Przeglądając suplementy treningowe, w niektórych preparatach typu pre-workout lub spalaczach tłuszczu można natknąć się na składnik określany mianem johimbiny. Jakie działanie kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Jak powinna wyglądać suplementacja z wykorzystaniem tego związku? Czy jest on bezpieczny? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście. 


SPIS TREŚCI:
1. Johimbina – opis, działanie
2. Jak stosować johimbinę?
3. Efekty i skutki uboczne suplementacji johimbiną 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Johimbina – opis, działanie
Pod nazwą johimbina kryje się alkaloid pochodzący z kory afrykańskiego drzewa (johimbina lekarska) oraz azjatyckich krzewów rauwolfii żmijowej. Ze względu na swoje silne działanie stymulacyjne medycyna ludowa postrzega ten związek jako afrodyzjak służący do stymulacji libido.

 

Do podstawowych zadań johimbiny zalicza się zwiększanie stężenia adrenaliny w organizmie oraz stymulację metabolizmu tłuszczowego do procesów termogenicznych. Badania dowodzą wysokiej skuteczności stosowania tego suplementu w odchudzaniu.

 

W przypadku mężczyzn znajduje on zastosowanie w niwelowaniu tłuszczu

z okolic brzucha, a u kobiet w obrębie pośladków i ud. Wśród innych zastosowań johimbiny w medycynie wymienia się też terapię depresji oraz impotencji wśród mężczyzn.

 

2. Jak stosować johimbinę?
Najlepsza efektywność korzystania z johimbiny ma miejsce na czczo

ze względu na hamowanie jej działania przez pokarm. Badania dowodzą,

że dawka 0,2 mg na 1 kg masy ciała przynosiła pozytywne rezultaty

w procesie zwalczania tkanki tłuszczowej. Jednocześnie nie wykazano, Fabryka Siły Sklep

aby wcześniej wspomniana dawka wywoływała znaczące zmiany wśród takich parametrów krążeniowych jak ciśnienie krwi czy liczba uderzeń serca.

 

Aktualnie przyjmuje się następujące dawki w trakcie suplementacji:

– 14 mg na 70 kg masy ciała,
– 18 mg na 90 kg masy ciała,
– 22 mg na 110 kg masy ciała.

 

Jednak zdecydowanie odradza się stosowanie johimbiny – w Polsce jest zabroniona, a suplementy ją zawierające są niedopuszczone do obrotu.

Stosowanie preparatu może prowadzić do pojawienia się stanów lękowych, halucynacji czy też drżenia i sztywności mięśniowej. Co więcej, osoby mające problemy z sercem, tarczycą czy też nadciśnieniem powinny zrezygnować z suplementacji tym produktem.

 

3. Efekty i skutki uboczne suplementacji johimbiną

Stosowanie johimbiny jest bardzo niebezpieczne i niesie za sobą szereg niespodziewanych i niebezpiecznych powikłań oraz skutków ubocznych.