Wśród naturalnych substancji odżywczych, które dostarczamy codziennie z dietą, można wyróżnić grupę składników mających szczególne znaczenie dla sprawności stawów. Jednym z nich jest glukozamina, element budulcowy wielu cząsteczek biologicznych, a zarazem składnik szeregu suplementów dla sportowców. Dostarczając odpowiednią podaż glukozaminy w najlepiej przyswajalnej formie, dbamy o zdrowie swojej tkanki łącznej i kostnej. Dużą popularnością cieszy się siarczan glukozaminy, który gwarantuje maksymalną efektywność w procesie profilaktyki oraz leczenia symptomów pogorszonej funkcjonalności narządu ruchu. Warto przyjrzeć się bliżej tej substancji jeszcze zanim poczujemy pierwsze dolegliwości, bo rozgrywka o zdrowe stawy zaczyna się na długo przed pierwszym gwizdkiem.

 

SPIS TREŚCI:
1. Siarczan glukozaminy – czym jest?
2. Siarczan glukozaminy – działanie
3. Siarczan glukozaminy – dawkowanie
4. Siarczan glukozaminy – opinie
5. Siarczan glukozaminy – sklep, gdzie kupić?

 

 

1. Siarczan glukozaminy – czym jest?
Z chemicznego punktu widzenia glukozamina to organiczny związek będący pochodną glukozy, w której jedna z wodorotlenowych grup funkcyjnych została zastąpiona grupą specyficzną dla amin. Glukozamina ma charakter endogenny, co oznacza, że w pewnej ilości jest produkowana w organizmie człowieka. Dzieje się to na skutek biosyntezy prowadzonej przez komórki znajdujące się w chrząstce zwane chondrocytami. Produkcja ta jednak z wiekiem maleje, a w okresie zwiększonego narażenia na przeciążenia zwykle jest utrudniona i nie wystarczy, by optymalnie wspierać procesy regeneracji czy też ochrony stawów. Było to głównym powodem, dla którego rozpoczęto przemysłowo otrzymywać glukozaminę z naturalnych źródeł takich jak krewetki, homary i kraby. Istnieje również wersja alternatywna odpowiednia dla wegetarian lub alergików. Do jej wyrobu używa się kukurydzy, lecz ze względu na złożony proces produkcji jest ona oczywiście odpowiednio droższa.

 

Na rynku suplementów diety glukozamina występuje w kilku różniących się od siebie formach – a to, która z nich jest najbardziej skuteczna, do dziś budzi spore kontrowersje. Proponowane przez firmy suplementacyjne połączenie glukozaminy z siarką bierze swój początek w laboratoryjnym przekształceniu chlorowodorku glukozaminy uznawanego przez wielu naukowców za mało efektywny. Dziś z pełnym zaufaniem można stwierdzić, że to właśnie siarczan glukozaminy ma najwyższą wartość terapeutyczną, szczególnie ze względu na swoją biodostępność oscylującą wokół 90% czynnej substancji wchłanianej z przewodu pokarmowego.

 

2. Siarczan glukozaminy – działanie
Fundamentalnym celem regularnego przyjmowania siarczanu glukozaminy jest przyśpieszona regeneracji tkanki chrząstnej i kostnej nadwyrężonej przez zbyt duże obciążenie poszczególnych elementów stawowych. Dodatkową korzyścią w przypadku wystąpienia urazu może być znaczna redukcja bólu oraz innych dolegliwości utrudniających funkcjonowanie w codziennym życiu. Trzeba mieć świadomość, że połączenia ruchome w szkielecie człowieka są ciągle narażone na uszkodzenia wskutek nadmiernej aktywności fizycznej, otyłości oraz diety ubogiej w niezbędne składniki odżywcze. Siarczan glukozaminy stymuluje do działania odpowiednie komórki i jest dla nich impulsem w trakcie mozolnego odtwarzania tkanki łącznej poprzez syntezę proteoglikanów. Pośrednio przeciwdziała on również wzmożonej utracie wapnia z kości. Ze względu na charakter hydrofilowy glukozamina chłonie wodę, zatrzymuje ją w tkance chrząstnej i dodatkowo odżywia, nadając jej tym samym pożądanej wytrzymałości na odkształcenia mechaniczne.


