Codonopsis zamiast żeń-szenia
Chińskie zioła wykorzystywane są nie tylko do podkręcenia smaku potraw. Posiadają szereg właściwości poprawiających ogólny stan zdrowia i wspomagających gojenie się ran. Codonopsis w swoim składzie zawiera m.in. inulinę, minerały oraz szerokie spektrum aminokwasów: glutaminę, izoleucynę, alininę oraz kwas asparaginowy, który w naturalny sposób podnosi poziom testosteronu.
SPIS TREŚCI:
1. Co to jest Codonopsis?
2. Kto powinien stosować?
3. Codonopsis – działanie
4. Jak dawkować Codonopsis?
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Codonopsis pilosula (dang shen) to często stosowane chińskie zioło, pochodzące z Chin i Korei, a z powodu swoich właściwości porównywane
z żeń-szeniem. Jednak ze względu na to, że jest częściej spotykane, łatwiej się je uprawia i jest tańsze w eksploatacji, nazywa się je także „żeń-szeniem biednych”. Codonopsis ze względu na swoje właściwości jest najczęściej uprawiany w krajach, w których wykorzystywany jest w medycynie tradycyjnej.
Codonopsis stosuje się w niedokrwistości, przy braku apetytu, również
w anoreksji, w okresach rekonwalescencji i po chorobach jako preparat wspomagający proces zdrowienia i pobudzający organizm do odnowy. Posiada zdolność zmniejszania skutków ubocznych środków farmakologicznych, których używa się przy chemioterapii.
Wśród licznych zalet wylicza się następujące efekty stosowania dang shen:
– podniesienie ilości krwinek czerwonych i białych;
– obniżenie ciśnienia krwi;
– zmniejszenie skutków ubocznych spowodowanych stosowaniem chemioterapii;
– ogólne pobudzenie organizmu;
– podniesienie poziomu cukru we krwi;
– wzrost sił, redukcja zmęczenia;
– stymulacja układu nerwowego;
– zwiększenie krzepliwość krwi.
4. Jak dawkować Codonopsis?
Skuteczność tego zioła nie zostały udowodnione naukowo. Przyjmuje się, że podstawowe dawkowanie Codonopsis w formie wywaru wynosi 6–15 g. W niektórych schorzeniach dawki mogą dochodzić nawet do 30 g na dzień.