Tribulus terrestris to łacińska nazwa rośliny znanej już od tysięcy lat. Buzdyganek naziemny, bo o nim mowa, jest stosowany w naturalnej medycynie chińskiej oraz indyjskiej. Ma właściwości wzmacniające oraz tonizujące. Mężczyźni cenią go sobie ze względu na możliwość wykorzystania tribulusa jako afrodyzjaku. Obecnie jest składnikiem wielu suplementów dla sportowców.


SPIS TREŚCI:

1. Buzdyganek naziemny – działanie i stosowanie
2. Tribulus terrestris a testosteron
3. Buzdyganek a suplementy



1. Buzdyganek naziemny – działanie i stosowanie

Stosowany jest w medycynie przede wszystkim jako środek działający na nadciśnienie, zaburzenia oddawania moczu, stany zapalne gruczołu krokowego oraz choroby układu krążenia. Sportowcy wykorzystują buzdyganek jako środek podnoszący poziom hormonów anabolicznych. Obniża poziom cholesterolu we krwi i wspomaga pracę wątroby oraz nerek.


Tribulus terrestris jest cudownym ziołem, które zawiera w sobie związki zwane saponinami, indolami i polifenolami. Są to substancje hamujące aktywność enzymów, przetwarzających anaboliczny testosteron. Dzięki temu zapobiega ginekomastii – przerostowi gruczołów sutkowych

u mężczyzn, oraz łysieniu spowodowanemu podwyższonym poziomem złego 5-a-dihydrotestosteronu (DHT). Buzdyganek pobudza spermatogenezę u mężczyzn i owogenezę u kobiet. Zwiększa retencję azotu. Pobudza syntezę białek. Zapobiega stłuszczeniu organów wewnętrznych. Łagodzi objawy andropauzy.


Nie wdając się bardziej w biochemię, należy zaznaczyć, że buzdyganek ma bardzo mocne właściwości wzmacniające organizm. Pomaga również w le-czeniu prostaty oraz niweluje uczucie zmęczenia. Ma działanie pobudzające.


2. Tribulus terrestris a testosteron

W medycynie ludowej od wieków stosowało się buzdyganek naziemny jako środek wzmacniający libido i leczący zaburzenia erekcji. Naukowcy udowodnili, że ma on olbrzymie znaczenie w podnoszeniu poziomu testosteronu (męskiego hormonu odpowiedzialnego za poziom libido), dzięki czemu ma wpływ na poprawę jakości życia seksualnego.


Wspomaganie wzwodu jest związane z uwalnianiem tlenku azotu do zakończeń nerwowych w pobliżu ciał jamistych prącia. Podobne działanie ma viagra. Z tą różnicą, że Tribulus terrestris jest naturalnym środkiem wys-tępującym w naturze i stosowanym od tysięcy lat. Istnieją doniesienia o zwiększaniu liczby, ruchliwości i żywotności plemników, przez co preparaty buzdyganka stosuje się również w leczeniu niepłodności u mężczyzn. Naukowcy zaobserwowali wyraźną poprawę jakości ejakulacji (wytrysku nasienia i porcji/ilości nasienia) po podawaniu buzdyganka.


3. Buzdyganek a suplementy

Użycie buzdyganka naziemnego do produkcji suplementów dla sportowców zapoczątkowali Bułgarzy. Prowadzili oni szereg badań nad tą rośliną. Ich początki sięgają lat 70. XX wieku. Dzisiaj wiele preparatów zawierających buzdyganek stosowanych jest jako środki podnoszące potencję oraz naturalne i legalne zastąpienie środków steroidowych. Stosowany jest zarówno w formie sproszkowanego owocu (lub ziela), jak i ekstraktu standaryzowanego na zawartość saponin (20–40%). Efektami stosowania preparatów zawierających buzdyganek naziemny są przyrost masy mięśniowej oraz zwiększenie siły fizycznej.


Poprawia również przepływ krwi w mięśniach przez zwiększenie liczby erytrocytów, dlatego tak chętnie stosowany jest przez kulturystów i innych sportowców. Dzięki swojemu działaniu pobudzającemu oraz niwelującemu zmęczenie, stanowi alternatywę dla typowych suplementów stosowanych przed treningiem.


W naturalny sposób podnosi poziom hormonów anabolicznych (lutropiny

o 72%, testosteronu o 41%), pozwalając sportowcom w legalny i bezpieczny sposób korzystać z dodatkowych porcji anabolicznego testosteronu. Działanie buzdyganka uzależnione jest od dawki, jaką przyjmiemy. Zalecana dawka dzienna przyjmowana w postaci ekstraktów to ok. 250–750 mg.