Rynek suplementów rozwija się z każdym dniem. Producenci, chcąc zaspokoić potrzeby wszystkich konsumentów, dostosowują do nich swoje produkty. Osoby odchudzające się bardzo często sięgają po suplementy wspierające utratę kilogramów. Spalacze tłuszczu, odżywki białkowe czy błonnik pokarmowy zyskują na popularności. Czy warto stosować tego typu produkty?

 

SPIS TREŚCI:
1. Podstawy diety odchudzającej
2. Spalacze tłuszczu
3. Błonnik pokarmowy
4. Kofeina
5. Odżywki białkowe
6. Preparaty ziołowe
7. Witaminy i minerały

 

 

1. Podstawy diety odchudzającej
Odchudzanie to proces, którego celem jest redukcja tkanki tłuszczowej do wartości optymalnej dla danej osoby. Polega na wprowadzeniu zmian żywieniowych oraz stosowaniu określonych zaleceń. Modelem wykorzystywanym podczas odchudzania jest dieta redukcyjna, ubogoenergetyczna.

 

Dieta ubogoenergetyczna ma zastosowanie przy leczeniu nadwagi i otyłości. Prowadzi do stopniowej utraty tkanki tłuszczowej oraz wzrostu masy mięśniowej. Elementem kluczowym jest ujemny bilans kaloryczny, czyli spożywanie mniejszej ilości pokarmu niż organizm potrzebuje. Zapotrzebowanie kaloryczne obliczane jest za pomocą specjalnie przygotowanych do tego wzorów. Na całkowite zapotrzebowanie organizmu składa się PPM (podstawowa przemiana materii) oraz współczynnik PAL (aktywność fizyczna). Iloczyn tych dwóch parametrów pozwala na obliczenie CPM, czyli całkowitej przemiany materii.

 

Wzór Harrisa-Benedicta na podstawową przemianę materii:
PPM (kobiety) = 655,1 + (9,563 × masa ciała [kg]) + (1,85 × wzrost [cm]) – (4,676 × [wiek])


PPM (mężczyźni) = 66,5 + (13,75 × masa ciała [kg]) + (5,003 × wzrost [cm]) – (6,775 × [wiek])

 

Współczynnik PAL:
– 1,2 – brak aktywności fizycznej,
– 1,4 – niska aktywność fizyczna,
– 1,6 – umiarkowana aktywność fizyczna,
– 1,8 – wysoka aktywność fizyczna,
– 2,0 – bardzo wysoka aktywność fizyczna.

 

CPM = PPM × PAL

 

Dieta odchudzająca powinna być również odpowiednio zbilansowana pod względem makroskładników. Białko powinno pokrywać ok. 20% całkowitego zapotrzebowania, tłuszcze ok. 25–30%, zaś resztę powinny stanowić węglowodany. Ponadto należy nawadniać organizm odpowiednią ilością wody oraz dbać o podaż witamin i minerałów.

 

Podstawowe zasady zdrowej diety odchudzającej. Należy:
– spożywać regularnie posiłki, co 3–4 godziny,
– spożywać min. 500 g warzyw i owoców w ciągu dnia,
– wybierać chude nabiał (jogurty, sery, mleko) oraz mięso (drób),
– wprowadzić do jadłospisu nasiona roślin strączkowych oraz ryby morskie,
– korzystać z produktów pełnoziarnistych,
– zwiększyć ilość błonnika pokarmowego w diecie,
– zminimalizować spożycie produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy oraz żywności typu fast food,
– włączyć do diety orzechy, pestki i nasiona.

 

2. Spalacze tłuszczu
Spalacze tłuszczu to bardzo popularna grupa suplementów odchudzających. Często utożsamiane są z cudownym środkiem na szybkie odchudzanie, co nie do końca jest prawdą. Produkty tego typu wykorzystane w mądry sposób są jedynie dodatkiem wspomagającym proces redukcji.