Glukozamina odpowiada głównie za utrzymanie kondycji i sprawności aparatu ruchu na wszystkich możliwych płaszczyznach. Niewiele osób jest jednak świadomych jej wpływu na hipertrofię mięśniową. Główną rolę odgrywa tutaj odnowa struktur białkowych, która jest wspomagana przez opisywaną substancję na drodze bliżej niezgłębionych jeszcze mechanizmów. Jeśli chodzi o efekty uboczne stałej suplementacji siarczanem glukozaminy, są one znikome lub nie występują wcale. W trakcie badań klinicznych niewielka grupa chorych odczuwała efekty niepożądane ze strony układu pokarmowego, lecz była to liczba nieistotna statystycznie. Możliwe są również reakcje alergiczne w postaci skórnej bądź duszności. Dotąd nie odnotowano jednak incydentu przedawkowania glukozaminy.


W przypadku stwierdzonej insulinooporności należy mieć na uwadze częstsze kontrolowanie poziomu cukru we krwi podczas przyjmowania preparatów zawierających glukozaminę, ponieważ ze względu na swoją budowę związek ten może nasilać rozwój chorób związanych z gospodarką węglowodanową ustroju.

  Fabryka Siły Sklep

3. Siarczan glukozaminy – dawkowanie
Zastosowanie suplementacji siarczanem glukozaminy powinno zostać poprzedzone przeczytaniem zasad spożycia, które zostały zamieszczone na opakowaniu produktu. Ponadto należy uwzględnić fakt, że nawet najlepszy suplement spełniający wszelkie normy farmaceutycznie nie stanowi substytutu, lecz jest uzupełnieniem dobrze zbilansowanej diety.

Producenci zwykle zalecają stosowanie siarczanu glukozaminy 1–3 razy dziennie po jednej tabletce przy spożyciu posiłku lub napoju (ok. 1500 mg substancji czynnej na dzień). Do otrzymania maksymalnego efektu przy sięganiu po tego typu preparaty potrzeba od 6 do nawet 12 tygodni regularnej suplementacji – bez różnicy, czy przyjmowane są kapsułki, tabletki, płyn lub proszek. Cykl można powtarzać regularnie co kilka miesięcy.


W przypadku, gdy mamy do czynienia z preparatem w formie żelu, można go aplikować nawet do 6 razy w ciągu dnia. Przy braku odczuwalnych efektów przez kolejne 3 miesiące zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą w celu dokładnego zdiagnozowania przyczyny problemu.

 

4. Siarczan glukozaminy – opinie
Siarczan glukozaminy pomimo powszechnego uznania przez środowisko sportowe i medyczne nadal jest aktualnym przedmiotem badań. Opierając się na najnowszych doniesieniach, można orzec, że suplementacja tą substancją dobrze sprawdzi się u osób odczuwających silny ból lub dyskomfort spowodowany osteoartrozą, zarówno pierwotną, jak i wtórną. Niewątpliwym plusem stosowania siarczanu glukozaminy jest brak efektów niepożądanych. Preparaty zawierające wspomniany składnik idealnie nadają się do jednoczesnego dopełniania innych metod terapii, o ile takowe zostały wdrożone. Siarczan glukozaminy nie wchodzi w interakcję z niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) oraz kortykosteroidami. Suplement ten przynosi znaczną ulgę podczas kontuzji, jednak w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” należy rozważyć wdrożenie go na co dzień w ramach indywidualnej zapobiegliwości.

 

5. Siarczan glukozaminy – sklep, gdzie kupić?
Cena preparatu zróżnicowana jest pod względem wielkości opakowania oraz formy suplementu. Jeśli chodzi o kapsułki, dostępne są dwa warianty: opakowanie mieszczące 120 pojedynczych porcji oraz opakowanie zawierające ich aż 360. W pierwszym przypadku cena wynosi 39 zł, natomiast w drugim 70 zł. Woreczki zawierające 100 i 500 g sproszkowanego siarczanu glukozaminy to koszt odpowiednio 25 zł oraz 140 zł. Siarczan glukozaminy dostępny jest w punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.