Rynek suplementów diety dla osób ćwiczących i dbających o zdrowie oferuje sporą liczbę preparatów ukierunkowanych na utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu. Przykładem takowych odżywek może być popularny tribulus, często wymieniany kompleks witaminowo-mineralny o nazwie ZMA czy coraz chętniej wykorzystywana ashwagandha. Dziś prezentujemy kwas d-asparaginowy, kolejny suplement pozwalający na utrzymanie właściwego poziomu testosteronu. Sprawdźcie, czym jest DAA oraz jakie korzyści może zapewnić jego systematyczne stosowanie zarówno dla zdrowia, jak i w kontekście sportowej suplementacji.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest kwas d-asparaginowy?
2. Kwas d-asparaginowy – działanie
3. Kwas d-asparaginowy – dawkowanie
4. Kwas d-asparaginowy – opinie
5. Kwas d-asparaginowy – cena

 


1. Czym jest kwas d-asparaginowy?
Kwas d-asparaginowy, DAA, D lub kwas Asp jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grona aminokwasów białkowych. DAA, podobnie jak inne substancje z tej grupy, wykazuje endogenny charakter, co oznacza, że ludzki organizm jest zdolny do jego samodzielnego wytwarzania. Proces produkcji proteinowych aminokwasów zachodzi w strukturach mózgowych, w budowie których występują jądra. Mowa tu o przysadce mózgowej i podwzgórzu odpowiedzialnych też za wytwarzanie innych, lecz równie ważnych substancji jak np. GH (hormon wzrostu), endorfiny, wazopresyna czy prolaktyna.

 

2. Kwas d-asparaginowy – działanie
Pomimo że DAA jest białkowym aminokwasem, nie bierze udziału w niezwykle istotnym procesie syntezy cząsteczek białkowych wchodzących w skład tkanki mięśniowej. Niemniej jednak kwas d-asparaginowy odgrywa istotną rolę w ludzkim organizmie, a także w kontekście treningu i rozwoju sylwetki. Ze względu na miejsce jego produkcji, w którym dochodzi też do syntezy wspomnianego hormonu wzrostu, kwas Asp jest związkiem dość często wykorzystywanym w składzie preparatów zaliczanych do grona boosterów testosteronu. Powodem jego obecności jest fakt bezpośredniego oddziaływania na zwiększenie uwalniania hormonu luteinizujacego (LH), który przyczynia się do nasilenia produkcji przez jądra wyżej wymienionego testosteronu. Właściwy poziom głównego hormonu androgennego u mężczyzn decyduje o wielu niezwykle istotnych funkcjach: sprawności seksualnej, odpowiednim funkcjonowaniu libido, prawidłowej erekcji, bezproblemowym mechanizmie spermatogenezy oraz samym składzie nasienia, a także regularnym wzroście masy mięśniowej. Hipertrofia mięśniowa ma nierozerwalny związek z aktualnym poziomem testosteronu we krwi.

 

Oprócz wykorzystania DAA jako środka wzmagającego syntezę testosteronu jest on też używany do innych celów. Takowym przykładem jest bezpośredni wpływ na mechanizmy detoksykacji i oczyszczania organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii. Kwas d-asparaginowy w skuteczny sposób neutralizuje i rozkłada amoniak powstający na drodze szeregu procesów biochemicznych ludzkiego organizmu. Niebywale wysoka toksyczność tego związku dla układu nerwowego może wywołać zaburzenie jego pracy czy nawet degradację niektórych znajdujących się w nim struktur. Parokrotnie przytoczony w tym tekście testosteron odpowiada też za regenerację organizmu po długotrwałym wysiłku fizycznym. Wysoka zawartość testosteronu rzutuje na jakość snu, wpływa na ogół reakcji anabolicznych skutkujących wzmożoną produkcją energii, a także hamuje skutki niepożądanego katabolizmu.

