Motywacja do pracy nad sobą – przepis na sukces!
Czy zdarza ci się, że myślisz o rozpoczęciu jakiegoś przedsięwzięcia, ale właściwie nie do końca wiesz, od czego zacząć? Nasuwają ci się niezliczone pytania i wątpliwości, które utrudniają każdy ruch? Jeśli chcesz zacząć działać, skorzystaj z kilku prostych zasad opracowanych przez psychologów zajmujących się motywacją i odpowiedz na poniższe pytania.
SPIS TREŚCI:
2. Zasoby. Co mam i co mogę wykorzystać?
3. Plan. Jaki jest mój plan działania?
4. Pomoc. Na kogo mogę liczyć?
5. Alternatywa. Jakie mam inne możliwości?
7. Poświęcenia, czyli coś za coś. Co poświęcam?
8. Przeciwności. Co mi przeszkadza?
9. Nagrody. Co będę z tego mieć?
10. Działanie. Czy jestem gotów?
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Banalne? Owszem, lecz niestety jest to zbyt często ignorowany problem. Brak chęci nie oznacza, że nie możesz się do czegoś zabrać. Ważne jednak, żebyś zastanowił się, w jakim stopniu chcesz coś robić sam, a w jakim stopniu zmusza cię do tego ktoś inny lub też sytuacja.
2. Zasoby. Co mam i co mogę wykorzystać?
Zasoby to nie tylko przedmioty czy pieniądze, które pozwalają na realizację celu. To także trudniej mierzalne wartości, które nosisz w sobie – wiedza, zapał, pozytywne emocje, ale także ludzie, którzy cię wspierają. Ważne, żebyś dokładnie określił, jaki jest twój zestaw zasobów w danej chwili.
3. Plan. Jaki jest mój plan działania?
Sporządź szkic kroków, jakie trzeba poczynić, żeby wykonać zadanie. Przy każdym z tych kroków zadawaj sobie pytanie: jak to zrobię? Ważne są konkretne informacje. To sprawi, że poczujesz się pewniej.
4. Pomoc. Na kogo mogę liczyć?
Musisz wiedzieć, czy możesz liczyć na pomoc, a jeśli tak, to w jakiej postaci
i od kogo. Z reguły nie jesteś skazany tylko na siebie, nawet jeśli tak ci się właśnie wydaje. Dlatego zastanów się, kto mógłby być twoją podporą, szczególnie w trudniejszych chwilach.
5. Alternatywa. Jakie mam inne możliwości?
Bądź świadomy innych stojących przed tobą możliwości, nawet ich poszukaj. Motywacja to nie tylko ukierunkowanie całej energii na jeden cel, ale także umiejętność ciągłego weryfikowania innych, bardziej lub mniej prawdopodobnych możliwości.
Zawsze warto pamiętać, co sprawia, że trzymasz się tego, co robisz. Co sprawia, że się nie poddajesz? Jeśli będziesz o tym pamiętać, to to, czym się zajmujesz, nigdy nie straci dla ciebie sensu.
7. Poświęcenia, czyli coś za coś. Co poświęcam?
Doba ma zawsze 24 godziny, a twoje siły to nie zbiornik bez dna. Zawsze towarzyszą ci jakieś ograniczenia i musisz wiedzieć, ile czasu i energii poświęcasz na to, co robisz.
8. Przeciwności. Co mi przeszkadza?
Musisz koniecznie pamiętać o drugiej stronie motywacyjnego medalu
i umieć ją dokładnie opisać. Co sprawia, że nie masz ochoty zrealizować tego, co sobie wcześniej założyłeś? Jeśli nazbierasz dużo takich kłopotów, spróbuj wrócić do punktów 2 i 4.
9. Nagrody. Co będę z tego mieć?
Zastanów się, jakie korzyści przyniesie ci osiągnięcie celu, bez względu na to, czy są one materialne, czy nie. Niech twoje wysiłki stanowią spójną całość, która nie tylko ma sens, ale też przynosi ci określone zyski.
10. Działanie. Czy jestem gotów?
Zastanawianie się nad tym, czego chcesz, to ważny etap całego procesu. Nie może jednak trwać zbyt długo – szkoda trwonić energię na słomiany zapał. Wyznacz sobie datę, do której zobowiążesz się przekuć zamysł w czyn – i działaj!