 

Jak działają spalacze tłuszczu? Ich głównym zadaniem jest uaktywnienie procesów spalania tkanki tłuszczowej w organizmie. Dzieje się to wskutek podniesienia temperatury ciała, pobudzenia organizmu, zahamowania apetytu czy regulacji poziomu glukozy we krwi. Warto pamiętać, że podstawą aktywacji tych suplementów jest ujemny bilans energetyczny.

  Fabryka Siły Sklep

Jak wybrać odpowiedni produkt? W wyborze pierwszego spalacza tłuszczu warto zasięgnąć porady osoby doświadczonej. Niewłaściwe stosowanie suplementów odchudzających może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Dobry preparat powinien cechować się bezpieczeństwem oraz skutecznością, warto zatem wziąć pod uwagę jego skład. Najczęściej wybierane są te zawierające l-karnitynę, wyciąg z zielonej herbaty czy z cynamonu.

 

Suplementy przyspieszające utratę tkanki tłuszczowej można zastąpić również naturalnymi produktami. Najpopularniejszym z nich jest czarna kawa (a dokładnie chodzi o związki w niej zawarte, jak np. kofeina), działająca pobudzająco na organizm. Ponadto herbata, guarana czy przyprawy (cynamon, chili, pieprz, imbir, kurkuma) również wspomagają proces spalania tłuszczu.

 

3. Błonnik pokarmowy
Podstawowym elementem diety odchudzającej jest błonnik obecny w wielu produktach spożywanych na co dzień, tj. w owocach, warzywach, produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych czy orzechach. Mimo powszechnej dostępności w żywności stosowany jest również w formie suplementów.

 

Błonnik pokarmowy to związek, który nie ulega trawieniu i wchłanianiu w organizmie. Jego główną funkcją jest pobudzenie perystaltyki (ruchu) jelit, dzięki czemu przyspiesza trawienie. Oprócz tego wypełnia jelita, dając uczucie sytości. Dodatkowo korzystnie wpływa na rozwój mikroflory jelitowej oraz usuwa z przewodu pokarmowego szkodliwe substancje.

 

Czy warto stosować suplementy z błonnikiem? W przypadku jego niedostatecznego spożycia wraz z pożywieniem można sięgnąć po suplement. Na rynku dostępne są przeróżne preparaty z błonnikiem, który stosowany jest w celu wypełnienia żołądka i tym samym zmniejszenia uczucia głodu. Do ich produkcji wykorzystuje się nasiona babki płesznik bądź babki jajowatej, błonnik ananasowy, mielony len czy błonnik jabłkowy. Bardzo ważną zasadą przy stosowaniu suplementu jest odpowiednie nawodnienie. Błonnik wchłania wodę zawartą w jelitach i pęcznieje. W przypadku niewystarczającej dostępności płynów może dojść do formowania zbyt twardych mas kałowych, co w konsekwencji skutkuje zaparciami.

 

4. Kofeina
Kofeina, czyli związek naturalnie występujący w kawie czy herbacie, coraz częściej jest wykorzystywana do produkcji suplementów odchudzających. Dlaczego właśnie ona? Oprócz właściwości pobudzających układ nerwowy kofeina ma szereg innych zastosowań. Stymuluje lipolizę, czyli rozpad tkanki tłuszczowej, a także przyspiesza metabolizm. Wpływa na termogenezę organizmu (procesy wydzielania ciepła) oraz ma zastosowanie w sporcie – dzięki właściwościom pobudzającym przedłuża czas wysiłku fizycznego.

 

Dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 400 mg, czyli ok. 4 filiżanek czarnej, filtrowanej kawy. Spożywanie większych ilości może powodować nadpobudliwość oraz problemy zdrowotne.

