Popularność inozytolu w ostatnich latach znacząco wzrosła, coraz częściej dietetycy i lekarze dostrzegają w tym związku sprzymierzeńca w walce z niektórymi problemami zdrowotnymi. Jak działa inozytol? W jakich przypadłościach warto go stosować? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego suplementu? O tym w artykule.

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym jest inozytol
2. Źródła w diecie, skutki niedoboru
3. Właściwości i zastosowanie inoztolu
4. Suplementy z inozytolem – na co zwrócić uwagę
5. Jak stosować inozytol

6. Czy nadmiar inozytolu może być szkodliwy

 

 

1. Czym jest inozytol
Inozytol to związek chemiczny z grupy alkoholi cukrowych, który swoją budową przypomina witaminy. Właśnie dlatego niezwykle często można spotkać się z takimi określeniami jak „substancja witaminopodobna” czy „witamina B8”. Wyróżnia się aż 9 różnych izomerów, ale to mio(myo)-inozytol jest najpopularniejszy. Wynika to przede wszystkim z jego właściwości, część z nich została potwierdzona w badaniach. Inozytol może stanowić wsparcie w przypadku niektórych problemów zdrowotnych.

 

2. Źródła w diecie, skutki niedoboru
Witamina B8 jest związkiem wytarzanym samodzielnie przez organizm. Dowodem tego jest obecność inozytolu we krwi oraz narządach wewnętrznych – mózgu, nerkach i wątrobie. Inozytol występuje też w wielu produktach spożywczych, które powinny znaleźć się w codziennej diecie.

 

Do głównych jego źródeł należą:
– jaja,
– orzechy,
– drożdże,
– owoce cytrusowe,
– rośliny strączkowe,
– produkty pełnoziarniste.


Niestety ilość inozytolu w powyższych produktach spożywczych nie jest wystarczająca, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie organizmu. Niedobór inozytolu jest niezwykle częsty, i to nawet przy stosowaniu zdrowej diety. Jest to rezultatem tego, że w przypadku spożywania dużych ilości płynów (tj. minimum 2,5 l dziennie) inozytol jest wydalany z ustroju o wiele szybciej i intensywniej. Co więcej, osoby w trakcie przewlekłego leczenia antybiotykami oraz miłośnicy kawy i herbaty są narażeni na niedobory witaminy B8 wskutek osłabienia jej przyswajalności. Właśnie dlatego suplementacja inozytolu jest często zalecana przez lekarzy. Fabryka Siły Sklep

 

Skutki niedoboru inozytolu:
– niepokój,
– drażliwość,
– zaburzenia lękowe,
– problemy z płodnością,
– zespół policystycznych jajników.

 

3. Właściwości i zastosowanie inozytolu
Witamina B8 i jej izomery odgrywają wiele ról w organizmie człowieka. To m.in. komponent błon komórkowych, jeden ze składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, związek umożliwiający efektywną kontrolę glikemii, a także wspierający układ rozrodczy kobiet. Jak widać, ma wszechstronne zastosowanie.

 

Inozytol a PCOS
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to problem o nieustalonej przyczynie, polegający na zaburzeniu równowagi kobiecej gospodarki hormonalnej. W przypadku PCOS mowa o nadmiarze męskich hormonów płciowych. W rezultacie pacjentkom towarzyszą różne problemy utrudniające codzienne funkcjonowanie, np. nieregularne miesiączkowanie, wahania nastroju, utrzymujące się uczucie zmęczenia, rozdrażnienie. Co więcej, u wielu kobiet z zespołem policystycznych jajników zauważa się symptomy wynikające z wysokiego poziomu testosteronu, m.in. trądzik, maskulinizację sylwetki, nadmierne owłosienie ciała i hirsutyzm. Ponadto PCOS niezwykle często prowadzi do dolegliwości związanych z układem moczowo-płciowym, np. torbiele na jajnikach, obniżenie libido, a nawet trudności z zajściem w ciążę.


Suplementacja inozytu jest wartościowym wsparciem w przypadku PCOS. Inozytol pomaga przywrócić utraconą równowagę hormonalną i zmniejszyć podwyższony poziom hormonów androgennych. Przypisuje się mu również szereg innych korzystnych właściwości, m.in. łagodzenie PMS, poprawę samopoczucia, przywrócenie regularności owulacji, poprawę insulinowrażliwości. Co więcej, myo-inozytol wskutek oddziaływania na aktywność hormonów LH i FHS korzystnie wpływa na płodność.


Inozytol a IO
Inozytol poprzez poprawę insulinowrażliwości komórek ma korzystny wpływ na wartość glikemii – na czczo oraz po spożytym posiłku. Suplementacja inozytolu może okazać się wartościowa w kontekście utrzymania optymalnego poziomu cukru, co jest pomocne w przypadku cukrzycy lub insulinooporności (IO).


