Kazeina - białko na dobranoc
Mleko jest jednym z podstawowych artykułów spożywczych. Bardzo często jest polecane dzieciom jako źródło dużej ilości wapnia. Oprócz tego pierwiastka oraz białka serwatkowego posiada również inny cenny związek. Mowa tu o kazeinie. W poniższym artykule postaram się nieco przybliżyć temat tego rodzaju białka.
SPIS TREŚCI:
1. Co to jest kazeina?
3. Białko kazeinowe – dawkowanie
4. Opinie i badania
5. Przeciwwskazania i objawy niepożądane
Kazeina jest jednym z podstawowych składników tworzących białka mleka. Związek ten stanowi ponad 75% ogólnej ilości mlecznych protein. Do jej wyodrębnienia dochodzi na drodze procesu trawienia przez enzym określany mianem podpuszczki. Występuje on głównie u młodych osób, dlatego też zakłada się, że dorośli nie przyswajają całkowitej zawartości mleka. Wyróżnia się cztery typy cząsteczek kazeinowych:
- α,
- αs,
- β,
- γ.
Charakterystyczną cechą tego rodzaju białka jest duży rozmiar cząsteczek białkowych, które je tworzą. Lista aminokwasów zawarta w tej substancji jest niemalże identyczna jak w białku serwatkowym, o którym wspominałem w innym artykule.
2. Kazeina – działanie
Główny atut kazeiny jest nierozerwalnie związany z wielkimi cząsteczkami budulcowymi. Duży rozmiar warunkuje powolny proces trawienia. Ze względu na właściwości koagulacyjne i powstawanie skrzepów po spożyciu mleka wypełnia żołądek i redukuje uczucie głodu. Proces opróżniania naszego przewodu pokarmowego pozwala uchronić się przed nocnym podjadaniem i napadami "wilczego głodu." Okazuje się więc, że kazeina może być z powodzeniem stosowana jako zamiennik dla wieczornych posiłków bądź innych rodzajów białka.
Z drugiej strony, spowolniony proces jej przetwarzania wpływa na wolniejsze uwalnianie białka i aminokwasów do krwiobiegu. Efektem tego jest długotrwałe działanie antykataboliczne, które trwa nawet do 8 godzin po spożyciu produktów zawierających kazeinę.
Dodatkowo odpowiada za utrzymywanie równowagi azotowej naszego ustroju. Warto przypomnieć, że sen jest najdłuższym okresem, w którym do naszego organizmu nie zostaje dostarczone pożywienie, a co za tym idzie, wartości odżywcze. To idealna ochrona dla organizmu przed szkodliwym katabolizmem, którego celem jest utrudnienie budowania masy mięśniowej i regeneracji.
Występująca w kazeinie glutamina jest jednym z elementów protekcji mięśni w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Dzięki jej możliwościom nawadniania miocytów (komórek mięśniowych) oraz zwiększania rozmiarów skutecznie zapobiega rozpadowi mięśni. Ponadto jest jednym z głównych źródeł mocy dla limfocytów - komórek układu odpornościowego - które skutecznie chronią nasz organizm.
3. Białko kazeinowe – dawkowanie
Kazeina jest rekomendowana osobom trenującym, zarówno dla profesjonalnych zawodników, jak i sportowców-amatorów. Kolejną grupą odbiorców będą też osoby, które borykają się z problemem nadwagi i niechcianych kilogramów. Wspomniany już wolny czas wchłaniania stanowi idealne rozwiązanie dla "pasjonatów nocnego ucztowania". Przyjmuje się, że dobowa dawka kazeiny powinna wynosić od 0,8 do 2,2 g na każdy kilogram masy ciała. Jej zapotrzebowanie zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej.
4. Badania i opinie
Czy istnieje realna zależność pomiędzy stymulacją wzrostu a piciem krowiego mleka? Okazuje się, że tak. Badania przeprowadzone w 2006 roku potwierdzają zależność pomiędzy tymi dwiema czynnościami. Przyczyną jest najprawdopodobniej kazeina. Pomimo braku szczegółowego przebiegu procesu istnieją liczne dowody na wzrost stężenia insulinopodobnego czynnika wzrostu poprzez zwiększenie podaży mleka.
Podstawowym argumentem przemawiającym "za" jest wiek. W większości testów materiałem badawczym były dzieci, u których, jak zostało już wspomniane, występuje podpuszczka. Enzym ten jest podstawową substancją, która odpowiada za trawienie kazeiny, co pozwala na uzyskanie z niej całkowitego bogactwa protein i wapnia znajdującego się w mleku.
5. Przeciwwskazania i objawy niepożądane
Kazeina nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na mleko. Przyjmuje się, że prawie 60% wszystkich alergii na mleko jest spowodowane obecnością tego rodzaju białka. Warto też wspomnieć, że osoby nadwrażliwe na krowie mleko powinny też zrezygnować z produktów mlecznych pochodzenia koziego bądź owczego. Powodem takiego stanu rzeczy jest ponad 90% podobieństwa w budowie i składzie.
Objawami niepożądanymi po suplementacji kazeiną są biegunki, bóle brzucha oraz wymioty. Część chorób, w których występują deficyty substancji rozkładających białka, może prowadzić do niepełnego strawienia kazeiny. Efektem tego jest powstanie kazomorfiny - związków o charakterze opioidowym. Skutkiem ich działalności jest negatywny wpływ na pracę mózgu, a także całego układu nerwowego.