Białko białku nierówne. W ogromie suplementów diety, które oferowane są przez dużą liczbę producentów, ciężko tak naprawdę zdecydować, jaki suplement będzie najbardziej odpowiedni dla aktualnie przyjętego celu. Śpieszymy jednak z pomocą! W dzisiejszym tekście dowiecie się, czym są preparaty typu WPI, które od długiego czasu stanowią jeden z fundamentalnych punktów suplementacji wśród osób ćwiczących i walczących z nadmierną masą ciała. W artykule między innymi o składzie, działaniu oraz opinie na temat tej grupy odżywek białkowych.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest WPI?
2. WPI – działanie
3. WPI – dawkowanie
4. WPI – opinie
5. WPI – cena

 

 

1. Czym jest WPI?
WPI czy też Whey Protein Isolate to nazwa jednego z rodzajów odżywek białkowych, które bazują na proteinach mleka uzyskiwanych z popularnej serwatki. Izolaty serwatkowe powstają dzięki technice mikrofiltracji przepływu krzyżowego. Proces ten przeprowadzany jest w warunkach niskiej temperatury, co pozwala na znaczne ograniczenie degradacji wartościowych składników odżywczych. Cechą charakterystyczną odżywek typu WPI jest duża zawartość samego białka w białku. Izolaty serwatki odznaczają się posiadaniem od 85 do 90% czystych protein, którym towarzyszy aminogram bogatszy niż w przypadku popularnych koncentratów. Skład izolatów serwatki cechuje też znikoma ilość dodatków w postaci tłuszczu i węglowodanów. Zawartość tych składników zazwyczaj oscyluje w granicach od 0 do 3%.

 

Inną, ale równie istotną właściwością preparatów WPI, jest znacznie szybszy czas przyswajalności w porównaniu do wspomnianych wcześniej koncentratów. Większe tempo uwalniania wartości odżywczych po spożyciu izolatów serwatki jest zdeterminowane poprzez bardziej rozbudowany profil aminokwasowy. Warto też dodać, że odżywki WPI odznaczają się lepszą rozpuszczalnością niż preparaty WPC. Jest to możliwe dzięki wcześniej wspomnianemu już ograniczeniu substancji dodatkowych, których obecność może rzutować na końcową postać suplementu po jego przygotowaniu. Ze względu na obniżoną kaloryczność białka w formie izolatów koktajle i szejki na bazie odżywek WPI poleca się przyrządzać przy użyciu wody lub odtłuszczonego mleka.

 

2. WPI – działanie
Preparaty Whey Protein Isolate, podobnie jak wszystkie suplementy białkowe, są przeznaczone przede wszystkim do kontrolowania swojej masy ciała, a także uzupełnienia diety w brakującą ilość białkowego makroskładnika. Białko to podstawowy element służący rozbudowie masy mięśniowej i jeden z kluczowych punktów zdrowego odżywiania. Odżywki WPI ze względu na ograniczoną zawartość dodatkowych składników umożliwiają dostarczenie dużej porcji czystego białka, co ma niewątpliwe znaczenie zarówno dla osób ćwiczących, jak i tych w trakcie odchudzania. Niewielka kaloryczność izolatów serwatki pozwala na budowanie suchej i beztłuszczowej masy mięśniowej, bez zbędnego ryzyka zalania sylwetki bądź przybrania niepotrzebnych kilogramów.

 

W przypadku suplementów białkowych typu WPI warto też wspomnieć o silnym działaniu regeneracyjnym. Wszystko za sprawą bogatej ilości aminokwasów, takich jak konglomerat BCAA czy glutamina. Izolaty serwatki w skuteczny sposób potrafią uzupełnić naszą dietę nie tylko w białko, ale i niezwykle pomocne związki aminokwasowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim nasilenie reakcji anabolicznych, które prowadzą do wzrostu masy mięśniowej.

  Fabryka Siły Sklep

To jednak nie wszystko. Jak powszechnie wiadomo, aminokwasy to także podstawa prawidłowego funkcjonowania mechanizmów odnowy organizmu po intensywnych sesjach treningowych. Nadmierny wysiłek i przemęczenie stanowią „otwarte drzwi” do szkodliwego katabolizmu, który może skutkować: spadkiem masy mięśniowej, pogorszeniem kondycji czy zaburzeniem prawidłowego środowiska, co rzutuje na ograniczeniu dalszych efektów.

 

Skład preparatów WPI równie często zawiera liczną ilość dodatków pod postacią mikroskładników, takich jak biogenne pierwiastki czy związki witaminowe. Ich wykorzystanie nie ma na celu jedynie zwiększenia atrakcyjności produktu bądź zachęcenia do zakupu. Mikroelementy zawarte w formule izolatów serwatki nie tylko uzupełniają nasze codzienne zapotrzebowanie, ale są także wsparciem dla naszej przemiany materii, której tempo zostaje dodatkowo wzmożone. Intensywniejsza praca metabolizmu prowadzi do poprawy ogólnego stanu naszego zdrowia, a także przekłada się na jeszcze lepszą jakość uzyskanych efektów osiągniętych dzięki diecie i wysiłkowi fizycznemu.

 

3. WPI – dawkowanie
Suplementacja odżywkami WPI powinna odbywać się ściśle z dobową kaloryką naszej diety. Oznacza to, że tylko zbilansowane odżywianie, pozwala nam we właściwy sposób określić odpowiednią ilość białka, jaka powinna zostać dostarczona w postaci suplementu. Preparaty wykorzystujące izolaty serwatki zaleca się stosować najczęściej w porze okołotreningowej, najlepiej po zakończonym wysiłku fizycznym, kiedy mięśnie i rozbudzony metabolizm są „głodne” wartości odżywczych oraz energii, jaką dostarcza suplement. Suplementy WPI poleca się przygotowywać na bazie zimnej wody lub odtłuszczonego mleka.

 

4. WPI – opinie
Izolaty białka serwatki są suplementami o bardzo dużej popularności zarówno wśród osób ćwiczących, jak i tych, którzy jedynie przestrzegają zasad zdrowego odżywiania. Preparaty WPI są chętnie wybierane ze względu na dużą zawartość czystego białka przy jednocześnie znikomej zawartości dodatków pod postacią tłuszczów i węglowodanów. To natomiast pozwala w bezpieczny i kontrolowany sposób na rozbudowanie suchej masy mięśniowej, bez zbędnego ryzyka zatłuszczenia sylwetki. Preparaty WPI charakteryzuje też delikatniejszy smak, który dla wielu ćwiczących stanowi świetne rozwiązanie w kuchni. Izolaty serwatki można z powodzeniem wykorzystać jako dodatek do omletów, deserów czy fit cheat mealów, co pozwala przełamać nudną i monotonną dietę. Whey Protein Isolate, podobnie jak każdy suplement, wymaga zbilansowanej diety oraz właściwie dostosowanego planu treningowego. To pozwala w pełni wykorzystać właściwości tego preparatu podczas pracy nad własną sylwetką.

 

5. WPI – cena
Wyższa zawartość białka, mniejsza ilość dodatków, brak wypełniaczy, lepsza jakość – to tylko kilka powodów, przez które cena odżywek WPI jest większa w porównaniu do popularnych koncentratów protein serwatki. W większości przypadków koszt zakupu jest około 30% większy w stosunku do wspomnianego Whey Protein Concentrate. Odżywki białkowe typu WPI są preparatami ogólnodostępnymi, które można zakupić zarówno w punktach sprzedaży suplementów diety, jak i w naszym sklepie internetowym.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy