Gospodarka wodno-elektrolitowa odpowiada w naszym organizmie za transport niezbędnych dla naszego organizmu substancji, a także warunkuje prawidłowe usuwanie metabolitów wtórnych. Potas jest jednym z jej składników, który dodatkowo pełni wiele innych i równie ważnych funkcji w naszym ustroju. Z poniższego artykułu dowiecie się o źródłach tego pierwiastka w pożywieniu oraz poznacie skutki jego niedoborów.

 

SPIS TREŚCI:

1. Informacje ogólne

2. Za co odpowiada potas w organizmie?

3. Potas i jego niedobór

4. Dawkowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Informacje ogólne

Potas jest jednym z mikroskładników, który wraz z sodem i chlorem tworzy naszą gospodarkę elektrolitową. Oznacza to, że tak naprawdę ten pierwiastek znajduje się w całym naszym organizmie – występuje wewnątrz struktur komórkowych, w przestrzeniach międzykomórkowych, a także krwi

i chłonce. Związek ten występuje w większości produktów spożywczych oprócz cukrów i tłuszczów. Największa jego zawartość jest jednak odnotowywana w awokado, bananach, figach, jabłkach, suszonych morelach, pomidorach, rodzynkach i ziemniakach. Prawidłowe stężenie potasu w ludzkiej krwi wynosi 3,5–5 mmol/l.


2. Za co odpowiada potas w organizmie?

Jak wcześniej zostało wspomniane, potas wraz z dwoma innymi pierwiastkami tworzy grupę związków określanych mianem elektrolitów. Ich zadaniem jest przede wszystkim transport niezbędnych substancji do większości narządów wewnętrznych oraz komórek, regulacja naszego metabolizmu poprzez usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii czy oddziaływanie na termoregulację.

 

Potas przyczynia się do szeregu procesów w naszym ustroju. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za stymulację organizmu do wydzielania insuliny, warunkuje prawidłowe przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, czyli poprawność skurczu mięśniowego, oraz poprawia funkcjonowanie całego układu nerwowego. Suplementacja potasem znacząco przyczynia się do ułatwienia dotlenienia mózgu, intensyfikacji procesów logicznego myślenia Fabryka Siły Sklep

i koncentracji oraz skutecznie reguluje pracę nerek i nadzoruje poziom ciśnienia krwi. Warto też dodać, że systematyczna podaż potasu znacząco nasila procesy spalania tkanki tłuszczowej.


3. Potas i jego niedobór – hipokalemia

Zbyt niska zawartość potasu w naszym organizmie prowadzi do pojawienia się widocznych symptomów. Przede wszystkim najczęstszym objawem niedoboru tego pierwiastka jest rozwinięcie się obrzęków oraz opuchlizny

w obrębie kończyn dolnych i górnych oraz mimowolnych skurczów mięśni mogących niekiedy przechodzić w stan tzw. drżenia mięśniowego. Niedobór potasu niejednokrotnie skutkuje stanem nadmiernego ciśnienia tętniczego, przyśpieszoną pracą serca oraz pogorszeniem pracy systemu nerwowego, co skutkuje problemami z koncentracją i pamięcią, a także drażliwością

i zdenerwowaniem.

 

Stan nadmiernego niedoboru potasu określa się mianem hipokalemii. Przyczynami rozwoju tej jednostki chorobowej są zbyt mała podaż tego pierwiastka z pożywieniem bądź jego utrata (na skutek wymiotów, biegunek bądź w efekcie długotrwałego stosowania leków moczopędnych). Także proces transmineralizacji polegający na przemieszczeniu potasu do wnętrza komórek poprzez intensywne leczenie insuliną bądź obecność zasadowicy może skutkować pojawieniem się hipokalemii. Jej głównymi objawami są bolesne skurcze łydek, zaparcia, osłabienie bądź całkowite zniesienie odruchów ścięgnistych oraz zmiany w zapisie EKG. Czasami hipokalemia może doprowadzić do porażenia struktur mięśniowych.


4. Dawkowanie

W pierwszym akapicie wspomniałem, że prawidłowe stężenie potasu we krwi powinno wynosić 3,5–5 mmol/l. Z kolei jego dobowa dawka dostarczana wraz z pożywieniem bądź suplementami diety powinna wahać się w przedziale 2–3 g. Czy istnieje możliwość przedawkowania potasu? Oczywiście. Stan nadmiernej zawartości tego pierwiastka stwierdza się, gdy jego stężenie we krwi wynosi powyżej 5,5 mmol/l.

 

Hiperkalemia to wspomniana wyżej choroba czy też zespół objawów wynikający z przekroczenia dozwolonego stężenia potasu we krwi. Efektem jej obecności może być pogorszenie wchłaniania i działania niektórych leków, zwiększenie ciśnienia mogące z czasem powodować nadciśnienie tętnicze oraz przyśpieszenie pracy serca. Warto też dodać, że podwyższona ilość potasu w naszym organizmie może świadczyć o obecności innych chorób i stanów patologicznych – kwasicy metabolicznej, niewydolności nerek, mocznicy, zespołu zmiażdżenia oraz choroby Addisona, hemolizy czy odwodnienia ustroju.