Matriksy białkowe to specyficzna grupa odżywek proteinowych, które charakteryzuje wykorzystanie kilku rodzajów tego popularnego makroskładnika. Preparat Syntha-6 firmy BSN stanowi idealny przykład produktu, w którym odnajdziemy aż 6 różnych frakcji białkowych. W tym tekście bierzemy pod lupę jeden ze sztandarowych produktów tego amerykańskiego producenta i staramy się dokładnie sprawdzić jego zastosowanie w sportowej suplementacji.

 

SPIS TREŚCI
1. Syntha-6 – skład
2. Syntha-6 – działanie
3. Syntha-6 – dawkowanie
4. Syntha-6 – opinie
5. Syntha-6 – cena

 


1. Syntha-6 – skład
Suplement firmy BSN o nazwie Syntha-6 jest odżywką białkową zaliczaną do grona matriksów proteinowych. To grupa preparatów, których skład opiera się oczywiście na białku występującym w aż 6 różnych frakcjach. Podstawą jest popularny koncentrat protein pochodzących z serwatki uzyskany na drodze niezwykle zaawansowanego procesu ultrafiltracji, co przyczyniło się do uzyskania WPC o bardzo krótkim czasie przyswajalności i niezwykle rozbudowanym profilu aminokwasowym. Co więcej, ultra-filtrowany koncentrat serwatki jest ponadto wzbogacony o liczne dodatki: antystresowe laktoalbuminy, poprawiające przyswajalność laktoferyny czy przeciwbakteryjne laktoperoksydazy. Oprócz tego Syntha-6 wykorzystuje jedno z najlepiej dopasowanych do ludzkiego organizmu białek – jest nim albumina pochodząca z jaj i odznaczająca się imponującym aminogramem.

 

W skład Syntha-6 wchodzi także kazeina micelarna – jedno z białek mleka o długim czasie wchłaniania. Duża wielkość cząsteczek kazeiny, występującej w formie α, β i kazeinatów, umożliwia znaczne wypełnienie żołądka i zredukowanie uczucia głodu. Micelarna kazeina jest szczególnie polecana na noc, jako świetna alternatywa dla niebezpiecznego podjadania lub niekontrolowanych napadów głodu. Inną formą kazeiny jest użyty przez BSN kazeinian wapnia, który w przeciwieństwie do swojej micelarnej odsłony charakteryzuje się regularnym i stopniowym uwalnianiem drogocennych dla organizmu aminokwasów. Dlatego też kazeinian wapnia jest polecany głównie pomiędzy posiłkami.

 

BSN Syntha-6 to także białko występujące pod postacią izolatu, który w przypadku tego suplementu pochodzi z dwóch źródeł. Pierwszym z nich są białka mleka, które zostały oczyszczone ze zbędnego cholesterolu, laktozy oraz nasyconych i szkodliwych kwasów tłuszczowych. Zostały natomiast wzbogacone o CLA (sprzężony kwas linolowy), niezwykle cenne peptydy glutaminy oraz wspomnianą już laktoferynę. Drugim źródłem jest oczywiście serwatka, choć w tym przypadku izolat został uzyskany poprzez proces mikrofiltracji. Dzięki wysokiej wartości biologicznej (BV=159) czas niezbędny do przyswojenia cząsteczek białkowych uległ jeszcze większemu skróceniu.

Suplement Syntha-6 składa się także z innych i równie cennych składników, które dodatkowo uatrakcyjniają formułę preparatu oraz potęgują jego działanie. Olej MCT stanowi cenne źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, mogących niezwykle łatwo uzupełnić zarówno nasze codzienne zapotrzebowanie, jak i całą gospodarkę lipidową. Firma BSN postanowiła dodatkowo wykorzystać enzymy trawienne w postaci aminogenu i papainy, które znacząco poprawiają proces przyswajalności preparatu przez układ pokarmowy oraz ułatwiają wykorzystanie zawartych w suplemencie cząsteczek białkowych. Warto też wspomnieć o obecności peptydów jednego z najważniejszych aminokwasów rozgałęzionych, jakim jest glutamina, której właściwości posiadają niezwykle szerokie spektrum zastosowania.

