Zapalenie powięzi podeszwy jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pięty. Szacuje się, że na to schorzenie cierpi ok. 10% populacji. Powięź podeszwowa jest grubym włóknistym pasem tkanki łącznej mającym za zadanie wspieranie łuku podłużnego stopy.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zapalenie powięzi podeszwy – przyczyny

2. Objawy zapalenia

3. Leczenie i rehabilitacja

 

 

1. Zapalenie powięzi podeszwy – przyczyny

Dolegliwości bólowe w dole pięty mogą być wywołane przez szereg różnych schorzeń, jednak najczęściej wynikiem występującego urazu jest zapalenie powięzi podeszwowej. Problem ten dotyczy najczęściej sportowców uprawiających dyscypliny związane z bieganiem czy chodem długodystansowym, ale jest on równie częsty u tancerzy, tenisistów, koszykarzy.


Istnieją pewne czynniki ryzyka, które sprzyjają wystąpieniu zapalenia powięzi podeszwowej. Należy do nich zaliczyć płaskostopie oraz nadmierną pronację pięty. Do zapalenia powięzi podeszwy predysponuje również wzmożone napięcie mięśnia brzuchatego łydki. Pewne badania sugerują również związek pomiędzy zapaleniem powięzi podeszwy a otyłością.

 

2. Objawy zapalenia

Podstawowym objawem zapalenia powięzi podeszwowej jest ból i tkliwość uciskowa zlokalizowana w dole pięty (nie w tylnej części). Ból najwyraźniej odczuwany jest rano, objawy często potem ustępują, by nasilić się w ciągu dnia podczas zwiększonej aktywności ruchowej. Dodatkowo ból może

się zaostrzać w trakcie wchodzenia po schodach lub podczas wspięcia

na palce. Fabryka Siły Sklep

 

3. Leczenie i rehabilitacja

Jednym z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia dolegliwości związanych z zapaleniem powięzi podeszwy jest rozciąganie. Ćwiczenia rozciągające należy wykonywać codziennie rano przed podjęciem chodzenia, a także 4–5 razy w ciągu dnia. W przypadku tego schorzenia dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rolowania powięzi przy użyciu piłeczki tenisowej lub wałka. Stretchingiem powinniśmy również objąć wszystkie mięśnie łydki.


Dodatkowo należy zapewnić kończynie względny spokój. Powinniśmy zaprzestać biegania i innych ćwiczeń na 6 tygodni, do czasu ustąpienia dolegliwości. W tym czasie warto przestawić się na ćwiczenia o małym obciążeniu. Dla pomyślnej rehabilitacji odpowiednie będą aktywności typu rower stacjonarny, pływanie, „biegi” w głębokiej wodzie.


Osoby z nadwagą powinny również zadbać o zgubienie zbędnych kilogramów. Oprócz tego zamiana twardego podłoża (asfaltu, betonu)

na miękkie (trawa) wpłynie korzystnie na powięź podeszwy. Warto również aplikować okłady z lodu na ok. 15 minut. Przed przyłożeniem lód należy owinąć w papier lub ręcznik/ścierkę, aby uniknąć odmrożeń.

 

Istnieją również zabiegi z zakresu fizykoterapii, które bardzo dobrze wspomagają proces leczenia. Zastosowanie ultradźwięków/jonoforezy

czy terapii falą uderzeniową może znacznie usprawnić przebieg terapii.

 

Jak w przypadku innych dolegliwości, zalecam konsultację problemu ze specjalistą, który odpowiednio pokieruje leczeniem. W przypadku schorzenia, jakim jest zapalenie powięzi podeszwy, czas powrotu do zdrowia przy odpowiednim leczeniu waha się od 1 tygodnia

do kilku miesięcy.