Na łamach naszego portalu parokrotnie wspominaliśmy o dobroczynnej roli przypraw w życiu człowieka. Nie od dziś wiadomo, że cynamon czy kurkuma stanowią dość popularny dodatek do suplementów diety ukierunkowanych przede wszystkim na ułatwienie procesu odchudzania. Do tego grona należy dołączyć piperynę trzeci obok wcześniej wspomnianych naturalnych termogeników. W niniejszym tekście przedstawiamy korzyści i właściwości tego związku chemicznego, a także rozwiać wątpliwości dotyczące jego skuteczności w walce o smukłą sylwetkę!


 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest piperyna?
2. Piperyna – działanie
3. Piperyna – dawkowanie
4. Piperyna – opinie
5. Piperyna – cena

 

1. Czym jest piperyna?
Piperyna jest kolejnym organicznym związkiem chemicznym, który zalicza się do grona naturalnych i roślinnych alkaloidów. Źródłem piperyny jest bardzo dobrze znany i często wykorzystywany w codziennej kuchni czarny pieprz. Sama piperyna odpowiada za nadawanie ostrego i piekącego posmaku tej przyprawie, a ta właściwość znalazła zastosowanie w suplementach diety. Początkowo traktowana jako ciekawostka, z biegiem czasu piperyna na dobre zagościła w świecie odżywek i preparatów dla osób ćwiczących.

 

2. Piperyna – działanie
Podstawową właściwością piperyny jest przede wszystkim nasilenie efektu spalania tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – pomoc w odchudzaniu. W jaki sposób? Piperyna potrafi oddziaływać w organizmie człowieka na wielu różnych płaszczyznach, co jednocześnie ułatwia walkę z nadmierną masą ciała. Suplementy zawierające w swoim składzie pieprzowy alkaloid poprzez stymulację wydzielania soku jelitowego, trzustkowego i żołądkowego ułatwiają trawienie. Właściwość ta pozwala też w znaczący sposób usprawnić przyswajanie wartości odżywczych z pożywienia, co przyśpiesza tempo przemiany materii. Znaczącą poprawę wchłaniania odnotowuje się w przypadku takich składników jak β-karoten, koenzym Q10, kurkumina, resweratrol, selen czy witaminy z grupy B.

 

Piperyna niezwykle skutecznie podkręca całkowitą temperaturę naszego ciała, czego późniejszym następstwem jest wzmożona potliwość. Zwiększona ciepłota stanowi idealne warunki do szybszego odsłonięcia naszych mięśni oraz pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Co więcej, sama piperyna potrafi bezpośrednio wpłynąć na całkowitą zawartość tłuszczu. Ze względu na zakłócenie aktywności odpowiednich genów, które nasilają powstawanie nowych lipocytów, stężenie tłuszczu we krwi ulega znaczącemu obniżeniu.

  Fabryka Siły Sklep

Proredukcyjny charakter piperyny jest także uwarunkowany szeregiem innych właściwości: nasileniem diurezy oraz znaczącym wzmożeniem efektywności mechanizmów oczyszczania metabolizmu ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.

 

Oprócz odchudzających właściwości piperyna dostarcza innych, lecz równie cennych korzyści płynących z jej stosowania. Okazuje się, że ten pochodzący z czarnego pieprzu alkaloid, jest skutecznym wsparciem w procesie leczenia bielactwa. Wszystko za sprawą faktu, iż piperyna pozwala na skuteczne namnażanie komórek barwnikowych skóry czyli melanocytów. Badania naukowe dowodzą, że równomierne stosowanie piperyny wraz z naświetlaniem promieniowaniem UV pozwala w krótkim czasie przywrócić skórze równomierną i jasnobrązową barwę.

 

Piperynie przypisuje się też kilka innych właściwości, które wymieniane są jednak znacznie rzadziej niż te powyższe. Do pozostałych efektów wynikających ze stosowania pieprzowego alkaloidu zalicza się:
– ograniczenie reakcji zapalnych oraz infekcji;
– zahamowanie procesów nowotworzenia komórek;
– poprawę zapamiętywania oraz łagodzenie objawów obniżonego nastroju.

 

3. Piperyna – dawkowanie
Suplementacja piperyną jest całkowicie bezpieczna, a jej długotrwałe stosowanie nie niesie za sobą efektów niepożądanych. Niemniej jednak, każdorazowa kuracja powinna być zakończona około 1 miesiącem przerwy. Dzięki temu organizm odpocznie od działania alkaloidu i będzie mógł na nowo wykorzystać maksymalny potencjał, jaki w nim drzemie. Co do samej suplementacji – przyjmuje się, że skuteczne dawki piperyny powinny oscylować w ilości od 5 do 10 mg. Takie porcje zaleca się stosować 1 lub 2 razy dziennie, najlepiej do 30 minut przed planowanym treningiem lub posiłkami.

 

4. Piperyna – opinie
Piperyna jest bezpiecznym i organicznym suplementem diety, który z powodzeniem jest wykorzystywany jako naturalny środek do walki z nadmierną tkanką tłuszczową. Większość obecnie sprzedawanych preparatów termogenicznych posiada w swojej formule piperynę stanowiącą jeden z głównych składników, który ma służyć nasileniu potliwości i intensyfikacji przemiany materii. Pochodzący z czarnego pieprzu alkaloid stanowi idealne rozwiązanie dla osób stroniących od kawy i nadmiernie wrażliwych na działanie środków stymulujących. Pomimo pobudzenia metabolizmu do pracy piperyna nie powoduje wzrostu ciśnienia czy nasilenia akcji serca – typowych następstw stosowania np. guarany czy kofeiny.

 

Najlepszym sposobem na sprawdzenie działania piperyny jest systematyczne stosowanie czarnego pieprzu w kuchni. Doprawianie potraw za jego pomocą pozwala na delikatne przyśpieszenie tempa pracy przewodu pokarmowego. W celu osiągnięcia typowego, proredukcyjnego działania tego alkaloidu najlepiej zaopatrzyć się w suplementy o recepturze wykorzystującej piperynę jako jeden ze składników całej mieszanki.

 

5. Piperyna – cena
Piperyna najczęściej wykorzystywana jest jako element złożonych mieszanek, zwykle o naturalnym charakterze, które są polecane w celach intensyfikacji procesu odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej. W niektórych przypadkach piperyna może występować w boosterach treningowych jako dodatkowe wsparcie dla związków pobudzających.

 

Suplementy diety zawierające w swoim składzie piperynę można zakupić w naszym sklepie internetowym, a cena ich zakupu jest podyktowana ilością porcji w preparacie, jego formą czy samym zastosowaniem.