Naturalne suplementy diety wyróżniają się nie tylko niższą ceną, ale znacznie większym bezpieczeństwem stosowania. Jednym z nich jest miłorząb japoński – roślina, której prozdrowotne właściwości były wykorzystywane już w medycynie ludowej. Zapraszam do przeczytania poniższego tekstu, aby nieco zgłębić temat korzyści, jakie płyną z jej stosowania.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest miłorząb japoński?
2. Miłorząb japoński – działanie
3. Zastosowanie
4. Dawkowanie
5. Opinie

 

 

1. Czym jest miłorząb japoński?
Miłorząb japoński (miłorząb dwuklapowy, Ginkgo biloba) jest gatunkiem drzewa należącym do rodziny roślin miłorzębowatych. Pomimo charakterystycznej nazwy drzewo to naturalnie występuje wyłącznie

w Chinach. Obecnie na świecie można spotkać około 200 odmian tej rośliny.

 

Ginkgo biloba należy do roślin leczniczych tradycyjnej medycyny chińskiej. Początkowo wykorzystywano głównie nasiona, lecz z czasem zaczęto używać ekstraktu pochodzącego z liści. Miłorząb japoński znajduje się w notowaniu najbardziej popularnych suplementów diety w zachodniej części świata.

 

2. Miłorząb japoński – działanie
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego posiada w swoim składzie co najmniej 60 bioaktywnych składników, wśród których można wymienić takie związki jak flawonoidy czy terpeny. Związki te należą do grupy substancji antyoksydacyjnych, których zadaniem jest detoksykacja organizmu i opóźnienie procesu starzenia. Ponadto roślina ta wykazuje silne właściwości neuroprotekcyjne, a więc przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu nerwowego.

 

Ginkgo biloba przyczynia się też do zwiększenia uwalniania w organizmie tlenku azotu. Związek ten uczestniczy w stanach pobudzenia seksualnego i erekcji. Dodatkowo miłorząb jest odpowiedzialny za rozluźnienie naczyń krwionośnych w obrębie mięśniówki gładkiej, co potęguje wcześniej wspomniane procesy fizjologiczne. Warto też dodać, że zdolność do zmniejszenia napięcia w obrębie układu sercowo-naczyniowego sprzyja profilaktyce chorób krążenia.

  Fabryka Siły Sklep

Pozostając w temacie funkcjonalności systemu naczyniowego, należy wspomnieć o właściwości miłorzębu japońskiego, którą jest zmniejszanie lepkości krwi. Właściwość ta jest poniekąd związana z wcześniej wspomnianym neuroprotekcyjnym charakterem rośliny. Mniejsza gęstość i lepkość krwi warunkuje sprawniejsze krążenie w obrębie naczyń mózgowych, a także ich lepsze odżywianie. Efektem jest poprawa funkcjonowania mózgu, co w głównej mierze przejawia się lepszą pamięcią i koncentracją.

 

3. Zastosowanie
Lista zastosowań Ginkgo biloba jest bardzo długa i wiąże się z wyżej omawianymi mechanizmami działania preparatu. Do najważniejszych przypadków, w których zaleca się stosowanie tej rośliny, należą:
– stany obniżonej funkcjonalności układu nerwowego;
– zaburzenie procesów pamięciowych;
– dolegliwości bólowe o charakterze migrenowym i menstruacyjnym;
– problemy trawienne;
– stany osłabionej jakości bądź wytrzymałości skóry;
– drażliwość, stany depresyjne, nerwice;
– nadmierny poziom cholesterolu;
– wysokie ciśnienie tętnicze.

 

4. Dawkowanie
Preparaty wykorzystujące miłorząb japoński powinny być odpowiednio dawkowane. Jeżeli celem suplementacji jest poprawa funkcji poznawczych, zaleca się dawkę 120–240 mg przyjmowaną 1–4 godziny przed planowanym wysiłkiem. W przypadku osób starszych zaleca się stosować dawkę 40–120 mg trzy razy dziennie.

 

Nieprawidłowa i nieumiejętna suplementacja Ginkgo biloba może wywołać reakcje niepożądane w postaci podrażnień pokarmowych (nudności, wymioty, biegunki), osłabienia, wysypki skórnej, kołatania serca, a także bólu i zawrotów głowy. Z kolei przeciwwskazaniem do stosowania tego preparatu są ciąża, wiek poniżej 13. roku życia, leki antyagregacyjne

i przeciwzakrzepowe, zabiegi chirurgiczne, hemofilia i inne zaburzenia związane z krzepliwością krwi.

 

5. Opinie
Jedna z polskich prac naukowych dotycząca leczenia onkologicznego potwierdza skuteczność miłorzębu dwuklapowego w niwelowaniu kardiotoksyczności. Mianem tym określa się zespół objawów niepożądanych, które pojawiają się na skutek chemioterapii. Do tych symptomów można zaliczyć m.in. zaburzenia ciśnienia tętniczego, zakłócenie rytmu serca czy nawet kardiomiopatię.

 

Badania przeprowadzone na zwierzętach, u których stosowano preparaty zawierające wyciąg z miłorzębu japońskiego, wykazały:
– obniżenie stopnia peroksydacji lipidów w komórkach mięśnia sercowego;
– odwrócenie niekorzystnych zmian, które zaobserwowano w zapisie EKG;
– występowanie jedynie minimalnych zmian strukturalnych w sercu.