Dieta bogata w białko jest bardzo często stosowana przez kulturystów. Białko w proszku to jeden z najpopularniejszych suplementów diety. W dzisiejszym artykule przedstawione zostaną różnice pomiędzy najbardziej znanymi i najchętniej wybieranymi białkowymi suplementami diety. Izolat czy koncentrat białka – która odżywka białkowa jest lepsza? Które białko po treningu? Na to pytanie stosunkowo trudno wskazywać jednoznaczną odpowiedź.

 

SPIS TREŚCI:
1. Odżywki białkowe – szybkość przyswajania
2. Zawartość procentowa białka w odżywce
3. Odżywka białkowa – rodzaj a cena


 

1. Odżywki białkowe – szybkość przyswajania

Izolat białka serwatkowego należy do jednych z najszybciej trawionych,

a następnie wchłanianych preparatów białkowych dostępnych na rynku.

Tą opinią nie może z kolei poszczycić się koncentrat białka.

 

Jak wskazują dane naukowe, współczynnik przyswajalności w przypadku izolatu serwatki wynosi 159. W przypadku koncentratu jest on stosunkowo niższy i zależny od procentowego składu białka oraz zawartości substancji dodatkowych.

 

2. Zawartość procentowa białka w odżywce

W izolacie białka serwatkowego zawartość czystego białka sięga nawet 95%. Stąd jest on najchętniej stosowaną odżywką tuż po treningu, kiedy odpowiednią ilość tego składnika należy szybko dostarczyć do organizmu.

 

Koncentrat białka charakteryzuje niższa procentowa zawartość czystego białka. Waha się ona w przedziale od 70% do 85%. Jest to związane z inną formą produkcji wspomnianych preparatów i większą liczbą substancji dodatkowych w koncentracie białka.

 

3. Odżywka białkowa – rodzaj a cena

Trudno wskazać, które białko jest lepsze. Niemniej jednak bardziej godny polecenia dla osób praktykujących sporty sylwetkowe wydaje się izolat białka serwatkowego. Zapewnia on szybsze dostarczenie niezbędnych składników do organizmu po skończonym wysiłku.

 

Ponadto ważną rolę w wyborze odpowiedniej suplementacji odgrywają koszty. Pod tym względem tańszy jest koncentrat białka. Dlatego osoby, które nie mogą sobie pozwolić z różnych powodów na zakup izolatu, bez większych oporów powinny zaopatrzyć się w koncentrat białka, z wykorzystaniem którego również można budować zdrową sportową sylwetkę!