  Fabryka Siły Sklep

3. Kwas d-asparaginowy – dawkowanie
DAA jest suplementem skierowanym przede wszystkim do osób pełnoletnich, u których dochodzi do postępującego wraz z wiekiem spadku poziomu testosteronu. Co więcej, nieodpowiednio zbilansowana dieta, zmęczenie wynikające z pracy, krótki i nieprawidłowy sen czy nadmierna ilość stresu stanowią najczęstsze przyczyny ograniczonego stężenia podstawowego hormonu gonadotropowego.

 

Stosowanie DAA powinno odbywać się zarówno w dni treningowe, jak i wolne od aktywności, w trakcie których zaleca się stosowanie identycznych dawek. Kwas d-asparaginowy poleca się stosować dwa razy dziennie,

a każda z przyjmowanych porcji powinna wynosić od 1,5 do 6 g. Suplement należy przyjąć przed planowanym treningiem, a także przed snem w celu nasilenia potreningowej regeneracji i złagodzenia skutków długotrwałego pobudzenia układu nerwowego poprzez intensywne ćwiczenia. W dni wolne od wysiłku fizycznego pierwsza porcja preparatu powinna zostać przyjęta zaraz po przebudzeniu.

 

Kwas asparaginowy to suplement diety najczęściej występujący jako samodzielny preparat, choć równie często wchodzi w skład kompleksowych mieszanek. Najczęściej mowa tu o konglomeratach naturalnych boosterów testosteronu, które zaleca się stosować przed snem jako środki o działaniu profilaktycznym. Kwas d-asparaginowy zwykle spotyka się jako proszek do rozpuszczania w wodzie, lecz coraz częściej można dostać go w formie kapsułek lub tabletek.

 

4. Kwas d-asparaginowy – opinie
Kwas d-asparaginowy to preparat, który jest postrzegany jako jeden ze skuteczniej działających suplementów nasilających syntezę testosteronu. Dowodem na to są badania naukowe, co konkretnie obrazuje niepodważalny wpływ DAA na wzrost stężenia głównego hormonu androgennego u mężczyzn.

 

W roku 2010 D'Aniello przeprowadził w Neapolu badanie mające na celu wykazanie skuteczności DAA w kontekście poprawy gospodarki hormonalnej. Analiza dotyczyła efektów mających wynikać z systematycznej suplementacji Asp w grupie mężczyzn. Po upływie 12 dni stwierdzono, że stała suplementacja kwasem d-asparaginowym w ilości 3 g dziennie pozwoliła zwiększyć całkowitą ilość testosteronu o 40%, natomiast stężenie LH wzrosło o przeszło 25%.

 

Kwas d-asparaginowy znajduje coraz szersze grono wśród zwolenników inny dyscyplin sportowych, nie tylko wśród sympatyków treningów siłowych. Zawodnicy sztuk walki czy dziedzin wytrzymałościowych (np. biegi, kolarstwo lub wioślarstwo) także chętnie sięgają po wsparcie DAA, co jest uwarunkowane szeregiem korzyści nie tylko dla własnej formy, lecz i całego zdrowia. Niemniej jednak nie tylko osoby ćwiczące powinny sięgnąć po kwas Asp. Mężczyźni w średnim wieku, u których w naturalny sposób następuje spadek sprawności seksualnej i zaburzenie funkcjonowania libido, mogą z powodzeniem wykorzystać DAA jako jeden z elementów profilaktyki, a także ochrony przed skutkami postępującego procesu starzenia się organizmu.

 

5. Kwas d-asparaginowy – cena
Ciężko określić cenę suplementów diety zawierających kwas d-asparaginowy, a to z uwagi na obecność szeregu czynników branych pod uwagę przez sprzedawców. Marka preparatu, forma oraz gramatura odżywki, a także zastosowana porcja kwasu d-asparaginowego, jaka przypada na pojedynczą porcję suplementu, wpływa na koszty jego zakupu. Cena DAA najczęściej zawiera się w przedziale od 25 do ponad 100 zł, co jest podyktowane wyżej wymienionymi zmiennymi. Preparaty wykorzystujące kwas d-asparaginowy są produktami ogólnodostępnymi, które można zakupić w aptekach, punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.