Stres w dzisiejszych czasach jest nieuniknionym elementem życia. Jednak zamiast szukać pomocy w środkach farmaceutycznych, lepiej wypróbować naturalne sposoby. Przykładem jest melisa, popularna roślina, która od dawna jest stosowana jako środek uspokajający.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest melisa?
2. Działanie i właściwości
3. Jak stosować?

 


1. Czym jest melisa?
Melisa lekarska jest byliną z rodziny jasnotowatych. Nazywana jest również cytrynowym zielem, matecznikiem, pszczelnikiem czy rojownikiem. Melisa naturalnie występuje na całym świecie, począwszy od północnej części Afryki, przez Azję, a skończywszy na południowych terenach kontynentu europejskiego. Matecznik jest jednym z ziół, którego lecznicze właściwości wykorzystywane są w medycynie ludowej.

 

2. Działanie i właściwości

Cytrynowe ziele jest znane z właściwości relaksacyjnych i wyciszających dzięki zawartości olejku eterycznego, w którego składzie znajdują się chociażby cytral czy kariofilen. Herbaty czy napary ze świeżej melisy wykazują dobroczynne działanie na układ nerwowy. Suplementy bazujące na rojowniku można polecić osobom, które mają problemy z nadmiernym stresem, są rozdrażnione, mają chroniczne i migrenowe bóle głowy, obniżony nastrój, nerwice wegetatywne czy stany lękowe.

 

Melisa lekarska ma również szereg innych zastosowań. Sprawdza się w zaburzeniach pokarmowych, w których dochodzi do upośledzenia procesów trawiennych i obniżenia apetytu. Napary z melisy w niewielkim stopniu przyczyniają się do stymulacji produkcji soku żołądkowego. To świetny sposób przy pojawieniu się dolegliwości bólowych, jakie mogą występować po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw. Pszczelnik wykazuje też działanie moczopędne i wiatropędne. Fabryka Siły Sklep

 

Ziele matecznika normalizuje poziom cholesterolu we krwi, a także dzięki solidnej dawce antyoksydantów pozwala na ograniczenie procesów utleniania lipidów. Dzięki temu melisę można polecić osobom z miażdżycą lub otyłym. Napar z melisy to także świetny środek dla kobiet w ciąży, które niejednokrotnie borykają się z silnymi mdłościami podczas pierwszego trymestru. Właściwości łagodzące są także polecane podczas silnego bólu menstruacyjnego czy skąpego miesiączkowania.

 

Melisa to także naturalny preparat do użytku zewnętrznego. W kosmetyce jest stosowana w przypadku stanów zapalnych skóry głowy lub jako środek przeciwko nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Rojownik ma silne właściwości antybakteryjne, detoksykacyjne i przeciwwirusowe, które pozwalają zwalczyć niektóre problemy dermalne. Pszczelnik można też wykorzystywać jako środek łagodzący podrażnienia i dolegliwości bólowe, które powstały w wyniku ukąszeń owadów.

 

3. Jak stosować?

Zazwyczaj wykorzystuje się 2 łyżki stołowe świeżych ziół lub 1 łyżkę suszu, które zalewa się 150 ml gotującej się wody. Tak przygotowany napar należy pić maksymalnie 2 razy w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, aby lepiej zasypiać. W przypadku stosowania zewnętrznego należy ekstraktem z rośliny posmarować zmienione miejsca chorobowe.

 

Matecznik jest wykorzystywany w mieszankach ziołowych, najczęściej występuje z miętą pieprzową, zmniejsza wtedy dolegliwości pokarmowe, albo kozłkiem lekarskim, ułatwia wówczas zasypianie i ogranicza nerwobóle.