Pojęcia anabolizmu i katabolizmu mięśniowego nie są obce każdemu, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się sportem oraz suplementacją. Oba terminy decydują o efektywności naszej pracy w kuchni i na siłowni, a także rzutują na ostateczny wygląd naszej sylwetki. BCAA to kompleks trzech niezwykle istotnych dla osób ćwiczących aminokwasów. Z uwagi na uniwersalne działanie aminokwasy egzogenne mogą być jednak stosowane praktyczne u każdego, bez względu na staż i aktualny cel treningowy. W niniejszym artykule bierzemy pod lupę fundamentalny składnik tego konglomeratu, jakim jest leucyna.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest leucyna?
2. Leucyna – działanie
3. Leucyna – dawkowanie
4. Leucyna – opinie
5. Leucyna – cena

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Czym jest leucyna?
Leucyna, występująca niekiedy pod skrótowym terminem HICA, jest związkiem o charakterze organicznym, który w systematyce fizyko-chemicznej zaliczany jest do grona aminokwasów egzogennych. Oznacza to, że leucyna jest jedną z substancji, które należy dostarczyć do swojego organizmu z zewnątrz, np. wraz z pożywieniem. Głównym miejscem naturalnego występowania leucyny jest białko jaja kurzego, znanego lepiej jako albumina. Oprócz tego leucyna występuje w dużej ilości w produktach mlecznych i nabiale, mięsie oraz rybach. Proces powstawania HICA zachodzi na drodze reakcji proteolizy polegającej na hydrolitycznym rozpadzie komórek białkowych do postaci aminokwasów. Leucyna wraz z dwoma innymi związkami – izoleucyną stanowiącą jej pochodną oraz waliną – tworzy jeden z najpopularniejszy kompleksów antykatabolicznych dla osób ćwiczących, znany lepiej jako BCAA.

 

2. Leucyna – działanie
Aminokwasy egzogenne są substancjami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania metabolizmu każdego człowieka, co oznacza, że identycznie jest z leucyną. Jak zostało wspomniane wcześniej, HICA jest głównym składnikiem aktywnym kompleksu BCAA. Konglomerat tych trzech substancji jest przeznaczony przede wszystkim do usprawnienia przemian anabolicznych w organizmie ćwiczącego. Anabolizm to ogół reakcji chemicznych, których wynikiem jest produkcja energii i powstawanie produktów o złożonej budowie.

 

Przykładem reakcji anabolicznej jest proces syntezy nowych cząsteczek białkowych, które jak powszechnie wiadomo, stanowią strukturalną podstawę tkanki mięśniowej. Wzrost poziomu białka w organizmie skutecznie potęguje proces rozbudowy masy mięśniowej, ale nie tylko. Wspomniany mechanizm pozwala skutecznie zminimalizować, praktycznie do zera, efekty potreningowego zmęczenia organizmu. Nadmierny wysiłek fizyczny prowadzi do wysokich strat energetycznych, co stanowi jedną z form szkodliwego katabolizmu mięśniowego. BCAA, dokładniej ujmując leucyna, efektywnie ogranicza rozpoczęcie takowych działań i utrzymuje właściwy pułap energii dla naszych mięśni.

  Fabryka Siły Sklep

Jednym z największych wrogów osób ćwiczących jest kortyzol – hormon wydzielany przez nasz organizm w sytuacjach stresujących, stanowiący swoistą „wizytówkę” wspomnianego już wcześniej katabolizmu. Przykładowymi skutkami działalności wysokiego poziomu kortyzolu w organizmie człowieka są między innymi: reakcje rozpadu białek, nasilenie syntezy glukozy, spotęgowanie procesu uwalniania wapnia z naszych kości czy zwiększenie zatrzymywania soli przy równoczesnym uwalnianiu potasu. Leucyna dzięki swojemu anabolicznemu potencjałowi skutecznie zapobiega ich występowaniu i działa jako środek profilaktyczny.