Oddziaływanie inozytolu na metabolizm i gospodarkę węglowodanów sprawia, że może okazać się korzystny w przypadku problemów powiązanych z IO, np. otyłości, schorzeń serca i układu krążenia, zespołu metabolicznego czy wspomnianego PCOS. Istnieją przesłanki, które pozwalają przypuszczać, że działanie myo-inozytolu jest porównywalne do metforminy (F. Fruzzetti i wsp. 2017).


Inozytol a nastrój i układ nerwowy
Witaminy z grupy B przeważnie są kojarzone z regulacją prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Nie inaczej jest z inozytolem, który jest często polecany w przypadku rozdrażnienia, obniżonego nastroju czy utrzymującego się uczucia zmęczenia psychofizycznego. Inozytol jest często wymieniany jako substancja pozwalająca zmniejszyć wychwyt zwrotny serotoniny. Ponadto przypisuje mu się pozytywne oddziaływanie na funkcjonowanie neurotransmiterów odpowiedzialnych za odpoczynek, np. kwasu gamma-aminomasłowego (GABA).

 

4. Suplementy z inozytolem – na co zwrócić uwagę
Suplementy diety z inozytolem występują w różnych formach – kapsułek, proszku i tabletek. Przeważnie dostępne są myo-inozytol lub D-chiro-inozytol. Przed zakupem preparatu wspierającego codzienną dietę warto zwrócić uwagę na skład. Suplementy godne uwagi to te, które w jednorazowej porcji dostarczają co najmniej 500 mg czystego inozytolu. Ponadto w niektórych produktach występują dodatkowe komponenty, np. cholina, GABA czy magnez.


5. Jak stosować inozytol
Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten związek wynosi 500–2000 mg, jednak w przypadku większych niedoborów i niektórych schorzeń dobowa dawka może wynosić nawet blisko 5000 mg. Należy pamiętać, że stosowanie suplementów powinno być zgodne z zaleceniami producenta – indywidualne dawkowanie preparatów należy skonsultować z lekarzem.


Lepsze wchłanianie inozytolu można uzyskać dzięki przyjmowaniu go z choliną czy wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Ponadto zaleca się go stosować wraz z innymi witaminami z grupy B.

 

6. Czy nadmiar inozytolu może być szkodliwy
W jednym z przeglądów naukowych sprawdzono działania niepożądane wynikające z długofalowego (min. 1 miesiąc) podawania dużych dawek inozytolu (4–30 g dziennie). W części analizowanych badań klinicznych występowały skutki uboczne, m.in. nudności, biegunka, gazy jelitowe czy zmęczenie. Warto jednak dodać, że uczestnicy sprawdzanych badań to osoby borykające się z różnymi chorobami, np. PCOS, depresją, ChAD czy zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (G. Carlomagno, V. Ufner 2011).

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Chatree S. et al., Role of inositols and inositol phosphates in Energy metabolism, „Molecules” 2020, 25(21), 5079.
Carlomagno G., Ufner V., Inositol safety: clinical evidences, „European Review for Medical and Pharmacological Sciences” 2011, 15, 931–936.
Croze M.L., Soulage C.O., Potential role and therapeutic interests of myo-inositol in metabolic diseases, „Biochimie” 2013, 95(10), 1811–1827.
Fruzzetti F. et al., Comparison of two insulin sensiziters, metformin and myo-inositol, in women with polycystic ovary syndrome (PCOS), „Gynecological Endocrinology” 2012, 33(1), 39–42.
Jakimiuk A.J., Szamatowicz J., The role of inositol deficiency in the etiology of polycystic ovary syndrome disorders, „Ginekologia Polska” 2014, 85(1), 54–57.
Januszewski M. et al., Metabolic and hormonal effects of a combined Myo-inositol and d-chiro-inositol therapy on patients with polycystic ovary syndrome (PCOS), „Ginekologia Polska” 2019, 90(1), 7–10.
Kalra B. et al., The inositols and polycystic ovary syndrome, „Indian Journal of Endocrinology and Metabolism” 2016, 20(5), 720.
Mukai T. et al., A meta-analysis of inositol for depression and anxiety disorders, „Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental” 2014, 29(1), 55–63.
Unfer V. et al., Myo-inositol effects in women with PCOS: a meta-analysis of randomized controlled trials, „Endocrine Conncetions” 2017, 6(8), 647–658.
Unfer V. et al., Effects of myo-inositol in women with PCOS: a systematic review of randomized controlled trials, „Gynecological Endocrinology” 2012, 28(7), 509–515.