Otyłość i nadwaga to coraz częstsze problemy pojawiające się wśród współczesnego społeczeństwa. Wiążące się z nimi poważniejsze schorzenia, często śmiertelne, zmuszają ludzi do poszukiwania alternatywnych metod skutecznej utraty nadmiernej masy ciała. Na rynku suplementacyjnym znaleźć można szereg preparatów, które w różny sposób mają pomóc w szybkim spaleniu tkanki tłuszczowej. Wśród najpopularniejszych środków znajduje się suplement zwany ketonami malinowymi (ang. raspberry ketone). Mają one zdolność do pobudzania procesów rozkładu lipidów i regulacji metabolizmu, ale mądrze wykorzystane potrafią zaoferować o wiele więcej.

 

SPIS TREŚCI:
1. Raspberry Ketone – czym są?
2. Raspberry Ketone – działanie
3. Raspberry Ketone – dawkowanie
4. Raspberry Ketone – opinie
5. Raspberry Ketone – cena

 

 

1. Raspberry Ketone – czym są?
Keton malinowy jest biosyntezowanym z cząsteczki kumarylo-CoA naturalnym związkiem fenolowym, który w głównej mierze odpowiada za aromat oraz smak czerwonych owoców, takich jak maliny, jeżyny czy żurawina. Z jednego kilograma wspomnianych malin i przy użyciu odpowiedniej metody można uzyskać od 1 do 4 mg ketonów malinowych, co czyni je jednym z droższych dodatków wykorzystywanych w przemyśle. Mimo to omawiane ketony coraz częściej można spotkać w produktach przetworzonych, takich jak gotowa do spożycia żywność, kosmetyki i perfumy. Na naprawdę szeroką skalę jest to możliwe dzięki wysokowydajnemu wytwarzaniu ketonów malinowych z laboratoryjnie modyfikowanych półproduktów. Ostatnie badania naukowe przyczyniły się do tego, że ketony malinowe coraz częściej znajdują zastosowanie również w mieszankach wspierających proces odchudzania.

 

2. Raspberry Ketone – działanie
Główne działanie ketonów malinowych opiera się na zwiększeniu tempa przemian metabolicznych lipidów w organizmie. Istnieją mocne dowody na to, że znacznie intensyfikują one lipolizę indukowaną przez norepinefrynę. Podwyższony poziom tego neuroprzekaźnika łączy się z szybszym tempem bicia serca, wzrostem temperatury ciała (efekt termogeniczny) i ciśnienia krwi, obniżeniem chęci sięgania po jedzenie oraz ogólnym pobudzeniem. Ketony malinowe zwiększają aktywację kilku genów zaangażowanych w lipolizę, w tym lipazy triglicerydowej charakterystycznej dla komórek tłuszczowych (ATGL) i lipazy hormonozależnej (HSL). W badaniach naukowych udowodniono, że usprawniają one również późniejsze utlenianie kwasów tłuszczowych już uwolnionych z adipocytów.


Wysokiej jakości preparaty zawierające ketony malinowe po zażyciu przyczyniają się do wydzielania znacznej ilości hormonu zwanego adiponektyną, wpływając tym samym na przemianę glukozy i tłuszczu w komórkach wątroby oraz w mięśniach. Dodatkowo znacznie uwrażliwiają tkanki na działanie insuliny, pośrednio przeciwdziałają również powstawaniu stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego, a wszystko dzięki swoim silnym właściwościom przeciwutleniającym. Ketony malinowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane w profilaktyce choroby miażdżycowej, doskonale uzupełniają działanie niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz zmniejszają ewentualne konsekwencje ich niedoboru. Swoim działaniem znacznie przyczyniają się do poprawy wyników badań u osób, które cierpią na cukrzycę insulinoniezależną i obniżoną odporność. U ludzi przyjmujących ketony malinowe zaobserwowano istotny wzrost stężenia limfocytów szpikozależnych i grasicozależnych (typu B i T).

