Probiotyki według definicji FAO/WHO to szczep mikroorganizmów, których korzystne oddziaływanie na organizm zostało udowodnione w badaniach klinicznych. Wpływają na poprawę stanu zdrowia lub ograniczenie ryzyka zachorowania. Jak działają na nasz organizm? Odpowiedź poniżej.

 

SPIS TREŚCI:

1. Kiedy potrzebne są probiotyki w organizmie?

2. Rola probiotyków

3. O czym należy pamiętać, stosując terapię probiotyczną

 

 

1. Kiedy potrzebne są probiotyki w organizmie?

Właściwości przypisywane szczepom probiotycznym to odporność na niskie pH i sole żółci, zdolność do przywierania do błony śluzowej komórek nabłonkowych człowieka, antagonistyczna aktywność w stosunku

do patogennych bakterii oraz korzystna aktywność metaboliczna. Szczep bakterii musi być zidentyfikowany w oparciu o jego budowę genetyczną.

W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość znaczenia bakterii jelitowych w profilaktyce zdrowia.


Tak delikatne i złożone środowisko, jakim jest ekosystem jelitowy, jest bardzo wrażliwe na szereg czynników, które mogą je uszkodzić. Brak równowagi bakteryjnej w jelitach (dysbioza) jest czynnikiem inicjującym lub podtrzymującym rozwój licznych chorób. Stan dysbiozy jest coraz częściej uznawany za czynnik etiologiczny rozwoju lub podtrzymania takich chorób jak alergia, astma, cukrzyca typu 2, otyłość, choroby autoimmunologiczne o podłożu zapalnym czy psychicznym.


2. Rola probiotyków

Probiotyki stosuje się w celu przywrócenia prawidłowej mikroflory jelitowej. Bakterie probiotyczne pomagają aktywować układ immunologiczny. Chronią jelita przed kolonizacją patogenów. Regulują przemianę materii i motorykę jelit. Biorą udział w trawieniu i wchłanianiu pokarmu oraz produkują witaminy. Niektóre szczepy bakterii probiotycznych są skuteczne w profilaktyce i skróceniu czasu trwania biegunek. Należy jednak pamiętać, że probiotyki nie są środkiem na wszystko.

 

3. O czym należy pamiętać, stosując terapię probiotyczną
Stosując terapię probiotyczną, należy pamiętać o stosowaniu szczepu bakterii, którego skuteczność w konkretnej jednostce chorobowej została udowodniona. Szczepy bakterii probiotycznych cechują się często odmiennymi od innych mechanizmami działania i aktywnością. Niestety Fabryka Siły Sklep

nie wszystkie dostępne w sprzedaży produkty probiotyczne cechują się dobrą jakością.


Znaczna część obecnych na polskim rynku preparatów odznacza się mniejszą od deklarowanej liczebnością bakterii, a także zawartością szczepów o niepotwierdzonej skuteczności. Probiotykoterapia jest skuteczną metodą zapobiegania wielu schorzeniom i terapii wielu chorób mających szansę na dalszy rozwój. Należy jednak pamiętać, by stosować je we właściwy sposób, dobierając właściwy szczep do konkretnych chorób.