Ile razy zdarzyło ci się, że nie miałeś z kim pobiegać? Ile razy brakowało ci motywacji, a partner byłby ratunkiem? Ile razy ta wymówka wzięła górę i odpuściłeś? Zabierz na jogging swojego czworonoga i biegajcie razem. Twój pies będzie szczęśliwy, zrelaksowany, a ty zaliczysz trening – same korzyści, prawda? Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach!

 

SPIS TREŚCI:

1. Bieganie z psem – co powinieneś wziąć pod uwagę?

2. Najlepsza karma dla twojego aktywnego psa

3. Czy z każdym pupilem można biegać?

4. Oto zasady!

 


1. Bieganie z psem – co powinieneś wziąć pod uwagę?

Weź pod uwagę predyspozycje swojego psa, jego kondycję i stan zdrowia,

a także rasę. Pamiętaj, aby odżywiać go prawidłowo, dbaj, aby jego pożywienie było wartościowe, więc sięgaj tylko po sprawdzone karmy, które znajdziesz np. w sklepach internetowych. Skład karmy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, tj. wagi, wieku i rasy twojego psa.


2. Najlepsza karma dla twojego aktywnego psa

Jeśli do tej pory nie biegałeś ze swoim psem, musisz wiedzieć, że przez wysiłek fizyczny zwiększa się zapotrzebowanie na energię, mikro-

i makroelementy. Sprawdź, czy karma, którą do tej pory kupowałeś, spełnia odpowiednie wymagania. Na rynku znajdziesz już karmy dla psów aktywnych.

  Fabryka Siły Sklep


3. Czy z każdym pupilem można biegać?

Czy biegać może każdy pies? Tak, pod warunkiem, że skończył już rok. Szczenięta nie powinny biegać ze względu na rozwijający się układ kostno-stawowy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – idź do weterynarza.


4. Oto zasady!

Oto zasady, przeczytaj je uważnie!

 

1. Posiłek – ważne, aby twój pies zjadł posiłek ok. 3-4 h przed bieganiem! Zarówno tobie, jak i twojemu psu nie będzie się dobrze biegało zaraz po posiłku.

 

2. Dystans – nie zaczynaj od biegów o długości półmaratonu, kondycja twojego psa może nie pozwolić na bieg na takich dystansach, zacznij od 5-7 km, z biegiem czasu zwiększaj dystans.

 

3. Nawodnienie – nigdy nie zapominaj o wodzie, nie tylko dla siebie, podczas każdego treningu wodę podaj też wodę swojemu pupilowi, szczególnie

w ciepłe dni!

 

4. Temperatura – w upalne dni unikaj biegania w dzień, wybierz się na jogging bardzo wcześnie rano, albo pod wieczór, kiedy temperatura spada. Unikaj przegrzewania, to niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i twojego psa! Zimą nie ma przeszkód, biegajcie bez obaw.

 

5. Witaminy – możesz uzupełniać dietę swojego psa o preparaty witaminowe, dzięki temu jego samopoczucie i kondycja będzie lepsza. Nie każda karma dla psa jest bogata w witaminy, których zapotrzebowanie podczas intensywnego wysiłku jest większe.

 

6. Czas – obserwuj swojego psa, jeśli zauważysz, że jest zmęczony – zwolnijcie i pospacerujcie. Zadbaj o to, aby trening skończyć o właściwej porze, dzięki temu oboje wrócicie do domu zadowoleni. Pies, tak jak i ty, może się zwyczajnie zrazić do takiej formy spędzania czasu.

 

7. Łapy – biegacze biorący udział w maratonach, półmaratonach, w biegach długodystansowych wiedzą, jak długo szuka się odpowiednich butów. Nie możesz przejść obojętnie obok łap twojego psa. Zrób swojemu psu "przegląd", zanim wyruszycie, sprawdź jego łapy, czy nie ma skaleczeń czy obtarć.

 

8. Smycz – nigdy nie pozwalaj psu biegać bez smyczy! Pamiętaj, że pies może pobiec za innym psem, wiewiórką, kotem lub innym biegaczem.

W wielu miejscach znajdziesz wybiegi dla psów, gdzie twój pies spokojnie może biegać bez smyczy. Jeśli chcesz regularnie biegać ze swoim psem, możesz zaopatrzyć się w odpowiednią smycz do biegania.

 

9. Chłodzenie – pozwalaj psu na kąpiele w kałużach, to oprócz ogromnej frajdy możliwość schłodzenia się. Nawet jeśli kosztuje cię to dłuższą kąpiel twojego psa, uwierz nam – warto.

 

10. Na początku pies może cię szarpać, możecie mieć trudności ze złapaniem tempa, ale nie zrażaj się, nie zachęcaj się i nagradzaj psa,

a znajdziecie własny rytm i będzie się cieszyć wspólnym treningiem.

 

11. Teren – jeśli decydujesz się na bieganie z psem, dla jego komfortu wybierz tereny leśne, parki, a dokładniej omijaj asfaltowe ścieżki, stawy twojego psa nie są przygotowane na takie obciążenie. Co więcej, twoje też nie najlepiej znoszą twarde nawierzchnie.

 

12. Regeneracja – po każdym treningu należy spożyć posiłek, to już na pewno wiesz, twój pies też powinien go otrzymać! Jednak nie wcześniej niż godzinę po zakończonym biegu. Zadbaj o to, aby zjadł pełnowartościową karmę, która dostarczy mu utraconej podczas biegania energii.

 

13. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojego psa. Jeśli biegasz nocą lub po zmroku, załóżcie opaski odblaskowe. Tak, oboje!

 

Pamiętając o tych zasadach, będziecie oboje czerpać radość z biegania,

a najlepszą motywacją będzie merdający ogon twojego czworonożnego przyjaciela, kiedy zakładasz buty do biegania! W Polsce bieganie z psem zyskuje na popularności z każdym rokiem! Nie bez powodu!