Jednymi z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych suplementów diety są preparaty z aminokwasami rozgałęzionymi BCAA. Dlaczego sportowcy i osoby trenujące amatorsko tak chętnie sięgają po tego rodzaju produkty? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym tekście przybliżającym działanie i zasady stosowania suplementów z BCAA.

 

SPIS TREŚCI:
1. BCAA – co to jest?
2. Działanie BCAA
3. Dawkowanie
4. Skutki uboczne1. BCAA – co to jest?
W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy o rozgałęzionym bocznym łańcuchu alifatycznym – leucyna, izoleucyna i walina, których organizm nie jest w stanie wytwarzać i muszą one być dostarczane z pożywieniem.

Działanie leucyny polega na promowaniu syntezy białek mięśniowych.

 

Izoleucyna może posłużyć jako źródło energii dla pracujących podczas treningu mięśni i wykazuje właściwości antykataboliczne. Walina również zostaje spożytkowana w celach energetycznych.

 

Aby zrozumieć, jak te aminokwasy są istotne, należy wiedzieć, że stanowią one ok. 35–40% wszystkich aminokwasów egzogennych ludzkiego organizmu. Ich odpowiedni poziom jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie aminokwasy odpowiadają za wzrost mięśni i przyczyniają się do ich regeneracji.

 

2. Działanie BCAA

BCAA odpowiadają za:
– syntezę białek mięśniowych (MPS);
– zapobieganie procesom katabolicznym;
– przemiany energetyczne;
– zmniejszenie uczucia zmęczenia wywołanego aktywnością fizyczną;
– zmniejszenie opóźnionej bolesności mięśniowej (DOMS).

 

Zastosowanie BCAA przyczynia się do:
– zwiększenia masy mięśniowej – BCAA to główny materiał budulcowy tkanki mięśniowej. Aminokwasem odpowiedzialnym za nasilenie procesów odpowiedzialnych za syntezę białek mięśniowych (MPS) jest przede wszystkim leucyna. W związku z tym warto rozważyć suplementację BCAA podczas okresu budowania masy mięśniowej; Fabryka Siły Sklep

 

– uzupełnienia rezerw energetycznych – intensywne ćwiczenia sprzyjają zwiększeniu procesu utleniania BCAA i przekształcaniu tych aminokwasów w glukozę, co może prowadzić do oszczędzenia rezerw glikogenu mięśniowego. W trakcie ćwiczeń stężenie BCAA spada, co prowadzi do włączenia się procesów metabolicznych, skierowanych na normalizację poziomu aminokwasów kosztem białek mięśniowych. Ten proces można zatrzymać dzięki spożyciu BCAA;

 

– spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej – badania naukowe donoszą o wpływie BCAA na wydzielanie hormonu istotnego w procesie spalania tkanki tłuszczowej, czyli leptyny. Leptyna produkowana jest przede wszystkim przez komórki tłuszczowe (adipocyty), a jej odpowiedni poziom w organizmie reguluje apetyt i zmniejsza go. Przyjmowanie BCAA wydaje się zwiększać poziom leptyny, której poziom spada, gdy stosujemy diety o obniżonym bilansie energetycznym. W związku z tym istnieją przesłanki do korzystania z preparatów z aminokwasami BCAA w okresie redukcji, dzięki czemu proces spalania tkanki tłuszczowej będzie zachodzić sprawniej;

 

– ochrony mięśni przed rozpadem – najważniejsze dla trenującego jest spożywanie BCAA, głównie w okresie okołotreningowym, w celu regeneracji organizmu i tkanki mięśniowej, stworzenia korzystnych anabolicznych warunków, zahamowania katabolizmu i oczywiście aktywacji wzrostu masy mięśniowej. BCAA powodują, że procesy naprawcze w mięśniach zachodzą dużo szybciej.

 

3. Dawkowanie

Nie ma żadnych przeszkód, by sięgać po preparaty z aminokwasami rozgałęzionymi BCAA, zarówno w okresie budowy masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej.

 

BCAA zaleca się stosować w porze okołotreningowej, np. przed rozpoczęciem aktywności fizycznej i w takcie jej trwania. Na rynku suplementów znajdziemy preparaty z BCAA w postaci proszku lub kapsułek, a także gotowe napoje zawierające te aminokwasy w skondensowanej formie.

 

W okresie redukcji tkanki tłuszczowej można rozważyć stosowanie BCAA również pomiędzy posiłkami. Zalecenia dotyczące ilości przyjmowanych aminokwasów rozgałęzionych mieszczą się w zakresie 7–20 g na dobę. W związku z tym można stosować np. dwie porcje po 5 g w ciągu dnia. Preparaty z BCAA z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez dłuższy okres, jednak jak w przypadku każdego suplementu warto wprowadzać przerwy od ich stosowania.

 

4. Skutki uboczne
Stosowanie suplementów zgodnie z zaleceniami producenta, które powinny zostać umieszczone na etykiecie preparatu, nie powinno wywołać skutków ubocznych. Wytyczne najczęściej określają sposób przyjmowania danych suplementów przez osoby w pełni zdrowe, u których możliwe wystąpienie działań niepożądanych wydaje się znikome.

 

Należy jednak zaznaczyć, że rozpoczęcie stosowania każdego suplementu, jeżeli istnieją przesłanki związane z możliwym negatywnym działaniem, np. w wyniku interakcji z przyjmowanymi lekami lub innymi preparatami, powinno być skonsultowane z lekarzem. Preparatów tego typu nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

 

Aminokwasy rozgałęzione BCAA mogą stanowić wsparcie zarówno dla osób trenujących amatorsko, jak i zawodowców. Z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby trenujące różne dyscypliny sportowe.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy