Aminokwasy rozgałęzione BCAA to jeden z najpopularniejszych suplementów diety na rynku. Jednak wiele osób nie ma zdania odnośnie do tego, czy suplement ten jest godny polecenia. Jak jest naprawdę? Wyrób swoją opinię z pomocą poniższego artykułu. Dawkowanie BCAA oraz jakie BCAA ma działanie? O tym między innymi poniżej.

 

SPIS TREŚCI:
1. Dla kogo przeznaczone jest BCAA?
2. Jakie działanie ma po spożyciu?
3. Czy warto zdecydować się na BCAA?


 

1. Dla kogo przeznaczone jest BCAA?

BCAA to suplement diety mający za zadanie szybkie dostarczenie trzech najważniejszych z ośmiu aminokwasów rozgałęzionych do komórek mięśniowych. Mowa tutaj o leucynie, izoleucynie oraz walinie. Odpowiadają one za syntezę białek, nasilenie procesów naprawczych ukierunkowanych na odbudowę powstałych mikrourazów w trakcie treningów oraz zwiększają wydzielanie hormonów anabolicznych.

 

Aminokwasy rozgałęzione zwane też egzogennymi to te, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, stąd należy dostarczyć je z zew-nątrz. Idealnym źródłem tego składnika są mięsa, a także produkty mleczne zawierające duże ilości białka. W wielu przypadkach jednak to nie wystarczy i należy sięgać po specjalne odżywki, które dodatkowo są wzbogacone m.in. w witaminy.

 

Aminokwasy rozgałęzione BCAA są przeznaczone dla osób uprawiających systematyczny wysiłek fizyczny, zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Odżywki typu BCAA znajdują zastosowanie w wielu dyscyplinach spor-towych – począwszy od CrossFitu i lekkoatletyki przez gimnastykę i sporty zespołowe, a skończywszy na dyscyplinach siłowych i sylwetkowych. Jak potwierdzają opinie naukowców oraz liczne badania na temat ich działania – mają one wiele zastosowań.

 

2. Jakie działanie ma po spożyciu?

BCAA najlepiej spożywać w trakcie treningu. Dzięki temu niezbędne składniki szybko wędrują wraz z krwią do komórek mięśniowych, gdzie usprawniają procesy syntezy białek oraz działają na układ hormonalny, podnosząc stężenie związków anabolicznych w organizmie, co pozytywnie wpływ na regenerację po intensywnym treningu siłowym. To najlepszy moment dla organizmu w celu dostarczenia aminokwasów – nakręcony przez wysiłek fizyczny metabolizm w szybki sposób je wykorzysta i prze-transportuje do właściwego miejsca ich wykorzystania.

 

Ponadto zgodnie z opiniami aminokwasy rozgałęzione w połączeniu z węglowodanami składnikami zawartymi w termogenikach skutecznie usprawniają procesy redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że preparaty zawierające BCAA nadają się nie tylko w czasie budowania masy mięśniowej, ale również podczas zbijania wagi, czyli redukcji tkanki tłuszczowej. Fabryka Siły Sklep

 

Zwiększona ilość wspomnianego preparatu w organizmie równie pozytywnie wpływa na regenerację ośrodkowego układu nerwowego, który jest bardzo obciążony w czasie treningu z ciężarami. Aminokwasy usprawniają jego pracę oraz dostarczają niezbędnych składników do wykonywania intensywniejszych procesów o charakterze neurologicznym. Przekłada się to na mniejsze zmęczenie ogromem wysiłków, sprawniejsze przewodnictwo sygnału z neuronów do mięśni i szybszą regenerację psychofizyczną.

 

Jak wskazują opinie uczonych, suplement diety dodatkowo wspomaga wzrost siły mięśniowej. Ten aspekt jest z kolei uwarunkowany uczestnictwem w licznych procesach anabolicznych naszego ustroju oraz reakcjach energetycznych. Większa liczba protein i nasilenie anabolizmu w obrębie układu mięśniowego skutkuje stopniowym wzrostem samego mięśnia, co w towarzystwie intensywnych procesów zwiększających energię automatycznie przekłada się na stadialne zwiększenie siły. 

 

3. Czy warto zdecydować się na BCAA?

Aminokwasy rozgałęzione BCAA przeznaczone są dla osób aktywnych fizycznie. Jak pokazują opinie, szczególne zastosowanie znajdują one w sportach siłowych. W związku z tym są one godne polecenia tym, którzy za cel postawili sobie zarówno budowanie masy mięśniowej, jak i redukcję tkanki tłuszczowej.

 

Umiejętne dawkowanie aminokwasów rozgałęzionych przyczynia się dodatkowo do szybszej regeneracji psychicznej i fizycznej. W związku z tym efektywniej można wykonywać kolejne treningi, mając świadomość w pełni zregenerowanego organizmu.

 

Badania nad skutecznością działania BCAA wykorzystywały w doświad-czeniach dawki od 3 do 20 g preparatu. W praktyce sportowcy najczęściej wykorzystują porcje wynoszące od 7 do 20 g – stąd założenie, iż 10 g BCAA w ciągu doby jest optymalną ilością do zadziałania w organizmie. Warto też pamiętać, że w większości popularnych produktów na 1 g preparatu przypada około 0,8 g czystych aminokwasów.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy