GABA – oryginalny aminokwas
Układ nerwowy praktycznie codziennie zostaje wystawiony na niesamowity wysiłek. Stres, pośpiech, intensywna aktywność fizyczna czy niewłaściwa dieta – wszystko to przyczynia się do ograniczenia możliwości pełnego wypoczęcia. GABA to suplement, którego działanie pozwoli raz na zawsze ułatwić funkcjonowanie systemu nerwowego, a nam uzyskać możliwość pełnej regeneracji.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest GABA?
2. GABA – działanie
3. GABA – dawkowanie
4. GABA – opinie
5. GABA – cena
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Czym jest GABA?
Z uwagi na brak obecności cząsteczki białkowej w budowie GABA to skrótowa nazwa dla dość oryginalnego aminokwasu. Kwas γ-aminomasłowy jest jedną z głównych substancji występujących w ludzkim układzie nerwowym, w którym pełni rolę neurotransmitera odpowiadającego za przewodnictwo informacji pomiędzy receptorami i efektorami. GABA powstaje w organizmie na drodze procesu dekarboksylacji kwasu glutaminowego, co oznacza że jest to związek o charakterze endogennym i zdolnym do samodzielnej syntezy w ludzkim ustroju. Niemniej jednak, kwas γ-aminomasłowy podobnie jak inne związki wykazujące korzystne działanie w kontekście sportowej suplementacji jest wytwarzany w zbyt małej ilości, by zapewnić satysfakcjonujące efekty u osób ćwiczących. Dlatego też sportowcy chętnie sięgają po odżywki wykorzystujące ten niebiałkowy aminokwas, traktując go jako jeden z elementów profilaktyki prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego.
2. GABA – działanie
Jak wcześniej zostało wspomniane, GABA to aminokwas o działaniu, które pozwala zakwalifikować go do grona neuroprzekaźników. Grupa ta jednoznacznie kojarzy się z substancjami takimi jak: cholina, dopamina czy glicyna, których zadaniem jest poprawa przekazywania sygnału pomiędzy neuronami. Kwas γ-aminomasłowy stanowi przeciwieństwo „pobudzających” neurotransmiterów. Okazuje się, że GABA jest związkiem o działaniu relaksacyjnym i wyciszającym. Hamowanie nadmiernego przewodnictwa informacji nerwowej wprowadza system nerwowy w stan odprężenia, co pozwala w znaczny sposób usprawnić funkcjonowanie mechanizmów regeneracyjnych w naszym ustroju.
Obniżenie progu pobudliwości neuronów powoduje w organizmie szereg efektów, które są odczuwane przez człowieka jako typowy odpoczynek. Suplementacja preparatami z GABA powoduje rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, a także złagodzenie rozbudzonego poprzez intensywny wysiłek fizyczny systemu nerwowego. Detonizacja przemęczonych grup mięśniowych stanowi świetny sposób na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie skutków powysiłkowego zmęczenia organizmu, które jak wiadomo wpisuje się do grona szkodliwych procesów katabolicznych. GABA może zostać wykorzystana jako dodatkowe wsparcie dla suplementów ukierunkowanych na nasilenie anabolizmu mięśniowego.
Wyciszający potencjał kwasu γ-aminomasłowego to kolejny element potreningowej relaksacji organizmu. GABA poprzez ograniczenie przewodnictwa i zmniejszenie pobudzenia w systemie nerwowym, w logiczny i prosty sposób reguluje procesy mózgowe. Systematyczne stosowanie suplementów posiadających GABA w znaczący sposób ogranicza stres, poprawia funkcjonowanie pamięci, polepsza koncentrację i normalizuje cykl naszego snu. Ta ostatnia właściwość ma niewątpliwie duże znaczenie dla osób ćwiczących. Intensywny wysiłek fizyczny niejednokrotnie utrudnia zasypianie, co z kolei rzutuje na wspomnianych już wcześniej procesach regeneracyjnych.
