Niezwykłe zioło – mięta!
Liście mięty zielonej zawierają białka i węglowodany. Oprócz tego roślina jest bogata w składniki mineralne, jak wapń, fosfor, żelazo, magnez. Mięta ma bardzo specyficzny smak i można ją stosować do deserów, dodawać do wody dla orzeźwienia lub robić z jej liści napar.
SPIS TREŚCI:
1. Mięta – działanie
2. Miętę możesz łatwo uprawiać w domu
3. Produkcja kosmetyków miętowych
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Mięta zawiera wiele przydatnych składników odżywczych, jak witaminy A i B3. W medycynie zastosowanie znalazły olejek miętowy oraz napar. Mięta pieprzowa (najpopularniejsza odmiana) działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu dobrze wpływa na problemy z zaparciami i wzdęciami.
Herbatka miętowa wspomaga trawienie, dlatego jest polecana do picia po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Napar z mięty ma także działanie lekko uspokajające, sprawdzi się zwłaszcza w sytuacjach stresowych.
Mięta działa także przeciwbakteryjnie, odświeża oddech. Walczy z bakteriami odpowiedzialnymi za zatrucia pokarmowe, jak salmonella, gronkowiec złocisty czy E. coli. Działanie mięty docenią osoby cierpiące na migreny oraz kobiety z silnymi bólami menstruacyjnymi.
2. Miętę możesz łatwo uprawiać w domu
W domowych warunkach można wyhodować roślinkę mięty. Jest to świetne rozwiązanie, mięta szybko rośnie i jest łatwa w utrzymaniu. Można ją hodować w doniczce trzymanej w domu lub na balkonie. Rozmnażanie się roślinki następuje przez podział korzeni i odbywa się przez cały rok. Miętę zieloną można wyhodować z nasion.
3. Produkcja kosmetyków miętowych
Mięta ma także zastosowanie w kosmetyce. Już medycyna ludowa wykorzystywała ją ze względu na kojące działanie. Kosmetyki z miętą świetnie oczyszczają i odświeżają skórę. Najczęściej spotykaną w kosmetyce odmianą jest mięta pieprzowa. Jej liście zawierają witaminę C, kwasy organiczne, sole mineralne, garbniki, flawonoidy i olejki eteryczne.
To z niej uzyskuje się mentol, olejek miętowy, a także menton, będący składnikiem perfum. Pojawia się także w kremach, tonikach i maseczkach. Kosmetyki te działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, ściągająco, a także lekko rozjaśniają skórę. Miętę poleca się do cery zanieczyszczonej, trądzikowej, a także wrażliwej i alergicznej. Mięta dodawana do szamponów wspomaga działanie przeciwłupieżowe i niweluje swędzenie skóry głowy.