 

2. Syntha-6 – działanie
Syntha-6 to suplement diety, który jest wykorzystywany przede wszystkim do utrzymania prawidłowego bilansu energetycznego i zapewnienia właściwej ilości białka w ciągu dnia. Ze względu na zróżnicowane źródło zawartych w preparacie protein, co przekłada się na zmienne tempo uwalniania energii, suplement firmy BSN może być stosowany w sposób uniwersalny: o dowolnej porze dnia, zarówno w trakcie rozbudowy masy mięśniowej, jak i redukcji tkanki tłuszczowej, a także w jakimkolwiek wieku i bez względu na aktualny staż treningowym.

 

Bogaty aminogram preparatu Syntha-6 warunkuje poprawę mechanizmów odnowy i regeneracji układu mięśniowego po intensywnym wysiłku fizycznym. Kompleks zawartych aminokwasów, które znajdują się w cząsteczkach proteinowych, potęguje zjawisko anabolizmu mięśniowego, a to z kolei ma znaczący wpływ na zwiększenie gęstości i rozmiaru naszych mięśni. Nasilenie reakcji anabolicznych stanowi też ochronę przed procesami katabolicznymi, które przyczyniają się do degradacji włókien mięśniowych i zwiększenia ryzyka zahamowania dalszej progresji w budowie naszej sylwetki.

 

Na szczególna uwagę zasługuje obecność wspomnianego wcześniej peptydu glutaminy. Działanie glutaminy jest zauważalne w wielu aspektach funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wykorzystanie tego składnika w formule Syntha-6 pozwala na sprawne uzupełnienie metabolizmu o drogocenny glikogen, ograniczenie mechanizmu rozpadu cząsteczek białkowych i nasilenie tempa ich syntezy czy znaczną poprawę funkcjonalności systemu immunologicznego, co skutkuje zwiększeniem ogólnej odporności. Co więcej, zawarte w preparacie BSN peptydy glutaminy stanowią jeden z podstawowych punktów reakcji transaminacji skutkującej syntezą nowych aminokwasów.

 

3. Syntha-6 – dawkowanie
Suplementacja preparatem Syntha-6, podobnie jak w przypadku innych odżywek białkowych, powinna odbywać się w zgodzie z aktualnym bilansem energetycznym diety. To właśnie nasza dobowa kaloryka wyznacza ilość przyjmowanych porcji w ciągu dnia. Producenci zalecają stosować produkt zarówno jako dodatek do posiłków, jak i w porze okołotreningowej. Suplement należy wymieszać w shakerze przy użyciu 250–300 ml odtłuszczonego mleka lub zimnej wody. Preparat zaleca się spożyć w krótkim czasie po przygotowaniu.

 

4. Syntha-6 – opinie
Odżwyka białkowa Syntha-6 stanowi jeden z flagowych produktów marki BSN, co jest podyktowane wysoką jakością produktu zarówno w stosunku do jego ceny, jak i formuły. Największym atutem suplementu jest jednak jego kompleksowy skład, który bazuje aż na 6 różnych rodzajach białek i to na dodatek bez obecności zbędnych wypełniaczy, jak chociażby białka pochodzenia roślinnego.

 

Preparat firmy BSN może być wykorzystywany nie tylko jako zwykły suplement diety. Syntha-6 z powodzeniem może stanowić dodatek do słodkich i zdrowych deserów, fit naleśników czy porannych owsianek. Co więcej, obecność enzymów trawiennych pozwala uniknąć problemów ze strony pokarmowego, takich jak niestrawność, uczucie przepełnienia lub wzdęcia.

 

5. Syntha-6 – cena
Suplement BSN Syntha-6 jest odżywką białkową, której cena jest uzależniona przede wszystkim od gramatury oferowanego produktu. Koszt zakupu opakowań o wadze 1320 g wynosi 109 zł, natomiast warianty o pojemności 2288 g zazwyczaj można dostać w cenie 129 zł. Syntha-6 jest popularną odżywką białkową, którą bez trudu można zakupić zarówno w punktach sprzedaży suplementów diety jak i w naszym sklepie internetowym.