Asparagina – jak działa i kto powinien ją stosować?
Boostery testosteronu to grupa suplementów, których głównym zadaniem jest zwiększenie ilości jednego z najważniejszych hormonów w organizmie każdego mężczyzny. Rynek odżywek przeznaczonych dla osób ćwiczących także posiada sporą liczbę preparatów ukierunkowanych ma uzyskanie takiego działania. Tribulus, kompleksowy ZMA czy coraz częściej wymieniana ashwagandha to tylko kilka przykładów z ogromu produktów jakie można dostać. Asparagina jest kolejnym suplementem pozwalającym na utrzymanie właściwego poziomu testosteronu. Jakie korzyści niesie jej systematyczne stosowanie? Czy jest bezpieczna dla zdrowia? Kto powinien po nią sięgnąć?
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest asparagina?
2. Asparagina – działanie
3. Asparagina – dawkowanie
4. Asparagina – opinie
5. Asparagina – cena
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Czym jest asparagina?
Asparagina, inaczej: kwas d-asparaginowy, D, DAA lub kwas Asp, to organiczny związek chemiczny należący do grona białkowych aminokwasów. Asparagina podobnie jak pozostali przedstawiciele tej grupy wykazuje endogenny charakter, dzięki czemu ludzki organizm jest zdolny do jej samodzielnej produkcji. Proces wytwarzania proteinowych aminokwasów zachodzi w strukturach mózgowych posiadających jądra – podwzgórzu i przysadce mózgowej. Oprócz wytwarzania asparaginy są one odpowiedzialne za wytwarzanie innych ważnych dla organizmu substancji, takich jak chociażby GH (hormon wzrostu), endorfiny, wazopresyna czy prolaktyna.
2. Asparagina – działanie
Pomimo tego, że asparagina jest białkowym aminokwasem, nie uczestniczy w ważnym procesie, jakim jest synteza włókien mięśniowych. Niemniej jednak kwas d-asparaginowy pełni niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie. Ze względu na miejsce jego produkcji, w którym rozgrywa się synteza wspomnianego hormonu wzrostu, DAA można znaleźć w składzie preparatów zaliczanych do grona boosterów testosteronu. Wszystko za sprawą bezpośredniego oddziaływania na wzrost uwalniania LH – hormonu luteinizujacego, który prowadzi do nasilenia produkcji wyżej wymienionego testosteronu przez jądra przysadki mózgowej i podwzgórza. Odpowiedni poziom testosteronu u mężczyzn decyduje o prawidłowej kondycji seksualnej, zapewnia właściwe funkcjonowanie libido, zwiększa erekcję, oddziałuje zarówno na jakość procesu spermatogenezy, jak i na samą zawartość nasienia, a także umożliwia regularny przyrost masy mięśniowej.
Hipertrofia mięśniowa jest nierozerwalnie połączona z aktualnym poziomem testosteronu we krwi. Hormon ten odpowiada także za regenerację organizmu po długotrwałym wysiłku fizycznym. Wysoki poziom testosteronu decyduje o jakości snu, wpływa na ogół reakcji anabolicznych prowadzących do wytworzenia niezbędnej energii do codziennego funkcjonowania, a także niweluje następstwa niepożądanego katabolizmu.
Asparagina wykazuje też bezpośrednie oddziaływanie na mechanizmy detoksykacji i oczyszczania ustroju ze szkodliwych metabolitów wtórnych. Kwas d-asparaginowy efektywnie neutralizuje i skutecznie rozkłada amoniak, który jest efektem wielu procesów biochemicznych ludzkiego ustroju. Ma on niezwykle toksyczne działanie dla układu nerwowego, co może powodować zaburzenie jego pracy czy nawet zniszczenie jego niektórych struktur.
