HMB – opinie, dawkowanie, efekty
HMB to jeden z najpopularniejszych suplementów diety dostępnych na rynku. Bardzo trudno dostarczyć go z zewnątrz. Jego śladowe ilości można znaleźć w owocach grejpfruta, lucernie czy mięsie niektórych ryb. Dlatego jeśli chcemy dostarczyć ten składnik do organizmu, należy zdecydować się na jego suplementację.
SPIS TREŚCI:
1. HMB – czym jest?
2. Dawkowanie
3. Co daje HMB?
4. Skutki uboczne
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Suplement HMB jest krótkołańcuchowym kwasem tłuszczowym powstającym w organizmie z aminokwasu leucyny. Mowa tutaj dokładnie o procesie rozpadu białek. Leucyna wchodzi w skład aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Inna nazwa preparatu to beta-hydroksy-beta-metylomaślan.
Jest to suplement diety, któremu przypisuje się dwie podstawowe funkcje. Pierwsza funkcja gwarantuje działanie proanaboliczne. Oznacza to, że produkt zabezpiecza masę mięśniową przed degradacją wywołaną przez reakcje kataboliczne. Drugim zadaniem HMB jest pomoc w rozbudowie istniejących włókien mięśniowych. Można więc twierdzić, że hydroksymetylomaślan stanowi skuteczną pomoc w procesie budowania masy mięśniowej.
Jako ciekawostkę należy podać fakt, że dawkowanie HMB spełnia swoje funkcje tylko w przypadku osób rozpoczynających treningi bądź takich, które powracają do regularnej aktywności po dłuższej nieobecności. W okresie pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia treningów zauważono wymierne korzyści w postaci wzrostu tkanki mięśniowej, wzrostu siły mięśni oraz degradacji podskórnej tkanki tłuszczowej. W sytuacji zastosowania tego suplementu przez osoby doświadczone i z większym stażem treningowym trudno spodziewać się pożądanych rezultatów. Warto założyć, że HMB to idealny środek dla początkujących i wracających do sportu po długiej przerwie.
Opinie te zostały potwierdzone przez badania naukowe.
Osoby początkujące powinny przyjmować 3 g HMB dziennie
(zalecana dawka dla mężczyzn) lub 2 g HMB dziennie (zalecana dawka dla kobiet). Dawkę tę najlepiej jest rozłożyć na 2–3 porcje w ciągu dnia. Bez znaczenia jest, czy będzie to dzień treningowy, czy dzień nietreningowy. Wspomniane ilości produktu powinny być dodatkowo podzielone na trzy mniejsze dawki.
Oczywiście jest to umowna wartość. Dokładniejsze dawkowanie HMB można wyliczyć za pomocą poniższych wytycznych. Szczegółowe dawkowanie preparatu wygląda następująco. Jest ono powiązane ściśle z bezwzględną masą ciała:
– 0,15 g na 10 kg masy ciała po treningu siłowym;
– 0,10 g na 10 kg masy ciała rano po przebudzeniu;
– 0,10 g na 10 kg masy ciała przed snem.
HMB warto łączyć z takimi suplementami jak BCAA czy preparaty kreatynowe. Szczególnie dobre rezultaty przynosi równoczesna suplementacja z preparatami kreatynowymi ze względu na wzajemne potęgowanie działania.
Suplement diety HMB, jak już wcześniej wspomniano, wykazuje działanie proanaboliczne. Oznacza to, że dzięki suplementacji hydroksymetylomaślanem nasz organizm zyskuje dodatkową ochronę przed szkodliwymi reakcjami katabolicznymi, utrudniającymi między innymi budowę masy mięśniowej. HMB przyczynia się więc do zachowania włókien mięśniowych, zabezpiecza je przed degradacją. Ponadto preparat wspomaga rozrost masy mięśniowej oraz siły mięśni, jednocześnie zapewnia spadek zawartości procentowej podskórnej tkanki tłuszczowej w organizmie.
Osoby stosujące suplement diety nie muszą obawiać się o skutki uboczne, ponieważ one nie występują. Badania naukowe dowiodły, że stosunkowo wyższe dawki preparatu (np. 6 g na dobę) są nie tylko nieskuteczne, ale również nie wpływają negatywnie na organizm, a nadmiar HMB zostaje wydalony z moczem.
Jednak wspomniana już proteoliza, dzięki której powstaje hydroksymetylomaślan, prowadzi też do uzyskania niestrawionych resztek protein. One z kolei mogą zostać przekształcone w szkodliwe związki, które określa się mianem metabolitów wtórnych. Jednak stosowanie preparatów probiotycznych skutecznie zapobiega ich transformacji.