 

Kofeina jako suplement dostępna jest w formie tabletek zawierających zwykle ok. 100–200 mg substancji aktywnej. Oprócz tego dodawana jest do innych suplementów, np. spalaczy tłuszczu. Z tego też powodu ważna jest całodniowa kontrola spożycia substancji przez osoby, które stosują kilka różnych suplementów.

 

5. Odżywki białkowe
Produkty wysokobiałkowe najczęściej stosowane są przez sportowców, kulturystów czy osoby budujące masę mięśniową. Ze względu na niską zawartość kilokalorii odżywki białkowe cieszą się popularnością również wśród osób będących na diecie odchudzającej.

 

Podstawową rolą białka jest funkcja budulcowa. Jest to składnik niezbędny do rozrostu masy mięśniowej, procesów naprawczych i twórczych. W procesie odchudzania zapewnia uczucie sytości, chroni mięśnie przed rozpadem i trawieniem oraz przyspiesza metabolizm. Dodatkowo białko wzmaga termogenezę poposiłkową, co skutkuje wykorzystywaniem większej ilości energii.

 

Z racji tego, że zapotrzebowanie na białko ulega zwiększeniu w procesie odchudzania, nie zawsze możliwe jest dostarczenie go w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem. W takiej sytuacji idealnie sprawdzą się właśnie odżywki białkowe. Podczas redukcji masy ciała najczęściej wybierane są białka serwatkowe w formie koncentratu. Dla osób z nietolerancją laktozy polecane są izolaty oraz hydrolizaty białka serwatkowego. Zawartość laktozy w takich odżywkach jest minimalna, dzięki czemu są one bardzo dobrze tolerowane. Dodatkowo na rynku można znaleźć odżywki, które bazują na białkach grochu bądź soi. Jest to dobry wybór zarówno dla wegan, jak i osób z nietolerancją laktozy.

 

Główne zalety odżywek białkowych:
– dostarczenie wysokiej ilości białka w małej porcji produktu,
– przyspieszenie regeneracji mięśni po treningu,
– dostarczenie niezbędnego składnika w łatwy i szybki sposób,
– wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej,
– wygodne przygotowanie posiłku – odżywki białkowe występują w formie proszku, który wystarczy wymieszać z mlekiem lub wodą.

 

Spożycie białka pozytywnie wpływa na procesy metaboliczne oraz odchudzanie. Odżywki białkowe to bardzo popularny, ale również bezpieczny sposób na dostarczenie tego makroskładnika w odpowiednich ilościach.

 

6. Preparaty ziołowe
Suplementy ziołowe to produkty, po które często sięgają osoby zmagające się z nadmiernymi kilogramami. Największymi plusami preparatów ziołowych są naturalność i bezpieczeństwo. Dostępne są w formie tabletek, syropów, herbatek czy też jako dodatek do innych suplementów.

 

Spośród wielu roślin i ziół najczęściej stosowane są:
– mniszek lekarski – zawiera kwas chlorogenowy, który zmniejsza ilość używanych cukrów, korzystając przy tym z nagromadzonych zapasów; wspomaga oczyszczanie organizmu oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi;
– morwa biała – wykazuje właściwości antybakteryjne oraz detoksykacyjne; reguluje poziom glukozy we krwi, ma działanie moczopędne oraz poprawia perystaltykę jelit;
– siemię lniane – spowalnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu utrzymuje uczucie pełności, niweluje podjadanie oraz hamuje apetyt; dzięki zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych omega obniża poziom cholesterolu we krwi;
– nasiona chia – oczyszczają organizm i wspierają odchudzanie; przyspieszają pracę jelit oraz usuwają zbędne produkty przemiany materii;
– pokrzywa – ma działanie diuretyczne (moczopędne), co wpływa na oczyszczanie organizmu oraz usuwanie z niego wody.

 

7. Witaminy i minerały
W kontekście odchudzania warto pamiętać o prawidłowej podaży witamin i minerałów, które także ulegają wyczerpaniu. Oprócz wspomagania odporności i funkcjonowania organizmu pełnią również rolę w redukcji masy ciała. Mogą być przyjmowane z pokarmem lub w postaci suplementów.