3. Asparagina – dawkowanie
Wiek, proces starzenia się organizmu, niezbilansowana dieta czy zmęczenie wynikające z nadmiaru pracy stanowią najczęstsze przyczyny ograniczonego stężenia podstawowego testosteronu. Dlatego też suplementacja asparaginą jest polecana dla osób pełnoletnich, u których wyżej wymienione czynniki występują znacznie częściej niż u osób młodych.
Suplementacja kwasem asparaginowym jest zalecana zarówno w dni treningowe, jak i wolne od ćwiczeń, a stosowane dawki powinny być identycznej wielkości. Zaleca się przyjmować je dwukrotnie, zwykle powinny wynosić od 1,5 do 6 g w ciągu dnia. W przypadku dni treningowych suplement jest polecany do stosowania przed planowaną aktywnością fizyczną, a także przed snem jako środek do nasilenia powysiłkowej regeneracji i złagodzenia efektów długotrwałego obciążenia systemu nerwowego na skutek intensywnych ćwiczeń. Z kolei w dni nietreningowe pierwsza porcja preparatu powinna zostać przyjęta w krótkim czasie po przebudzeniu.
Asparagina to suplement diety występujący najczęściej jako samodzielny preparat, choć coraz częściej można ją spotkać w roli jednego ze składników kompleksowych preparatów. Zwykle są to mieszanki naturalnych boosterów testosteronu, które zaleca są się stosować przed snem jako środki o działaniu profilaktycznym, a ich działanie zostało poparte szeregiem badań naukowych. Co do samej formy, DAA znacznie częściej występuje jako proszek do rozpuszczania w wodzie niż w postaci kapsułek bądź tabletek.
4. Asparagina – opinie
Asparagina jest suplementem diety, który od jakiegoś czasu uważa się za jeden z najskuteczniej działających boosterów służących zwiększeniu produkcji niezbędnego testosteronu. Badania naukowe jednoznacznie obrazują oraz stanowią świetny dowód na wpływu kwasu asparaginowego na wzrost stężenia głównego hormonu androgennego u mężczyzn.
W 2010 roku we włoskim Neapolu zostało przeprowadzone badanie, którego głównym celem było sprawdzenie efektów wynikających z systematycznej suplementacji DAA w grupie mężczyzn. Po 12 dniach obserwacji stwierdzono, że stała suplementacja asparaginą w ilości 3 g na dobę pozwoliła na wzrost całkowitej zawartości testosteronu o 40%, a także poprawę stężenia LH o blisko 25%.
DAA kojarzy się przede wszystkim ze sportami siłowo-sylwetkowymi, jednak suplementacja tym preparatem powoli zaczyna zyskiwać coraz szersze grono zwolenników także wśród innych dyscyplin. Zawodnicy sztuk walki, sportów wytrzymałościowych czy niektórych gier zespołowych równie chętnie sięgają po wsparcie asparaginą, ze względu na szereg korzyści płynących zarówno dla własnej kondycji, jak i całego zdrowia. Nie tylko osoby ćwiczące powinny sięgnąć po ten suplement. Mężczyźni w średnim wieku, u których w naturalny sposób dochodzi do pogorszenia sprawności seksualnej i funkcjonowania libido, mogą z powodzeniem sięgać po DAA. W takich przypadkach asparagina może zostać potraktowana jako bezpieczny i naturalny element profilaktyki pozwalający opóźnić proces starzenia się organizmu.
5. Asparagina – cena
Cena asparaginy jest uzależniona od szeregu czynników – marki preparatu, formy i gramatury odżywki, a także zalecanej do stosowania dawki DAA, jaka przypada na pojedynczą porcję suplementu. Każdy z tych elementów decyduje o ostatecznej cenie zakupu preparatu z asparaginą. Koszt kwasu Asp najczęściej waha się od 25 do ponad 100 zł. Preparaty wykorzystujące asparaginę są produktami ogólnodostępnymi. Można zakupić je w aptekach, punktach sprzedaży suplementów diety oraz w naszym sklepie internetowym.