L-karnityna – działanie, zastosowanie, dawkowanie i sposób użycia
L-karnityna to organiczny związek chemiczny, substancja witaminopodobna po raz pierwszy odkryta i wyizolowana na początku XX wieku. L-karnityna może być dostarczana do organizmu zarówno na drodze endogennej syntezy, jak i z pożywieniem i suplementami. Jej najlepszymi źródłami w codziennej diecie są czerwone mięso oraz mleko i jego przetwory. L-karnityna bierze udział w optymalizacji procesów energetycznych, jest również niezbędna do prawidłowej pracy mitochondriów. Suplementacja L-karnityną okazuje się szczególnie przydatna u osób wykazujących zwiększone zapotrzebowanie na ten związek (np. sportowcy) i zagrożonych jej niedoborem (np. wegetarianie, weganie).
SPIS TREŚCI:
1. Działanie
2. Zastosowanie
3. Dawkowanie i sposób użycia
4. Przeciwwskazania
5. Działania niepożądane
6. Występowanie
L-karnityna to związek o silnym działaniu antyoksydacyjnym, przez co w pewien sposób może wpływać na spowolnienie procesu starzenia, szczególnie poprzez ograniczanie negatywnego wpływu nadmiaru wolnych rodników. L-karnityna pełni wiele różnych funkcji, choć najistotniejszą wydaje się być aktywne wspomaganie i stymulowanie β-oksydacji kwasów tłuszczowych. L-karnityna odpowiedzialna jest przede wszystkim za transport kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach węglowych wprost do wewnętrznej przestrzeni mitochondrium, w której zachodzi wcześniej wspomniany proces. L-karnityna bierze również udział w przemianach węglowodanów, co jest funkcją istotną dla sportowców uprawiających dyscypliny charakteryzujące się intensywnym i długotrwałym wysiłkiem fizycznym.
L-karnityna zdobyła popularność głównie wśród osób pragnących unormować swoją masę ciała. Wszystko za sprawą możliwości wykorzystania jej podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Bez wątpienia wzbudziła również zainteresowanie w kręgu ludzi aktywnych fizycznie, którzy uważają ją za suplement mogący pomóc w zwiększaniu odporności na zmęczenie oraz wytrzymałości siłowej i tlenowej, co w dalszej perspektywie przekłada się na poprawę osiąganych wyników.
Osoby starsze mogą wykorzystywać L-karnitynę w celu poprawy zdolności motorycznych i kognitywnych. Korzystny wpływ L-karnityny na układ nerwowy jest odnotowywany bez względu na wiek uczestników przeprowadzanych badań. Nie można podważyć również jej roli w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, uszkodzeniach mięśni, chorobach wątroby, nerek i wielu innych przypadkach spotykanych w praktyce klinicznej. Pozasportowe zastosowanie L-karnityny jest jednak bardzo złożone i może różnić się w zależności od konkretnego przypadku. Dlatego też przed sięgnięciem po nią w celach terapeutycznych warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Tu kupisz ten produkt Olimp L-Carnitine 1500 Extreme - 120kaps. 136,93 zł Sprawdź Teraz!
Nie istnieje jedna uniwersalna dawka L-karnityny dla każdego człowieka, która przyjęta w formie preparatu gwarantowałby pełne spektrum opisywanego działania. Suplementację czystą L-karnityną rozpatruje się jednak najczęściej w przedziale 500–2000 mg. Ilość tę warto podzielić na kilka (tj. 2–3) mniejszych porcji przyjmowanych w ciągu dnia, co zazwyczaj jest proponowane również przez producentów dostępnych na rynku produktów. Wyższe dawki rzędu 3000 mg/dzień, które również wydają się w pełni bezpieczne, mogą być wykorzystywane np. przez sportowców wyczynowych lub ambitnych amatorów. Zalecane dawkowanie może nieco różnić się w zależności od formy związku, która została wykorzystana w danej odżywce. Najczęściej spotykane to acetylo-L-karnityna (ALCAR) i winian L-karnityny.
W oparciu o aktualną wiedzę medyczną można wyjść z założenia, że L-karnityna jest w pełni bezpieczna i dobrze tolerowana przez ludzi, stąd brak jednoznacznych przeciwwskazań do jej stosowania. Przeprowadzane badania toksykologiczne nie wykazały szkodliwości omawianego związku.
Podczas przyjmowania rekomendowanych dawek L-karnityny istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych, choć u niektórych osób w trakcie suplementacji mogą pojawić się stosunkowo nieszkodliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak mdłości lub biegunka.
6. Występowanie
L-karnityna występuje w takich produktach jak:
– mięso (baranina, wołowina, wieprzowina, konina, drób);
– ryby;
– przetwory mleczne;
– grzyby (boczniak ostrygowaty, pieczarki);
– żywność pochodzenia roślinnego (ogórek, marchew, awokado, soja).
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Czeczot H., Ścibior D., Rola L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2005, 59, 9–19.
Respond B., Chłopicka J., Funkcje biologiczne L-karnityny i jej zawartość w wybranych produktach spożywczych, „Przegląd Lekarski” 2013, 70(2), 85–91.
Nałęcz K.A., Nałęcz M.J., Karnityna – mitochondria i nie tylko, „Postępy Biochemii” 2016, 6(2), 85–93.
Fliciński J., Malendowicz-Major B., Steinborn B., Pierwotne niedobory L-karnityny – objawy, zespoły kliniczne, postępowanie, „Neurologia Dziecięca” 2016, 25(50), 95–100.
Sznerch T., L-karnityna. Wszechstronny lek czy przereklamowany suplement diety?, biotechnologia.pl/informacje/l-karnityna-wszechstronny-lek-czy-przereklamowany-suplement-diety,1534?month=3&year=2017 (25.01.2019).