób na ograniczenie odwodnienia organizmu w trakcie aktywności fizycznej. Podobnie trudno również ocenić, jaka jest realna skuteczność suplementacji glicerolem w kontekście poprawy zdolności wysiłkowych.


4. Czy glicerol powoduje skutki uboczne
Ilość glicerolu stosowana w przytoczonych pracach naukowych (1–1,5 g/kg masy ciała) była na ogół dobrze tolerowana przez uczestników badań. Niemniej jednak należy wiedzieć, że suplementacja glicerolu może nieść za sobą skutki uboczne – najczęściej wymieniane to nudności, ból brzucha, uczucie dyskomfortu ze strony układu pokarmowego, zawroty głowy.


5. Glicerol a lista WADA
Suplementacja glicerolu przez wiele lata była niedozwolona. Gliceryna figurowała na liście środków zabronionych Światowej Agencji Dopingowej – należała do kategorii S5, czyli diuretyków i preparatów maskujących.


W 2018 r. glicerol został usunięty ze wspomnianej listy, niemniej jednak jego stosowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem, dietetykiem oraz trenerem, którzy ocenią zasadność takiej suplementacji w drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Anderson M.J. et al., Effect of glicerol-induced hyperhydration on thermoregulation and metabolism during exercise in the heat, „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” 2001, 11(3), 315–333.
Beis L.Y. et al., The effects of creatine and glicerol hyperhydration on running economy in well trained endurance runners, „Journal of the International Society of Sports Nutrition” 2011, 8(1), 24.
Easton Ch. et al., Creatine and glicerol hyperhydration in trained subjects before exercise in the heat, „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” 2007, 17(1), 70–91.
Gouleta E.D.B. et al., Salt + glycerol-induced hyperhydratation enhances fluid retention more than salt-or glycerol-induced hyperhydration, „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” 2018, 28(3), 246–252.
Huang X., Wu H., Yao W., The study of the effect of glycerol-containing beverages drinking method before exercise in the environment of high temperaturę and high humidity, „2015 International Conference on Social Science, Education Management and Sports Education”, 313–315, Atlantis Press.
Jolicoeur Desroches A. et al., Effect of glycerol-induced hyperhydration on 5-kilometer running time-trial performance in the heat in recreationally active individuals, „Nutrients” 2023, 15(3), 599.
Montner P. et al., Pre-exercise glicerol hydration improves cycling endurance time, „International Journal of Sports Medicine” 1996, 17(01), 27–33.
Nishijima T. et al., Alleviation of exercise-induced dehydration under hot conditions by glicerol hyperhydration, „International Journal of Sport and Health Science” 2007, 5, 32–41.
Patlar S., Yalçin H., Boyali E., The effect of glicerol supplements on aerobic and anaerobic performance of athletes and sedentary subjects, „Journal of Human Kinetics” 2012, 34, 69.
Pensa M., Effect of glycerol supplementation in male volleyball players on total body water, body temperature and heart rate, „Energy Education Science and Technology Part B: Social and Educational Studies” 2012, 4(2), 765–772.
Ross M.L.R. et al., Effects of lowering body temperature via hyperhydration, with and without glycerol ingestion and practical precooling on cycling time trial performance in hot and humid conditions, „Journal of the International Society of Sport Nutrition 2012, 9(1), 55.
Van Rosendal S.P. et al., Guidelines for glycerol use in hyperhydration and rehydration associated with exercise, „Sports Medicine” 2010, 40, 113–119.
Van Rosendal S.P. et al., Physiological and performance effects of glicerol hyperhydration and rehydration, „Nutrition Reviews” 2009, 67(12), 690–705.
2018 Prohibited List: Summary of Major Changes, usada.org/spirit-of-sport/education/2018-prohibited-list-summary-of-major-changes/ (23.08.2023).