Stres w dzisiejszych czasach jest nieuniknionym elementem życia. Jednak zamiast szukać pomocy wśród środków farmaceutycznych, lepiej wypróbować naturalne sposoby. Przykładem jest melisa, popularna roślina, która od dawien dawna jest stosowana jako środek uspokajający. W niniejszym artykule przedstawimy też inne korzyści płynące z jej stosowania. Zapraszam do poniższego tekstu.


SPIS TREŚCI:
1. Czym jest melisa?
2. Działanie i właściwości
3. Jak stosować?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Czym jest melisa?
Melisa lekarska jest byliną z rodziny jasnotowatych, która występuje pod szeregiem innych nazw. Niejednokrotnie ten ziołowy suplement można spotkać pod terminem cytrynowego zioła, matecznika, pszczelnika, rojownika czy starzyszka. Melisa naturalnie występuje na terenie całego globu, począwszy od północnej części Afryki, przez Azję, a skończywszy na południowych terenach kontynentu europejskiego. Matecznik jest jednym z ziół, którego lecznicze właściwości stanowią jedną z podstaw naturalnej medycyny ludowej.


2. Działanie i właściwości
Cytrynowe zioło jest znane przede wszystkim z właściwości relaksacyjnych i wyciszających. Powodem jest fakt obecności olejku eterycznego, w którego składzie można odnaleźć chociażby cytral czy kariofilen. Herbaty czy napary ze świeżej melisy wykazują niezwykle dobroczynne działanie w przypadku nadmiernego napięcia ze strony układu nerwowego. W związku z tym suplementy bazujące na rojowniku można z czystym sumieniem polecić osobom, które przejawiają takie problemy jak: nadmierny stres, rozdrażnienie, chroniczne i migrenowe bóle głowy, obniżenie nastroju, nerwice wegetatywne czy stany lękowe.


W praktyce okazuje się, że melisa lekarska posiada również szereg innych zastosowań. Pierwszym przykładem mogą być zaburzenia pokarmowe, w których dochodzi do upośledzenia procesów trawiennych i obniżenia apetytu. Napary z melisy w niewielkim stopniu przyczyniają się do stymulacji produkcji soku żołądkowego. To świetny sposób przy pojawieniu się dolegliwości bólowych, jakie mogą występować po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw. Pszczelnik wykazuje też działanie moczo- i wiatropędne, co może mieć zastosowanie w przypadku nadmiernych skurczów jelit czy dróg żółciowych.


Fabryka Siły Sklep

Ziele matecznika wykazuje normalizacyjny wpływ na poziom cholesterolu we krwi, a także dzięki solidnej dawce antyoksydantów pozwala na ograniczenie procesów utleniania lipidów. Dzięki temu melisę można z czystym sumieniem polecić osobom chorującym na miażdżycę czy cierpiącym z powodu otyłości. Napar z melisy to także świetny środek dla kobiet w ciąży, które niejednokrotnie borykają się z silnymi mdłościami podczas pierwszego trymestru. Właściwości łagodzące są także polecane podczas silnego bólu menstruacyjnego czy skąpego miesiączkowania.


Melisa to także naturalny preparat do użytku zewnętrznego. Cytrynowe zioło niejednokrotnie znajduje zastosowanie w kosmetyce jako środek przeciwko nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów czy stanom zapalnym skóry głowy. Rojownik ma silne właściwości antybakteryjne, detoksykacyjne i przeciwwirusowe, które pozwolą na zwalczenie niektórych problemów dermalnych. Pszczelnik można też wykorzystywać jako środek łagodzący podrażnienia i dolegliwości bólowe, które powstały w wyniku ugryzień bądź ukąszeń owadów.


3. Jak stosować?
Melisa jest najczęściej stosowana w postaci herbaty. Zazwyczaj wykorzystuje się 2 łyżki stołowe świeżego zioła lub 1 łyżkę suszu, które zaleca się zalać 150 ml gotującej się wody. Tak przygotowany napar zaleca się pić maksymalnie 2 razy w ciągu dnia, najlepiej pod wieczór w celu lepszego zasypiania i spokojniejszego snu. W przypadku stosowania zewnętrznego należy użyć ekstraktu z rośliny, którym zaleca się smarować zmienione chorobowo miejsce. Matecznik niejednokrotnie jest wykorzystywany w mieszankach ziołowych, gdzie najczęściej występuje w towarzystwie mięty pieprzowej w celu zmniejszenia dolegliwości pokarmowych. Z kolei połączenie z kozłkiem lekarskim pozwala w znaczący sposób ułatwić zasypianie i ograniczyć nerwobóle.