 

Warto jeszcze na chwilę zatrzymać się przy napomnianym już udziale leucyny w rozbudowie masy mięśniowej. Okazuje się, że aminokwas HICA w pewnym stopniu oddziałuje na związek nazywany kinazą mTOR. Substancja ta jest jednym z podstawowych czynników w prawidłowym przebiegu metabolizmu kreatyny, co z kolei ma przełożenie na wzrostu syntezy nowych włókien mięśniowych. Co więcej, kinaza mTOR jest jednym z substratów procesu produkcji energii w postaci ATP – podstawowej jednostki energetycznej ludzkiego ustroju, która jest niezbędna do przeprowadzenia wszystkich reakcji biochemicznych, jakie w nim zachodzą. Leucyna uczestniczy m. in. w produkcji hormonu wzrostu, niwelowaniu objawów kwasicy metabolicznej i zapewnieniu prawidłowego środowiska do skutecznego funkcjonowania organizmu.

 

3. Leucyna – dawkowanie
Suplementacja leucyną to wciąż sprawa dyskusyjna, gdyż liczne analizy i badania naukowe wykorzystują całkowicie zróżnicowane dawki tego egzogennego aminokwasu. Niektóre źródła zalecają, by w ciągu całego dnia stosować porcję 1,5 g, która dodatkowo powinna być podzielona na trzy mniejsze porcje po 500 mg. Zdaniem innych aminokwas HICA należy dostarczać w ilości od 5 do 10 g na dobę. Ciężko więc jednoznaczne określić, które z zaprezentowanych stanowisk jest prawidłowe i skuteczniejsze. Wiadomo jednak, że nadmierna ilość leucyny nie niesie za sobą ryzyka występowania objawów niepożądanych. Nadwyżka aminokwasu zostanie wykorzystana w naszym organizmie do intensyfikacji anabolizmu, co zawsze stanowi duże korzyści dla ludzkiego ustroju.

 

4. Leucyna – opinie
Leucyna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych aminokwasów egzogennych w sportowej suplementacji, czego idealnym dowodem jest jej obecność w dużej liczbie preparatów. Odżywki typu BCAA, kompleksy proregeneracyjne, suplementy detoksykacyjne, a nawet staki kreatynowe mogą zawierać w składzie aminokwas HICA. Wszystko za sprawą potwierdzonego i zauważalnego wpływu na anabolizm mięśniowy, którego efektem jest nasilona synteza nowych włókien, spotęgowanie siły czy ogólna poprawa funkcjonowania metabolizmu.

 

Anaboliczny charakter leucyny ma także zastosowanie w okresie odchudzania i redukcji nadprogramowej tkanki tłuszczowej. W trakcie niskiego bilansu energetycznego oraz podczas intensywnych treningów masa mięśniowa zostaje poddana dużemu ryzyku degradacji. Kluczowym elementem jej zabezpieczenia są procesy regeneracyjne, które niejednokrotnie zostają ograniczone, w przypadku naprawdę restrykcyjnych diet mogą wręcz ulec zaburzeniu. Dlatego też suplementacja aminokwasami oraz odżywkami antykatabolicznymi w znaczący sposób niweluje niepotrzebne ryzyko, chroniąc nasze efekty, jakie zostały wypracowane w trakcie budowania masy mięśniowej.

 

5. Leucyna – cena
W przypadku leucyny warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które decydują o finalnej cenie jej zakupu. Marka producenta, wielkość opakowania, obecność ewentualnych dodatków, a nawet sam smak mogą wpływać na kwotę, jaką będziemy musieli przeznaczyć na wprowadzenie leucyny do swojej suplementacji. Cena waha się od 30 do nawet 114 zł za opakowanie. Leucyna jest preparatem ogólnodostępnym, który można zakupić w naszym sklepie internetowym lub w punktach sprzedaży odżywek dla osób ćwiczących.