 

Najistotniejsze witaminy i minerały w procesie odchudzania
– Witamina D3 – ma szereg zastosowań w organizmie człowieka. Reguluje poziom glukozy we krwi oraz wpływa na uczucie sytości poprzez stymulację leptyny (hormonu informującego o sytości). Dodatkowo osoby z niedoborem witaminy D3 mają wolniejszy metabolizm oraz trudności z utratą masy ciała.

 

– Chrom – bierze udział w procesach przemiany materii, kontroluje poziom glukozy we krwi oraz zmniejsza poziom cholesterolu. Często wykorzystywany w leczeniu cukrzycy oraz otyłości.

 

– Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – zaliczamy do nich witaminy A, D, E oraz K. Z racji tego, iż odchudzanie związane jest z utratą tkanki tłuszczowej, może wraz z nią dojść do utraty witamin. Warto wziąć pod uwagę ten aspekt przy dostarczaniu potrzebnych organizmowi składników.

 

– Żelazo – główną rolą tego pierwiastka jest transport tlenu do komórek. Wpływa na wydolność organizmu oraz kondycję mięśni, co przekłada się na wysiłek fizyczny.

 

– Wapń – składnik niezbędny w procesie mineralizacji oraz budowy mięśni i kości. Oddziałuje na przewodzenie impulsów nerwowych, przemianę materii czy uwalnianie energii.

 

Odchudzanie to proces bardzo złożony, zależny od wielu czynników. Najważniejszy w redukcji tkanki tłuszczowej jest ujemny bilans kaloryczny, choć w uzyskaniu szybszych efektów pomocne są również aktywność fizyczna oraz stosowanie suplementów.

 


Bibliografia
Bańkowska P., Bryndal I., „Zioła odchudzające” w walce z otyłością - charakterystyka substancji aktywnych wspomagających odchudzanie oraz badanie ankietowe na temat stosowania preparatów ziołowych, „Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” 2017, 494, 9–19.
Błecha K., Rola substancji roślinnych w procesie odchudzania, „Herbalism” 2019, 5(1), 77–90.
Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, „Hygeia Public Health” 2012, 47(4), 433–441.
Braja K., Chrom na odchudzanie – jak wybrać i jak dawkować?, allecco.pl/artykuly/chrom-na-odchudzanie-jak-wybrac-i-jak-dawkowac.html (28.01.2023).
Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, Warszawa 2021.
Kamińska M., Wspomaganie odchudzania – jakie witaminy i suplementy przyjmować?, e-panaceum.eu/artykuly/wspomaganie-odchudzania-jakie-witaminy-i-suplementy-przyjmowac.html (28.01.2023).
Mizera J., Mizera K., Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie, Łódź 2017.
Pieczykolan K., Odżywki białkowe na odchudzanie – które wybrać?, budujmase.pl/odzywki-i-suplementy/odzywki-bialkowe-na-odchudzanie-ktore-wybierac.html (28.01.2023).
Sadowska J., Szuber M., Ocena stosowanych metod odchudzających oraz używania preparatów wspomagających odchudzanie przez młode kobiety, „Roczniki Państwowego Zakładu Higieny” 2011, 62(3), 343–350.
Sikorska J., Kawa, a metabolizm, herreria.pl/pl/n/15 (28.01.2023).
Strużyna B., Mniszek lekarski wspomaga odchudzanie i detox, gotujwstylueko.pl/artykuly/eko-produkty/mniszek-lekarski-wspomaga-odchudzanie-i-detox (28.01.2023).
Żuk J., Zrobić formę do lata, czyli jaki „spalacz” tłuszczu wybrać?, dietetycy.org.pl/zrobic-forme-do-lata-czyli-jaki-spalacz-tluszczu-wybrac/ (28.01.2023).