Suplementy przeznaczone do odchudzania mają to do siebie, że im bardziej są egzotyczne, tym bardziej skuteczne się wydają. Kofeina jest sprawdzonym środkiem, który posiada silne właściwości lipolityczne i ergogeniczne, jednakże jest... nieciekawa. Większość z nas codziennie spożywa ją wraz z kawą.


Chociaż błędem jest myślenie, że coś niekonwencjonalnego będzie przynosiło lepsze efekty niż konwencjonalne metody, to w pewnych przypadkach może być to prawdą. Jako przykład można podać chitosan, który jest składnikiem otrzymywanym z łusek krabów i krewetek, posiadającym jednocześnie obiecujące dowody na skuteczność

w odchudzaniu. Posiada też drobne skutki uboczne, na które osoby suplementujące powinny zwracać uwagę.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest i jak działa chitosan

2. Skuteczność w odchudzaniu

3. Dawkowanie i efekty uboczne

 


1. Czym jest i jak działa chitosan

Chitosan jest produkowany z chityny, która jest elementem strukturalnym skorupy skorupiaków takich jak kraby, krewetki czy homary. Obecnie jest tworzona i sprzedawana w formie suplementów, chociaż nie jest całkiem nowym i rewolucyjnym produktem – obecna była na rynku ponad kilkanaście lat temu.

 

Chitosan można spożywać z tłuszczami, przez co ich absorpcja w jelicie cienkim jest ograniczona. Działa on na zasadzie „blokera tłuszczu”, dosłownie blokuje go przed absorpcją i ogranicza w ten sposób liczbę kalorii, jakie mogą zostać wykorzystane do procesu lipogenezy, co przekłada się na utratę tkanki tłuszczowej.


2. Skuteczność w odchudzaniu

Chociaż posiadamy dobre mechanistyczne wyjaśnienie działania chitozyny, to badania związane z jej przyjmowaniem są niestety ograniczone. Większość eksperymentów sprawdzało jej skuteczność wśród ludzi ze stwierdzoną nadwagą lub otyłością i patrzyły one niemal wyłącznie na zdolność chitosanu do akceleracji odchudzania względem grup placebo. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nich wykazywało poprawę wskaźników kompozycji sylwetki takich jak masa ciała i procent tkanki tłuszczowej.

 

Badanie opublikowane w 2006 roku przez G.R. Kaats i współpracowników sprawdzało efekty przyjmowania codziennie 3 gramów chitosanu u osób ze stwierdzoną nadwagą. Po 60 dniach grupa interwencyjna straciła Fabryka Siły Sklep

1,3 kilograma, natomiast grupa placebo zyskała 0,4 kg. Bardzo podobne wyniki były też odnotowywane w badaniach na zwierzętach.

 

Z drugiej strony dwa przeglądy systematyczne opublikowane w 2005 i 2008 roku dotyczące efektywności przyjmowania chitosanu w formie suplementu ukierunkowanego na utratę tkanki tłuszczowej podsumowały, że chociaż obserwowane są pewne efekty, to zapewne są one zbyt małe, aby można było mówić o istotności klinicznej. Tak naprawdę dane, które posiadamy obecnie, nie są jednoznaczne, jednak istnieje wiele indykatorów świadczących o efektywności chitosanu.


3. Dawkowanie i efekty uboczne

Chitosan przyjmuje się przeważnie w dawkach od 1500 do 3000 miligramów dziennie, dawkę tę najlepiej jest podzielić na dwie równe porcje, np. po 1500 mg przyjmowane przed dwoma największymi posiłkami dnia, najlepiej takimi zawierającymi dużo tłuszczów. Czasami sugeruje się też podzielenie dziennej dawki na 3 równe porcje, przyjmowane przed posiłkami.

 

Istnieje dużo kontrowersji wokół chitosanu oraz mechanizmu jego działania. Należy pamiętać, że spożywane tłuszcze oprócz funkcji energetycznej spełniają też w organizmie wiele innych funkcji związanych ze zdrowiem

i samopoczuciem. Tłuszcze wspomagają absorpcję witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, są ważnym elementem budulcowym błon komórkowych i mają wpływ na układ endokrynologiczny. Ograniczenie wchłanialności tłuszczu wywołane chitosanem może mieć negatywny wpływ na sprawność, samopoczucie i długoterminowe zdrowie. Należy jednak pokreślić, że są to obawy wynikające z naszej obecnej znajomości biologii i dietetyki – żadne badanie nie sprawdziło tak naprawdę, czy performance i regeneracja ulegają pogorszeniu na skutek suplementacji chitosanem.

 

Dodatkowy efekt uboczny jest związany z wypróżnianiem. Tłuszcz, który nie zostanie wchłonięty w jelicie cienkim, będzie musiał opuścić nasze ciało przez układ pokarmowy, co oznacza zwiększenie masy stolca, a u niektórych osób także zaparcia i gazy.