Jak wygląda przepis na świetne ciało? Przede wszystkim zbilansowana dieta oraz regularnych wysiłek fizyczny – w tym przypadku świetnie sprawdzi się trening siłowy na siłowni. Co jednak w przypadku, gdy nie można zjeść posiłku bądź zapomniało się ze sobą zabrać na siłownię pojemnika z posiłkiem po treningu?

 

SPIS TREŚCI:
1. Baton proteinowy – co to jest?
2. Nie możesz zjeść posiłku?
3. Przepis na sukces

 

 

1. Baton proteinowy – co to jest?

Baton proteinowy, jak sama nazwa wskazuje, to przekąska wzbogacona w większe ilości łatwoprzyswajalnego białka, stanowi więc on świetne źródło wysokowartościowych protein. Dzięki temu jest ona szczególnie popularna wśród osób uczęszczających na siłownię.

 

Batony białkowe to ponadto źródło wszystkich niezbędnych składników zapewniających organizmowi funkcjonowanie na wysokich obrotach. Zawierają one nie tylko białko, ale także węglowodany oraz tłuszcze. Dzięki czemu nie tylko odżywiają, ale także dostarczają niezbędnej energii.

 

2. Nie możesz zjeść posiłku?

Oczywiście, że raz na jakiś czas można w awaryjnej sytuacji sięgnąć po batony proteinowe w celu zaspokojenia zapotrzebowania organizmu na wszystkie niezbędne składniki, aczkolwiek taki zabieg powinno ograniczyć się do minimum. W diecie sportowca bardzo ważne jest spożywanie zbilansowanych racji żywieniowych, które w awaryjnych sytuacjach można zastępować w różny sposób, m.in. z pomocą shake’ów czy batonów wzbogaconych w składniki odżywcze. Ale nie zmieni to faktu, iż najważniejsza jest dieta i posiłki, które uwzględniają świeże i naturalne składniki odżywcze.


Często spełniają one ważną rolę w dietach odchudzających, bowiem poza bogactwem makroskładników nie potęgują uczucia głodu! Na taki krok decyduje się wiele osób, gdyż batony proteinowe są łatwo dostępne oraz do ich kupna zachęca nieduża cena. Samo odchudzanie również staje się o wiele przyjemniejsze!

 

Stosowanie w nadmiernych ilościach tego produktu może przyczynić się do zakwaszenia organizmu, co negatywnie odbije się na pracy układu pokarmowego oraz nerek. Wiąże się to ze spożywaniem nadmiernych ilości białka.

 

Jednym zdaniem podsumowania – batony proteinowe to sposób na pyszną oraz zdrową przekąskę, np. po treningu.

 

3. Przepis na sukces

Zalety batonów fitness są znane. Dostarczają one w szybki i łatwy sposób duże ilości białka – głównego składnika budulcowego mięśni i kości, a także niezbędnej do zachowania zdrowia oraz optymalnego funkcjonowania energii, dzięki zawartości węglowodanów oraz w małych ilościach tłuszczów.

 

Wprawdzie nie są one tak bogate w zdrowe składniki jak zbilansowany posiłek i należy traktować je jako smaczną przekąskę. Nie oznacza to jednak, iż nie sprawdzą się w roli przekąski tuż po treningu. W końcu są świetnym źródłem wszystkich niezbędnych składników i zawierają mało tłuszczu.

 

Jedno jest pewne – warto mieć w torbie treningowej batonik proteinowy!