Czy suplementy diety są mi naprawdę potrzebne, aby intensywnie i z satysfakcją trenować? W jaki sposób mogą mi pomóc? To częste pytania wielu osób, nie tylko tych początkujących. Na rynku dostępna jest bogata oferta suplementów. Postaram się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

 

SPIS TREŚCI:

1. Substancje wspomagające trening a marketing

2. Czy warto przyjmować suplementy przed treningiem i po treningu

3. Co tak naprawdę pomaga?

4. Odpowiedz sobie sam!

 

 

1. Substancje wspomagające trening a marketing

Obecnie nikt nie ma na nic czasu i każdy chce mieć wszystko od razu na starcie. Nie inaczej jest w sportach sylwetkowych. Od wielu lat firmy suplementacyjne tworzą dziesiątki, jak nie setki różnych preparatów opartych na mniej lub bardziej znanych substancjach, które mają nam dać to, czego oczekujemy – pompę, masę i siłę. Ale czy takie suplementy w ogóle istnieją? Zastanówmy się i przeanalizujmy.

 

2. Czy warto przyjmować suplementy przed treningiem i po treningu

Reklama to jedno, a rzeczywistość to drugie. Firmy zachwalają swoje produkty, jednak nie potrafią udowodnić ich działania. Wyjątek stanowi kilka substancji, które omówimy poniżej.

 

– Białka w proszku (serwatkowe, wołowe, roślinne) uzupełniają dietę o proteiny, i tak powinny być traktowane. Sięgamy po nie, gdy nie możemy pokryć zapotrzebowania na białko. Fabryka Siły Sklep

 

– Gainery, inaczej posiłki w proszku, działają na tej samej zasadzie co odżywki białkowe.

 

– Kreatyny to chyba jedyne substancje, których działanie anaboliczne potwierdzono klinicznie na tyle dokładnie, że nie ma podstaw do wątpienia w ich wyniki.

 

– Aminokwasy, czyli białka rozłożone na części składowe, nie mają realnego wpływu na anabolizm, jednak niektóre powodują wzrost syntezy tlenku azotu w mięśniach (arginina, cytrulina).

 

– Agmatyna, czyli biogenna amina uzyskana z dekarboksylacji argininy, jest substancją, która stała się prekursorem w produkcji tlenku azotu, a jej działanie potwierdzono klinicznie.

 

– Kofeina – prosta i skuteczna substancja, która dodaje energii i pomaga wolniej odczuwać skutki zmęczenia. Najlepsza jest w pełni naturalna.

 

Czy to już wszystko? Nie, jednak nie będziemy wymieniać setek substancji, których skład i pozytywne skutki udowodniono jedynie na etykiecie producenta.

 

3. Co tak naprawdę pomaga?

Przede wszystkim dieta! Bez niej nie dojdziemy nigdzie w żadnym sporcie sylwetkowym. Odpowiednio skomponowana i dopasowana do aktywności i celu treningowego dieta zapewni nam siłę, energię i wpłynie na budowanie sylwetki podczas regeneracji powysiłkowej.

 

Agmatyna, kofeina i kreatyna to 3 proste substancje, które zmaksymalizują efektywność treningu. Zapewnią wzrost siły, wytrzymałości, efekt pompy mięśniowej i dostarczą pobudzającej energii zarówno przed treningiem, jak i po nim. To 3 proste substancje, które działają i w które warto zainwestować.

 

4. Odpowiedz sobie sam!

Jeżeli trenujesz dla lepszego samopoczucia i dobrej kondycji, masz odpowiednio zbilansowaną i dobraną do swojego celu dietę, nie potrzebujesz suplementów, które wpłyną na poprawę wyników i jakość treningu.

 

Jeżeli jednak chciałbyś czegoś więcej, bo masz większe aspiracje w pracy nad swoją sylwetką – to jak najbardziej pomogą! Pamiętaj tylko, aby kierować się rozsądkiem i rzetelną wiedzą na temat suplementów, a nie reklamami. Wybieraj rozsądnie.