Ryboflawina to fachowa nazwa witaminy B2 – związku chemicznego rozpuszczalnego w wodzie, który jest jedną z podstaw prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz z witaminą A odpowiada za szereg procesów metabolicznych. Jej stała suplementacja niesie za sobą wiele korzyści.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest witamina B2?

2. Działanie i zastosowanie

3. Suplementacja i działania niepożądane

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Czym jest witamina B2?

Witamina B2, zwana również ryboflawiną, stanowi połączenie dwóch związków – rybitolu i flawiny. Źródłem tego związku jest przede wszystkim mięso (w tym dziczyzna), wątroba, jaja i nabiał. Wśród innych produktów zawierających dużą ilość witaminy B2 wymienia się fasolę, groch, grzyby, migdały, pełnoziarniste pieczywo, ryby (łosoś, makrela, pstrąg) oraz szpinak.


2. Działanie i zastosowanie

Witamina B2 jest bardzo ważnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania przemiany materii. Odpowiada m.in. za produkcję czerwonych krwinek, syntezę przeciwciał przez nasz układ odpornościowy, a także regulację oddychania międzykomórkowego i procesu wzrostu.

 

Ryboflawina współpracuje również z witaminą A w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, błon śluzowych dróg oddechowych, nabłonka naczyń krwionośnych i skóry, śluzówki przewodu pokarmowego, a także uczestniczy w przemianach aminokwasów i lipidów. Fabryka Siły Sklep


3. Suplementacja i działania niepożądane

W celu utrzymania bezpiecznego i odpowiedniego stężenia witaminy B2 w organizmie należy stosować niskie dawki dobowe w wysokości 1–2 mg. Wyższe dawki, tj. ok. 4 mg, mogą prowadzić do przyśpieszonego zwiększenia jej zapasów. Podwyższone porcje ryboflawiny (od 50 mg) należy przyjmować wraz z pokarmem.

 

Skutków niedoboru jest bardzo wiele i mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia. Wśród nich można wymienić opóźnienie wzrostu, dystrofię mięśniową, światłowstręt, bezsenność, stany zapalne warg i błon śluzowych jamy ustnej, choroby układu nerwowego, zawroty głowy, wypadanie włosów czy też kłopoty z koncentracją.

 

Przedawkowanie ryboflawiny jest stosunkowo trudne. Uwarunkowane jest to jej słabym wchłanianiem w jelicie oraz dobrą rozpuszczalnością w wodzie.