Rynek suplementów diety oferuje nam ogromną ilość rodzajów suplementów. Sprawa nie inaczej wygląda w przypadku białka. Który rodzaj wybrać? Poniżej podano najczęściej spotykane rodzaje białek. 

 

SPIS TREŚCI:
1. Hydrolizat białka serwatkowego
2. Izolat białka serwatkowego
3. Koncentrat białka
4. Białko kazeinowe
5. Białko sojowe
6. Białko jajeczne
7. MIX białek

 



1. Hydrolizat białka serwatkowego

Jest to najbardziej zaawansowany produkt proteinowy na rynku suplementów. Posiada on w swoim składzie białko pełnowartościowe o bar-dzo szybki współczynniku trawienia i wchłaniania w organizmie. Świetnie nadaje się jako składnik diety sportowców.

 

Minusem tego rodzaju preparatu jest to, iż może on negatywnie wpływać na poziom insuliny we krwi. Niekiedy zwiększa on jej zawartość aż o ponad 40%!

 

2. Izolat białka serwatkowego

Zawartość czystego białka w izolacie białka serwatkowego może wynosić nawet 95%! Ponadto charakteryzuje się on bardzo wysokim współczynnikiem szybkości trawienia i wchłaniania wynoszącym BV=159. Dla porównania białka jajeczne BV=100, a białko kazeinowe BV=77.

 

W związku z powyższym izolat białka serwatkowego świetnie nadaje się jako preparat stosowany tuż po treningu siłowym!

 

Jest to najczęściej stosowana odżywka białkowa. Jest wprawdzie ona nieco droższa od koncentratu białka, aczkolwiek przemawia za nią funkcjonalność.

 

3. Koncentrat białka

Koncentrat białka zawiera w sobie od 70% do 85% czystego białka. Jest on przy tym wolniej przyswajany przez organizm od izolatu białka serwatkowego. Jedno z najlepszych źródeł protein mlecznych. Odznacza się on ponadto wysokim działaniem antykatabolicznym oraz optymalnymi proporcjami pomiędzy aminokwasami egzo- i endogennymi.

 

Na jego korzyść przemawia również stosunkowo niska cena.

 

4. Białko kazeinowe

Kazeina to białko mleczne stanowiące 75% składu białek mleka. Ze względu na długi czas trawienia i wchłaniania nadaje się świetnie na białko stosowane przed snem. Dzięki temu będzie miało ono działanie antykataboliczne.

 

Nie jest jednak ono wskazane osobom, które są uczulone na laktozę, jeden ze składników mleka i produktów mlecznych.

 

5. Białko sojowe

Soja to jedyna roślina zapewniająca dostarczenie kompletnego łańcucha aminokwasów egzogennych, a więc tych, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć i należy je pozyskiwać wraz z pożywieniem.

 

Białko sojowe charakteryzuje się niskim stopniem czasu trawienia i wchła-niania. Stąd je świetną alternatywą dla tych, którzy są uczuleni na białko jaj, mięso zwierzęce bądź laktozę. Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż zbyt duża podaż soi może objawiać się efektami ubocznymi w postaci zaburzeń hormonalnych. Często jest ona spożywana jako składnik wielu potraw, stąd nawet nieświadomie można dostarczać do organizmu bardzo duże ilości białek sojowych.

 

6. Białko jajeczne

Pomimo tego, że białko jaj jest białkiem wzorcom i wykazuje spośród produktów żywienia najszybszy stopień trawienia i wchłaniania – to białko jajeczne przegrywa pod tym względem z wieloma odżywkami białkowymi, w tym m.in. z popularnym i często stosowanym izolatem białka serwatkowego. Plusem białka jajecznego jest to, iż dodatkowo jest one wzbogacone witaminami i minerałami.

 

Ze względu na stosunkowo długi czas trawienia i przedostawania się do komórek organizmu świetnie nadaje się ono jako dodatek do posiłków w ciągu dnia bądź na stosowanie przed snem.

 

7. MIX białek

Dodatkowo należy wspomnieć, iż istnieją wszelkie rodzaju MIXy odżywek białkowych łączące w sobie różne rodzaje białka bądź wzbogacone preparatami dodatkowymi, np. węglowodanami. Odżywki te świetnie nadają się do uzupełnienia wszelkich niezbędnych składników w diecie sportowca, niemniej jednak na ich niekorzyść przemawia wysoka cena.