Metoda PRICE – wspomaganie leczenia kontuzji
Urazy są niestety skutkiem ubocznym trenowania. Bez względu na to, czy trenujemy zawodowo, czy amatorsko, każdego z nas może dopaść kontuzja, i na pewno większość z nas już ją miała. Występują lekkie kontuzje jak naderwania, podkręcenia czy skręcenia. Są także cięższe kontuzje takie jak zerwania, złamania czy pęknięcia. Oczywiście domowymi sposobami sobie z nimi nie poradzimy. Wtedy obowiązkowo należy zgłosić się do lekarza. Dziś przedstawię metodę PRICE, która może się okazać przydatna m.in. przy leczeniu skręconej kostki.
SPIS TREŚCI:
1. Metoda PRICE
2. P jak protect (ochrona)
3. R jak recovery (odpoczynek)
4. I jak ice (lód)
5. C jak compression (ucisk)
6. E jak elevation (uniesienie)
7. Podsumowanie
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Metoda PRICE
Metoda ta nie jest lekiem, który od razu postawi nas na nogi, jednak odpowiednio stosowana może przynieść pewne korzyści, a w efekcie przyspieszyć leczenie. Protokół PRICE to zbiór kilku czynności, które mogą być wykonane bez specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Ważne jest, aby formę tej samodzielnej i pierwszej pomocy zastosować maksymalnie do 48 godzin po kontuzji.
Efekty stosowania tej metody są łatwo zauważalne. Każda osoba, która trenuje, powinna zapoznać się z tą metodą, ponieważ może okazać się przydatna. PRICE to akronim z angielskich słów: protect, recovery, ice, compression, elevation. Jednocześnie jest standardem w postępowaniu
z urazami tkanek miękkich. Zapobiega utrwaleniu i rozwojowi stanu zapalnego, a także obrzęku, który będzie powodował ograniczenie zakresu ruchu.
Jest to pierwszy element tej metody. Najważniejszą rzeczą jest zabezpieczenie miejsca, które boli. Odpowiednie zabezpieczenie niweluje ryzyko ponownego uszkodzenia. W przypadku kontuzji kończyn dolnych można użyć kul do odciążenia, a w przypadku urazów kończyn górnych można włożyć je w temblak.
3. R jak recovery (odpoczynek)
Odpoczynek to kluczowa kwestia w regeneracji tkanek. Pozwala ona na przywrócenie pewnej równowagi. Bez niego nieustannie obciążone tkanki reagują stanem zapalnym, bólem, a nawet pogorszeniem kontuzji. Odpoczynek powinien być na tyle długi, by kontuzjowany mógł poruszać uszkodzoną kończyną bez bólu w pełnym zakresie. Oczywiście nie oznacza to, że jeżeli będzie już mógł ruszać kończyną bez bólu, może zacząć biegać.
4. I jak ice (lód)
Lód świetnie sobie radzi w ograniczaniu odpowiedzi zapalnej naszego organizmu. Najczęściej stosowana metoda wspomagająca leczenie lodem polega na stosowaniu 20-minutowych okładów. Po tym czasie powinna nastąpić godzinna przerwa. Zalecane jest korzystanie z tej metody 5–6 razy dziennie przez 20 minut. Ważne jest także, aby okład lodowy owinąć bawełnianą tkaniną, dzięki temu unikniemy odmrożenia. Można także skorzystać z żelów chłodzących bądź gotowych kompresów lodowych. Jednak nie można przesadzić z tymi środkami, ponieważ zbyt częste stosowanie może zmniejszyć dopływ krwi i wydłużyć gojenie.
5. C jak compression (ucisk)
Kompresja ma za zadanie ograniczyć obrzęk spowodowany odpowiedzią zapalną. Oczywiście opuchlizna jest nieunikniona, jednak zbyt duża skutkuje znaczną utratą funkcji oraz spowolnieniem przepływu krwi. Do kompresji używa się elastycznego bandaża. Kompresja powinna być dostosowana do subiektywnych odczuć poszkodowanego, a jednocześnie nie powodować utraty mobilności.
6. E jak elevation (uniesienie)
Jest to zabieg bardzo często stosowany w przypadku opuchlizn.
W połączeniu z wyżej wymienionymi elementami daje najlepsze korzyści. Uniesienie ma za zadanie zmniejszenie opuchlizny. Odbywa się to za poprzez zwiększony odpływ żylny z kontuzjowanej kończyny. Zabieg ten jednocześnie przyczynia się do przyspieszonego usuwania metabolitów.
7. Podsumowanie
PRICE działa poprzez zmniejszenie przepływu krwi oraz zmniejszenie odpowiedzi zapalnej. Świetnie sprawdza się w przypadku opuchlizny.
W momencie kiedy opuchlizna zejdzie, diagnoza jest już znana i można podjąć dalsze kroki w leczeniu urazów. Warto zatem zaznajomić się z tą metodą. Może ona skrócić czas naszej kontuzji, a nam pomóc szybciej powrócić do zdrowia i do treningów.