Fitness dla prawdziwych mężczyzn!
W ostatnim czasie fitness staje się coraz bardziej popularny, także wśród mężczyzn. Niemniej jednak nie cieszy się szeroką dostępnością w klubach, dodatkowo panowie podchodzą do niego z pewnym dystansem. Większość mężczyzn, którym nieobce są ćwiczenia, nie zagląda jednak na zajęcia fitness. Dlaczego? Otóż panuje przekonanie, że "bez masy nie ma klasy". To na szczęście tylko stereotyp.
SPIS TREŚCI:
1. Fitness a wizerunek prawdziwego mężczyzny – czy się kłócą?
2. Fitness – zalety uprawiania tego sportu
3. Jakiego rodzaju ćwiczenia fitness rekomenduje się mężczyznom?
4. Zmień rutynę!
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Fitness a wizerunek prawdziwego mężczyzny – czy się kłócą?
Fitness - pojęcie, które szturmem wdarło się do siłowni na całym świecie
i zrewolucjonizowało podejście do aktywności fizycznej. Mimo zalet, jakie za sobą niesie, nie cieszy się powszechną atrakcyjnością. A szkoda, ponieważ fitness wnosi coś więcej, niż rozbudowa masy mięśniowej i rzeźbienie sylwetki. Rzeźba to jedno, natomiast w fitnessie dochodzi praca nad balansem i koordynacją.
Przyjęło się, że wizerunek prawdziwego mężczyzny kojarzony jest
z ćwiczeniami "ciężkimi", wymagającymi siły i sprawności. Spocone torsy, pokonywanie własnych ograniczeń i duma. Takie aspekty niewątpliwie są ważne dla faceta.
Nie ma jednak racji w tym, że prawdziwą formę mężczyźni mogą wypracować, ćwicząc wyłącznie na ciężkich maszynach. Różnorodny trening potrzebny jest każdemu. Utarło się, że fitness jest dla kobiet. Nie warto jednak wstydzić się ćwiczeń w grupie, które być może nie podkreślają tak bardzo męskości jak boks, ale niosą za sobą korzyści. Jakie? Sprawdźmy.
2. Fitness – zalety uprawiania tego sportu
Fitness przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości, wydajności i ogólnej sprawności fizycznej. W inny sposób zaangażujemy mięśnie podczas zajęć power pump, w inny sposób uprawiając spinning i wreszcie w CrossFicie, który niebywale zyskał na popularności.
Pora rozszerzyć nie tylko swoją klatę, ale także perspektywy. Panowie uważają kluby fitness za mało męskie. Aerobik kojarzy im się przede wszystkim z obcisłymi strojami i poruszaniem się w rytm muzyki, co dla wielu może stanowić nie lada wyzwanie. Prawda jest na szczęście bardziej przystępna.
Muzyka pomaga zapomnieć o wysiłku i sprawia, że czas płynie naprawdę szybko. Dodatkowo towarzystwo innych ćwiczących mobilizuje do trzymania tempa narzuconego przez prowadzącego trening.
3. Jakiego rodzaju ćwiczenia fitness rekomenduje się mężczyznom?
Stretching przeznaczony jest dla osób, które preferują ćwiczenia rozciągające. Rozwijają one siłę, giętkość i chronią ciało przed kontuzjami. ABS to program ćwiczeń, który pomaga wyrzeźbić mięśnie brzucha. Regularny i sumiennie wykonany trening wspomaga szybkie i skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej.
Tajemnica jego skuteczności tkwi w wykonywaniu ćwiczeń według odpowiedniej kolejności, tak by wszystkie mięśnie brzucha były stymulowane po kolei. Ze względu na wykorzystywane akcesoria, coraz większą popularnością wśród mężczyzn cieszą się zajęcia TBC – są to ćwiczenia z użyciem ciężarków, taśm gumowych, wzmacniające całe ciało.
Power pump to zajęcia ze sztangami. W rytm muzyki, przy wsparciu, uczestnicy treningu wykonują serie ćwiczeń z niezbyt dużym obciążeniem. Rzecz w tym, by wykonać jak najwięcej powtórzeń i zwiększyć wytrzymałość. Drugą formą ćwiczeń właściwych dla panów jest spinning, zwany inaczej indoor cycling.
Zajęcia opierają się na jeździe na specjalistycznym rowerze stacjonarnym. Obciążenie oraz prędkość dostosowuje się do tempa muzyki oraz wytrzymałości nóg. Tę propozycję rekomenduje się wszystkim oczekujących szybkich efektów i poprawy kondycji oraz redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Najbardziej męskimi zajęciami w klubach fitness wydaje się CrossFit, zwany też power bar bądź power cross. To obciążającym trening, który łączy elementy gimnastyczne i siłowe. Angażuje wszystkie grupy mięśniowe
i pozwala wzmocnić wytrzymałość do wysokiego poziomu. To zajęcia, które przyczyniają się do pokonywania własnych barier. W skład tego treningu wchodzą: pompki, wyskoki, podciąganie, brzuszki, martwy ciąg czy skakanie na skakance.
Nieco lżejsza formą tego treningu są zajęcia body challenge. To intensywny trening ogólnorozwojowy wykorzystujący elementy obecnie bardzo popularnego systemu treningowego CrossFit. To trening bez żadnych kompromisów, dla osób chcących poznać granice swojej wytrzymałości.
4. Zmień rutynę!
Aerobik to zajęcia dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Ale tylko odpowiednio dopasowany pod kątem naszej wytrzymałości i umiejętności zestaw ćwiczeń sprawi nam przyjemność i przyniesie oczekiwane rezultaty. Te ćwiczenia kojarzą się z relaksem, z formą aktywności dopasowaną do kobiet, przywodzą też na myśl długie staranie się o wyczekiwane efekty. Nic bardziej mylnego, rozszerzajmy klaty i razem z nimi rozszerzajmy nasze perspektywy!