 

Pod względem pobudzanych mechanizmów wpływających na szybszą utratę masy ciała ketony malinowe do złudzenia przypominają inne związki występujące w przyrodzie takie, jak kapsaicynę (chilli), synefrynę (gorzka pomarańcza), zingeron (imbir). W kosmetologii bezzapachowy glukozyd ketonu malinowego znalazł swoje miejsce, uzupełniając formułę kremów zwalczających cellulit, maści przeciwtrądzikowych oraz balsamów ujędrniających i rozjaśniających różnego rodzaju przebarwienia skórne. Stosowane miejscowo ketony malinowe sprzyjają wzrostowi włosów i przeciwdziałają łysieniu. Fabryka Siły Sklep


Ze względu na stosunkowo nowy status na rynku suplementacji nie ma zbyt wielu informacji na temat bezpiecznego progu spożycia ketonów malinowych. Dawkę, którą można uznać za toksyczną, ustalono na poziomie 1,3–1,4 g/kg masy ciała, co jest wielkością znacznie przekraczającą te występujące w sprzedawanych preparatach. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) uznała, że istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych po przyjęciu ketonów malinowych. Przeciwwskazania dotyczą jedynie osób ze stwierdzonymi chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz astmatyków.

 

3. Raspberry Ketone – dawkowanie
Zastosowanie preparatu opartego głównie na ketonach malinowych powinno zostać poprzedzone dokładnym zapoznaniem się z zasadami użycia produktu. Wszelkie wytyczne zawsze znajdują się na opakowaniu. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że ketony malinowe mimo swoich właściwości odchudzających, bez dobrze zbilansowanej diety i wysiłku fizycznego nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.


W związku z tym, że badania nad działaniem opisywanego suplementu w perspektywie długoterminowej nie zostały jeszcze doprowadzone do końca, trudno jest jednoznacznie określić dzienną dawkę, jaką należy przyjąć w celu osiągnięcia optymalnych efektów. Dziś wiemy, że jest ona na pewno uzależniona od masy ciała człowieka. W badaniach na szczurach, które wykazały skuteczność ketonów malinowych, wykorzystywano dawki w zakresie od 0,5 do 2,18 g/kg, co mniej więcej koreluje z wartościami 80–340 mg/kg stosowanymi u ludzi.


W przypadku osoby, której waga nie przekracza 70 kg zaleca się stosowanie ketonów malinowych w przedziale od 870 do nawet 3700 mg. Dla sportowca ważącego 90 kg są to dawki od 1100 do 5000 mg, co przy masie ciała nieprzekraczającej 110 kg daje 1500–6200 mg na dobę. Trzeba przyznać, że jest to wartość wysoka w porównaniu do innych związków przyśpieszających spalanie tłuszczu. Standardowo jednak w suplementach stosuje się od 100 do 400 mg ketonów malinowych na porcję, co zresztą zwykle okazuje się ilością zupełnie wystarczającą.


Producenci zalecają stosowanie ich suplementów zarówno w dni treningowe, jak i nietreningowe, najlepiej dwa razy dziennie po jednej kapsułce 30 minut przed spożyciem głównego posiłku. Pozwoli to na uzyskanie maksymalnego działania, jakie drzemie w tym preparacie.

 

4. Raspberry Ketone – opinie
Wzrost fascynacji ketonami malinowymi w formie ekstraktu ma swoje uzasadnienie w literaturze. Specjaliści od 2012 roku prowadzą regularne obserwacje i dostrzegają w tym związku olbrzymi, nie do końca odkryty potencjał. Pomimo że dotychczas nie stworzono panaceum na otyłość, to właśnie ketony malinowe są niepodważalnym kandydatem do zajęcia honorowego miejsca na półce suplementów dla osób, które w zdrowy i naturalny sposób chcą stracić przybrane kilogramy. Redukcja masy ciała to tylko jeden z pozytywnych aspektów tej substancji i bez wątpienia należy obserwować jej rosnącą popularność. Dzisiejsza technologia pozwala nam prawie w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje natura, a jednym z nich są właśnie ketony malinowe.

 

5. Raspberry Ketone – cena
Nasz sklep internetowy posiada w swojej ofercie uznany na świecie preparat Tested Rasberry Ketones w wydajnym opakowaniu zawierającym 60 kapsułek, a wszystko to w konkurencyjnej cenie 33 zł.