Niektóre osoby traktują taki trening jak coś nadzwyczajnego. Przecież jeszcze nie tak dawno wykonanie kilku podciągnięć z własnym ciężarem sprawiało trudność. Kiedy nasze ciało będzie gotowe do użycia dodatkowego obciążenia? I kiedy dołożony ciężar nam nie zaszkodzi?


SPIS TREŚCI:
1. Pamiętaj o podstawach
2. Stoję w miejscu
3. Oddychanie1. Pamiętaj o podstawach
Pamiętajcie, że dodatkowy ciężar to również większe obciążenie działające na stawy i przyczepy mięśniowe. O korzyściach z takich treningów już pisałem. Bardzo ważne jest zbudowanie dobrej bazy i odpowiednie wzmocnienie mięśni. Nie lekceważcie tego, ponieważ możecie sobie bardzo zaszkodzić, zrywając mięsień lub uszkadzając stawy.


Kiedy jesteście na etapie treningów z masą własnego ciała, poświęcajcie dużo czasu na szlifowanie techniki. W dolnej pozycji nie rozluźniajcie barków, nie bujajcie się mocno, a na pewno nie wykonujcie powszechnie spotykanego kipowania. Często brak techniki jest bardzo widoczny dopiero przy ćwiczeniach z dodatkowym obciążeniem. Efektem może być ból barków i łokci.


2. Stoję w miejscu
Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę ze Street Workoutem, dam wam dobrą radę – dążcie do jakości, a nie ilości. Dzięki temu szybciej osiągniecie progres i będziecie w stanie wcześniej zacząć treningi z obciążeniem. Ciężar, kamizelka lub pas z krążkami najlepiej dodawać w momencie, kiedy będziecie w stanie wykonać około 20 podciągnięć z własną masą ciała. Oczywiście mam na myśli poprawnie wykonane powtórzenia.


O treningach z obciążeniem możecie pomyśleć, gdy, np. wykonujecie 24 podciągnięcia i już od miesiąca stoicie w miejscu. Jest to sygnał, aby zmodyfikować swój trening.


Fabryka Siły Sklep

3. Oddychanie
Oddychajcie w trakcie serii, a zwłaszcza podczas treningów z ciężarem. Wytłumaczenie jest bardzo proste – organizm ponosi podwójny wysiłek i musicie odpowiednio dotlenić mięśnie. Na pewno nie raz widzieliście zawodnika, który bardzo dobrze zaczynał serię i po 15 powtórzeniach nie mógł już nic więcej zrobić, schodząc z drążka cały czerwony. Wszystko przez to, że wykonywał serię na jednym wdechu. Racjonalnie oceniajcie swoje siły. Powodzenia w treningach.