Glukozamina – sprawdź, czy warto stosować
Glukozamina ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Ja jednak postaram się pokazać korzyści płynące z jej stosowania, gdyż w obecnych czasach coraz częściej jesteśmy narażeni na kontuzje. To skutek siedzącego trybu życia, niskiej aktywności fizycznej, a w przypadku osób aktywnych – ciężkich i wyczerpujących treningów. Dlatego też w celu ochrony stawów zalecane jest stosowanie glukozaminy, która dobrze łagodzi ból i korzystnie wpływa na zwyrodnienia stawów.
SPIS TREŚCI:
1. Co to jest glukozamina?
2. W jakim celu się ją stosuje?
3. Działanie glukozaminy
4. Jak stosować glukozaminę?
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Co to jest glukozamina?
Glukozamina jest aminocukrem, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Jest substancją regenerującą stawy i odbudowującą nową
i zdrową chrząstkę. Bierze udział w syntezie proteoglikanów (substancji budulcowych chrząstki stawowej), co pozwala wzmocnić, a nawet zregenerować zmienione chorobowo stawy.
Istnieją cztery możliwe źródła pozyskania glukozaminy:
– chlorowodorek glukozaminy,
– jodowodorek glukozaminy,
– N-acetyloglukozamina,
– siarczan glukozaminy.
Zdecydowanie najlepszym wyborem będą chlorowodorek (HCL) oraz siarczan glukozaminy, który jest łatwo przyswajalny przez tkanki kostną
i chrzęstną. Ułatwia wbudowanie siarki w strukturę chrząstki. Dodatkowo glukozamina zatrzymuje wodę w tkankach łącznych, co daje giętkość
i sprężystość.
2. W jakim celu się ją stosuje?
Glukozaminę stosujemy w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego, większego obciążenia stawów, przy nadwadze oraz w podeszłym wieku, gdyż z czasem organizm produkuje mniej glukozaminy, niż potrzebuje.
A jeśli jej brakuje, stawy nie pracują jak należy.
Glukozamina ma na celu zabezpieczenie nas przed kontuzjami oraz ochronę, wzmacnianie i regenerację stawów. Swoje zastosowanie ma również w stanach pourazowych, w profilaktyce osteoporozy, przy diecie ubogiej w wapń i u sportowców, u których elementy stawowe są szczególnie narażone na kontuzje i zwyrodnienia.
3. Działanie glukozaminy
Na początek przyjrzyjmy się dokładniej stawom. Są one elementem chrząstki kostnej oraz istotnym składnikiem łączącym kości. Ich zadaniem jest amortyzacja, która powoduje sprawniejsze przejście kości. Łatwo jest uszkodzić stawy, np. gdy niewłaściwie staniemy na nodze czy po prostu w wyniku procesu starzenia się.
Po zniszczeniu chrząstki odczuwamy ból, w którym pomóc może glukozamina. Dlaczego? Ponieważ poprzez swoje działanie:
– zwalcza ból i sztywność stawów,
– stymuluje pracę komórek uczestniczących w tworzeniu tkanki łącznej,
– zapobiega odwapnianiu kości,
– intensywnie regeneruje oraz chroni stawy i więzadła przed uszkodzeniami i zwyrodnieniami,
– chroni i wzmacnia stawy,
– poprawia ruchomość i elastyczność elementów stawowych,
– odbudowuje chrząstkę stawową,
– wspomaga leczenie chorób i nadwyrężeń stawów.
4. Jak stosować glukozaminę
Glukozaminę możemy zażywać jednorazowo lub podzielić dawkę na 2–3 porcje. Jednak aby odczuć pozytywne działanie tego suplementu, dawka dobowa powinna wynosić około 4000–6000 mg.