Warto też wspomnieć, że to właśnie w trakcie snu dochodzi do największego nasilenia anabolizmu mięśniowego. GABA jest często wykorzystywana przez pasjonatów sportów siłowo-sylwetkowych jako jeden ze sposobów do intensyfikacji rozbudowy masy mięśniowej. Jakość naszego snu decyduje o poziomie produkowanego hormonu wzrostu – głównego związku, który jest podstawą do prawidłowego rozwoju włókien mięśniowych oraz wpływa na efektywność redukcji wagi i całego cyklu spalania tkanki tłuszczowej w trakcie odchudzania.
Oprócz swojego głównego zastosowania – jako preparatu hamującego pobudliwość systemu nerwowego – GABA odpowiada też za wiele innych i równie korzystnych procesów w naszym organizmie. Kwas γ-aminomasłowy bierze pośredni udział w produkcji kolagenu, pozwala ograniczyć nadmierny apetyt i napady głodu, poprawia naturalną odporność poprzez stymulację pracy systemu immunologicznego, a także normalizuje zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jak się okazuje GABA to preparat o szerokim spektrum oddziaływania w ludzkim ustroju.
3. GABA – dawkowanie
GABA z uwagi na swoją przynależność do grona neuroprzekaźników, wymaga dokładnego i odpowiedzialnego podejścia w kwestii suplementacji. Przyjmuje się, że suplementacja kwasem γ-aminomasłowym powinna opierać się na dawkach wynoszących od 1 do 2 g w ciągu dnia. Z kolei maksymalna porcja preparatu, jaka może zostać przyjęta, to 5 g na dobę. Warto jednak pamiętać, że proces zwiększania stosowanych ilości powinien mieć charakter stopniowy. Suplement zaleca się przyjmować od 30 do 60 minut przed planowanym snem.
Zbyt szybki i intensywny wzrost stosowanych dawek (tj. powyżej 50% wyjściowej porcji preparatu) może doprowadzić do pojawienia się szeregu objawów niepożądanych. Nieprzyjemne mrowienie w okolicach głowy, szyi i twarzy, a także spłycenie oddechu to najczęściej wskazywane efekty nieprawidłowej suplementacji GABA. Podczas stosowania kwasu γ-aminomasłowego należy bezwzględnie zrezygnować ze stosowania alkoholu. Takie połączenie może nie tylko doprowadzić do zatrucia, ale także rozwinięcia się uzależnienia psycho-fizycznego. Warto też dodać, że suplement nie powinien być długotrwale stosowany i po każdorazowym cyklu należy zastosować przerwę, by móc na nowo cieszyć się jego maksymalnym działaniem.
4. GABA – opinie
Pomimo iż GABA jest suplementem diety dla osób ćwiczących, trudno zapomnieć o jego zastosowaniu w medycynie. Hamujący charakter kwasu γ-aminomasłowego został wykorzystany przede wszystkim jako jeden ze środków wyciszających nadmierną pobudliwość nerwową w neurologii oraz psychiatrii. GABA od dłuższego czasu jest stosowana w trakcie leczenia przypadłości, takich jak chociażby ADHD, niekontrolowane napady lęku i paniki, epilepsja czy łagodniejszych postaci nerwic.
GABA dzięki oddziaływaniu na układ nerwowy często jest wykorzystywana jako dodatek do innych suplementów diety. Niejednokrotnie formuły niektórych preparatów przedtreningowych czy spalaczy tkanki tłuszczowej zostały wzbogacone o kwas γ-aminomasłowy. Celem jego wykorzystania jest powolne i stopniowe złagodzenie nadmiernego pobudzenia, jakie jest często zauważalne po zastosowaniu wyżej wspomnianych odżywek. To natomiast chroni przed długotrwałym utrzymywaniem się potreningowego zmęczenia oraz problemami ze snem.
5. GABA – cena
Suplementy zawierające GABA są najczęściej sprzedawane w postaci łatwych do połknięcia kapsułek lub wygodnych tabletek. Cena preparatów jest jednak uzależniona od ich ilości w opakowaniu, wykorzystanej dawki czy marki producenta. GABA to suplement, który znajduje się w ogólnodostępnej sprzedaży. Oznacza to, że bez problemu można go zakupić w aptekach, punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.